Trump: Na mexické hranici postavím ještě vyšší zeď, než jsem sliboval

Ještě vyšší zeď na hranici USA s Mexikem slíbil Američanům vedoucí uchazeč o republikánskou nominaci do boje o Bílý dům Donald Trump. V televizní debatě se utkal se svými soupeři Marcem Rubiem a Tedem Cruzem. Ti oba Trumpovy postoje k ilegálnímu přistěhovalectví označili za nesoudržné, pokrytecké, momentální a účelové kvůli získání hlasů.

Trump podle Cruze v minulosti podporoval otevřené hranice a daroval peníze skupině senátorů, kteří se zasazovali za snadnější získání amerického občanství pro přistěhovalce. Rubio zase vyslovil podezření, že Trump postaví zeď oddělující Spojené státy od přílivu migrantů z Mexika stejně jako své mrakodrapy Trump Tower - tedy zaměstná ilegální přistěhovalce, aby dílo zhotovili.

„Člověk, který opravdu chce bojovat proti nelegální migraci, nezaměstnává lidi žijící ve Státech načerno,“ poznamenal Cruz. „Mlčte, mlčte. Ve svém životě jsem už zaměstnal desítky tisíc lidí, ale vy jste nikdy nedal práci nikomu,“ odrazil útok Trump. Tváří v tvář soupeřům s kubánskými kořeny zdůraznil, že zaměstnává i tisíce Hispánců, mezi nimiž je prý nesmírně populární.

Trump se také opět zapřisáhl, že jako prezident by vyhostil ze země lidi, kteří v USA žijí ilegálně. Momentálně jsou ale americké hranice „děravé jako švýcarský sýr“, a tak by na nich měla stát zeď, kterou by měli zaplatit Mexičané.

Zpravodaj ČT v USA: Je poslední šance ukázat se Trumpovi jako konkurent (zdroj: ČT24)

„Udělám to - a ta zeď bude ještě o deset stop vyšší,“ odpověděl miliardář na žádost o vyjádření k výroku bývalého mexického prezidenta Vicenteho Foxe, že žádná zeď nebude a že ji Mexiko rozhodně nezaplatí.

Trump se dříve v debatě vyjádřil, že by stačila 12 metrů vysoká zeď, která by stála podle jeho odhadu deset až 12 miliard dolarů (asi 244 až 294 miliard Kč), jež hodlá vymoci od Mexika.

Trump učinil z plánů na vybudování zdi podél hranice s Mexikem, za níž chce držet údajné „zločince, drogové dealery a násilníky“, ústřední bod své kampaně. Televizní diskuse republikánských kandidátů na prezidentskou nominaci byla považována za jednu z posledních možností, jak Trumpa zastavit před nadcházejícím volebním superúterým. Dosud se ale žádnému z Trumpových soků v uplynulých debatách nepodařilo realitního magnáta zpomalit.