Nástupcem kanadského premiéra Justina Trudeaua v čele Liberální strany (LS) byl zvolen bývalý guvernér centrální banky Mark Carney, informují zahraniční tiskové agentury. Dlouholetý šéf strany Trudeau oznámil v lednu, že odejde z čela LS i vlády, až bude zvolen jeho stranický nástupce. Zatím není jasné, kdy se ekonom Carney premiérem stane, podle agentury AP by to mělo být v příštích dnech.
Novou kanadskou vládu povede Mark Carney
Carney převezme funkci šéfa kabinetu v době, kdy se Kanada připravuje na parlamentní volby a nachází se uprostřed obchodní války se Spojenými státy americkými. „Nenechte se mýlit, nyní je okamžik, který definuje náš národ. Demokracie není samozřejmostí. Svoboda není samozřejmostí. Ani Kanada není samozřejmostí,“ prohlásil Trudeau.
Carney míní, že má nejlepší předpoklady k oživení strany a k vedení obchodních jednání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který zavedl na dovoz z Kanady cla ve výši 25 procent. Trumpa zároveň kritizoval, že se cly snaží oslabit ekonomiku země. „Donald Trump, jak víme, uvalil neopodstatněná cla na to, co budujeme, co prodáváme a z čeho žijeme. Útočí na kanadské rodiny, pracovníky a podniky a my mu nemůžeme dovolit, aby uspěl, a nedovolíme to,“ prohlásil podle agentury AP Carney.
Devětapadesátiletý Carney ve volbě předsedy LS získal 86 procent odevzdaných hlasů a porazil bývalou ministryni financí Chrystiu Freelandovou v klání, v němž hlasovalo necelých 152 tisíc členů strany.
Amerikanista Kryštof Kozák z katedry severoamerických studií Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy uvedl, že se Carney v ekonomice velmi dobře vyzná a bude pro Donalda Trumpa určitě silným soupeřem. „Nicméně je potřeba přiznat, že pro Kanadu je situace velmi složitá,“ podotkl Kozák.
Kritika Trumpa
Carney v neděli po zvolení lídrem LS v projevu kritizoval Trumpovy výroky z minulého měsíce, v nichž mimo jiné šéf Bílého domu tvrdil, že „bez stovek miliard dolarů“, kterými podle něj USA severního souseda „dotují“, nebude Kanada schopná samostatné existence. „Kanada by se proto měla stát ctěným 51. státem (USA). Mnohem nižší daně a o hodně lepší vojenská ochrana pro obyvatele Kanady – A ŽÁDNÁ CLA,“ napsal Trump začátkem února na své síti Truth Social.
„Kanada je silná země,“ prohlásil v neděli Carney. „Chceme své zdroje, svou vodu, svou zemi,“ dodal s tím, že Kanada nikdy nebude součástí Ameriky „žádným způsobem, ani žádnou formou“. „Američané by neměli dělat chyby – ani v obchodě, ani v hokeji, Kanada vyhraje,“ uvedl také Carney, který v letech 2008 až 2013 vedl kanadskou centrální banku. Podle AP se díky němu země vzpamatovala z finanční krize roku 2008 rychleji než řada jiných zemí.
Silná ekonomika
Carney, který má kromě kanadského i britské občanství, pak v letech 2013 až 2020 vedl britskou centrální banku. Do letošního ledna byl pět let zvláštním vyslancem generálního tajemníka OSN pro zmírnění dopadů změn klimatu.
Carney v neděli slíbil, že jeho vláda mimo jiné předloží plán s opatřeními pro silnou ekonomiku, bude upevňovat vztahy se spolehlivými obchodními partnery a odstraní spotřební uhlíkovou daň pro rodiny.
„Čekají nás temné dny, které způsobila země, jíž už nemůžeme věřit,“ prohlásil Carney na závěr nedělního projevu podle BBC. „Musíme se z toho poučit a postarat se sami o sebe... Společně tuto krizi překonáme a vzejdeme z ní silnější,“ věří budoucí premiér.
„Carney přichází jako outsider“
Expertka Magdalena Fiřtová z katedry severoamerických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy uvedla, že Carney přichází jako „outsider“, zároveň ale může představovat „potenciální změnu“. „Proti Carneymu stáli tři kandidáti, kteří byli výrazně více spojení s předchozí vládou Trudeaua,“ vysvětlila.
„Řada voličů vnímala LS pod taktovkou Trudeaua jako příliš levicově směřující a progresivní stranu. A Carney je potenciálně postavou, která má vrátit LS zpět do středu,“ míní Fiřtová.
Expertka také zmínila, že se Carney stane pravděpodobně premiérem během tohoto týdne a „pak lze očekávat, že velmi brzy, zřejmě do 24. března, vyvolá předčasné volby“.