Trump vyzval spojence, aby převzali osm set zadržených islamistů

Americký prezident Donald Trump v noci na neděli vyzval evropské spojence, aby si „vzali zpět“ přes osm set islamistů, které Američané zadrželi v Sýrii, a aby je postavili před soud. Jinak prý je Spojené státy propustí. Prezident na Twitteru napsal, že „chalífát stojí před zánikem“.

Donald Trump
Zdroj: Reuters Autor: Leah Millis

„Spojené státy žádají Británii, Francii, Německo a ostatní evropské spojence, aby si vzali zpět přes 800 islamistických bojovníků, které jsme zadrželi v Sýrii,“ napsal šéf Bílého domu. „Alternativa není dobrá, museli bychom je propustit. Spojené státy nechtějí být svědky, jak tito islamisté pronikají do Evropy, kam by podle předpokladu odešli,“ konstatoval Trump.

Arabsko-kurdské síly bojující o poslední baštu Islámského státu na východě Sýrie v sobotu oznámily, že vítězství ohlásí ve „velmi krátké době“ v příštích dnech. Islamisté jsou podle nich obklíčeni u vesnice Baghúz na ploše asi půl kilometru čtverečního. Trump už v pátek na tiskové konferenci ve Washingtonu řekl, že „Spojené státy v nadcházejících 24 hodinách učiní významné oznámení týkající se Sýrie“.

Video Události
video

Trump: Ať se evropští spojenci postarají o zadržené radikály samozvaného Islámského státu

Trump na Twitteru vyzval západní státy, aby převzaly větší břemeno boje s teroristy. „Udělali jsme toho tolik a utratili jsme tolik – je načase, aby se víc zapojili ostatní a udělali práci, kterou tolik umějí. Stáhneme se po stoprocentním vítězství nad chalífátem!“ napsal prezident.