Thajský premiér odmítl rezignovat. V Bangkoku se opět protestovalo, policie použila vodní děla

Thajský premiér Prajutch Čan-Oča prohlásil, že nehodlá rezignovat na funkci. K demisi předsedu vlády opět vyzývaly tisíce lidí, kteří vyšli do ulic navzdory zákazu shromažďování pěti a více osob a varování premiéra, aby v demonstracích nepokračovali. Policie proti protestujícím zakročila vodními děly, informovaly zahraniční agentury.

Demonstranti se za deštivého monzunového počasí sešli v centru Bangkoku, kde proti nim vyrazili policisté s obušky a štíty. Tekutina z vodních děl namířených do davu podle novinářů na místě na kůži pálila a byla modře zbarvená, aby bylo demonstranty později možné identifikovat, uvádí agentura AP.

Policie před začátkem protestu uzavřela ulice a vystavěla barikády okolo křižovatky, kde se na deset tisíc demonstrantů sešlo ve čtvrtek. Oblast zabezpečily pořádkové síly a uzavřela se místní obchodní centra i nedaleké zastávky veřejné dopravy. Demonstranti se však sešli na jiné, podobně velké křižovatce ve stejné ulici. AP před koncem protestu napsala, že policii se podařilo patrně získat nad místem konání protestu kontrolu.

Protestní akce se v Thajsku konají již tři měsíce, policie však k jejich potlačení až do pátku nepoužila větší sílu, píše agentura Reuters. Za poslední týden ale bylo zatčeno přes čtyřicet demonstrantů včetně několika lídrů protestního hnutí.

Kromě odstoupení vlády požadují jejich účastníci také omezení pravomocí krále Mahá Vatčirálongkóna a novou ústavu. Thajská vláda vyhlásila v noci na čtvrtek v Bangkoku výjimečný stav a zavedla další opatření, demonstranti ale ve čtvrtek večer uspořádali v hlavním městě jednu z největších demonstrací za poslední dobu.

Král zatím protesty přímo nekomentoval, ale ve vyjádření vysílaném v pátek státní televizí zdůraznil, že Thajsko „potřebuje ty, kdo milují tuto zemi a milují monarchii“.

Premiér nehodlá odstoupit

Premiér Prajutch Čan-Oča rezignaci odmítl. „Neodstoupím,“ řekl v pátek po mimořádném zasedání kabinetu. „Vláda musí využít výjimečný stav. Potrvá 30 dnů nebo i méně, pokud to situace dovolí,“ dodal.

Prajutch Čan-Oča se do čela kabinetu dostal po převratu v roce 2014, kdy se moci chopila vojenská junta. V roce 2019 jeho strana vyhrála volby, před nimiž ale vojenský režim podnikl řadu kroků, aby se jeho představitelé ve vedení státu udrželi.

Protesty byly dosud pokojné

Demonstrace byly doposud převážně klidné. Jediný incident, který vláda zmiňovala při zdůvodnění výjimečného stavu, byl ten, při němž protestující pokřikovali na kolonu královny Sutchidy a v jednu chvíli jí bránili v průjezdu.

Policie v pátek oznámila, že dva z demonstrantů budou obviněni z násilí vůči královně, za což jim podle agentury Reuters hrozí trest od 16 let vězení po doživotí. Pokud by soud rozhodl, že obvinění ohrozili život královny, mohli by dostat i trest smrti. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

AFP: Trump se snaží obejít Kongres a tvrdí, že nepřátelské akce v Íránu skončily

Americký prezident Donald Trump v pátek oznámil Kongresu, že Spojené státy ukončily nepřátelské akce proti Íránu v souvislosti s pokračujícím příměřím. Demokratická opozice takový postoj zpochybnila, uvedla v noci na sobotu agentura AFP. Podle ní šéf Bílého domu tvrdil, že nemusí dodržet šedesátidenní lhůtu stanovenou zákonem pro ukončení vojenských akcí.
před 3 hhodinami

Spojené státy sníží počet svých vojáků v Německu o pět tisíc

Spojené státy sníží počet svých vojáků v Německu o pět tisíc během příštích šesti až dvanácti měsíců. Napsala to v pátek agentura Reuters, podle níž to nařídil americký ministr obrany Pete Hegseth. Ve spojenecké zemi NATO nyní slouží kolem 35 tisíc amerických vojáků. O možném snížení jejich počtu v týdnu uvažoval americký prezident Donald Trump, který kvůli postoji k válce v Íránu kritizoval německého kancléře Friedricha Merze.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Trump oznámil zvýšení cel na auta dovážená z EU

Spojené státy zvýší cla na dovoz osobních a nákladních aut ze zemí Evropské unie na 25 procent, oznámil v pátek pozdě odpoledne SELČ na sociální síti Truth Social americký prezident Donald Trump s tím, že opatření začne platit příští týden. Sedmadvacítka podle něj neplní obchodní dohodu. Šéf Bílého domu dodal, že pokud budou auta vyráběna v továrnách na území USA, nebudou se na ně tarify vztahovat.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Babiš bude v Arménii o víkendu krátce jednat se Zelenským, píše iDnes

Premiér Andrej Babiš (ANO) bude v neděli v Arménii krátce osobně jednat s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Babiš to řekl portálu iDnes.cz, téma jednání ale neupřesnil. Se Zelenským se osobně sejde poprvé po nástupu do čela nynější české vlády. Babiš i další představitelé stran aktuální vládní koalice se k Ukrajině i konkrétně o Zelenském vyjadřovali kriticky. Mluvili i o zrušení muniční iniciativy, která zajišťuje dodávky dělostřelecké munice pro zemi, která už se pátým rokem brání plnohodnotné ruské invazi.
před 10 hhodinami

Turecká policie použila proti účastníkům prvomájových protestů slzný plyn

V desítkách zemí celého světa se v pátek uskutečnily prvomájové demonstrace a pochody. Odboráři a aktivisté od Paříže přes Jakartu až po Soul na nich dle AP požadovali mimo jiné vyšší mzdy, lepší pracovní podmínky nebo mír. V Turecku policie použila slzný plyn proti prvomájovým shromážděním v Istanbulu. Tamní úřady již dříve zakázaly demonstrace v tento den na náměstí Taksim, kde se často shromáždění odborářů a levicových stran konají.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Majálesy, průvody i politické akce. Lidé v Česku slaví První máj

Lidé v Česku v pátek slaví Svátek práce. Prvomájovou oslavu tradičně využili k setkání s občany zástupci politických stran. V Praze se uskutečnil také anarchistický piknik a městem prošla protifašistická demonstrace. V ulicích metropole byli přítomni i její odpůrci. Na mnoha místech v zemi se konají také majálesy, jízdy historických vlaků nebo bicyklů a slavnosti s filmovými či divadelními představeními a aktivitami pro děti.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Izraelské údery na jihu Libanonu dle úřadů zabily šest lidí, další zranily

Dva izraelské útoky na vesnici na jihu Libanonu v pátek zabily šest lidí, včetně dítěte, oznámilo libanonské ministerstvo zdravotnictví. Izraelská armáda předtím navzdory příměří vyzvala k evakuaci vesnice, informuje agentura AFP. Při izraelských úderech na obec Habbúš dalších osm lidí, včetně dítěte, podle libanonského resortu zdravotnictví utrpělo zranění.
před 11 hhodinami

Ropa zlevňuje po zprávách o novém návrhu Íránu na jednání s USA

Ceny ropy se v pátek výrazně snižují po zprávách, že Írán zaslal Spojeným státům další návrh na jednání o ukončení války. Severomořská ropa Brent kolem 16:20 SELČ vykazovala pokles o více než tři procenta a pohybovala se v těsné blízkosti 107 dolarů (asi 2225 korun) za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu ztrácela téměř pět procent a sestoupila pod sto dolarů za barel.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...