Texas staví zeď na hranici s Mexikem. Tvrdí, že federální vláda nedělá dost proti nelegální migraci

Americký Texas zahájil stavbu zdi na hranici s Mexikem. Oznámil to jeho republikánský guvernér Greg Abbott. Kritizoval přitom administrativu demokratického prezidenta Joea Bidena, která podle něj nedostatečně brání nelegálním přechodům hranice.

„Texas zahájil opatření, bezprecedentní ze strany jakéhokoliv státu. Stavíme na hranici zeď, abychom chránili a zajistili svrchovanost USA a svého státu,“ řekl Abbott před částí zdi stavěné z ocelových tyčí.

Podle guvernéra k tomu Texas přistoupil z „jediného důvodu – protože Bidenova administrativa nedělá svou práci“. Prezidentova politika má podle něj „smrtelné důsledky“.

„Ta zeď za námi je kopie hraniční zdi, již už nechal stavět prezident (Donald) Trump. Je to tentýž materiál a tatáž technologie,“ sdělil Abbott k projektu minulého prezidenta.

Biden výstavbu Trumpovy zdi zastavil

Postavení zdi na jižní hranici, která zastaví imigraci do USA, patřilo k hlavním slibům Trumpovy volební kampaně v roce 2016. Za jeho vlády bylo vybudováno něco přes osmdesát kilometrů zdi a zrekonstruováno přes šest set kilometrů původní bariéry, Biden po svém nástupu do Bílého domu výstavbu zastavil. Celá hranice USA s Mexikem měří 3220 kilometrů.

Abbott řekl, že výstavba v Texasu postupuje rychle, protože se staví buď na státních pozemcích, nebo na půdě majitelů, kteří „mají Bidenovy administrativy po krk“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Do Venezuely odlétli čeští záchranáři. V troskách přežívají lidé, odhadují

Čeští záchranáři předpokládají, že po zemětřesení ve Venezuele přežívají v části poškozených budov lidé. Budou se snažit zachránit ty, kterým lze pomoci, uvedli před odletem z pražského letiště do místa katastrofy. Česko vyslalo do Venezuely sedm desítek záchranářů a osm cvičených psů z týmu USAR specializovaného na vyprošťování lidí ze sutin. Záchranáři odcestovali z Prahy krátce po sobotním poledni a přistát by měli před půlnocí. Celkově již do jihoamerické země dorazilo přes 1600 záchranářů ze zahraničí.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Vučić oznámil, že za několik týdnů rezignuje a v Srbsku budou předčasné volby

Srbský prezident Aleksandar Vučić v sobotu na provládním shromáždění v Bělehradu oznámil, že v řádu několika týdnů rezignuje a v zemi se budou konat předčasné prezidentské a parlamentní volby, píše agentura Reuters. Vučić však neupřesnil, kdy rezignaci podá ani kdy rozpustí parlament, což je předpokladem k vypsání předčasných voleb.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Vedra drtí Evropu, v Německu se teploty pohybovaly kolem čtyřicítky

Teplé počasí v Evropě o víkendu graduje. V Německu padl v sobotu jen den starý teplotní rekord, podobně jako v Dánsku. Nová červnová maxima zaznamenali na Slovensku. Agentura AFP už dříve během dne propočetla, že nejméně 193 milionů obyvatel Evropy v sobotu zažije teploty přesahující 35 stupňů Celsia. Vlna veder se postupně přesouvá ze západní Evropy na její severovýchod.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Počet obětí zemětřesení ve Venezuele přesáhl 1400, zraněných jsou tisíce

Počet obětí středečního zemětřesení ve Venezuele vzrostl na nejméně 1430, zraněných je podle aktualizovaných údajů zatím 3238. O střechu nad hlavou přišlo 3142 lidí. Ve státní televizi VTV to v sobotu večer SELČ sdělil předseda tamního parlamentu Jorge Rodríguez, píše agentura Reuters. Předchozí bilance, kterou Rodríguez oznámil v pátek, uváděla 920 mrtvých.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Austrálie chce zpřísnit zákaz sociálních sítí pro mladé. Mnozí opatření umí obejít

Austrálie chce zpřísnit zákaz sociálních sítí pro mladé. Podle studií totiž drtivá většina dětí ve věku od dvanácti do patnácti stále tyto platformy i přes zákaz používá. Tamní vláda proto připravuje soubor právních opatření proti poskytovatelům služeb. Austrálie byla první ze zemí, které k zákazu přistoupily. Další státy včetně některých evropských ji následovaly. Zákaz do třinácti let už začalo zvažovat Německo.
před 6 hhodinami

USA oznámily nové údery na Írán, ten reagoval útoky na cíle v regionu

Armáda Spojených států v pátek provedla nové údery na cíle v Íránu v reakci na čtvrteční íránský útok na obchodní loď v Hormuzském průlivu, uvedlo oblastní velitelství amerických ozbrojených sil CENTCOM. Íránské revoluční gardy oznámily, že v reakci na americký útok napadly vojenské základny Spojených států v regionu. V noci na sobotu o tom informovala agentura AFP.
26. 6. 2026Aktualizovánopřed 10 hhodinami

Ukrajina zasáhla ruskou zbrojovku ve Volgogradu

Ukrajina zasáhla v ruském Volgogradu střelami Flamingo závod Titan-Barrikady, který vyrábí mimo jiné odpalovací zařízení pro raketové systémy. Uvádějí to zprávy na sociálních sítích a informoval o tom i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Útok na blíže nejmenovanou továrnu potvrdily rovněž úřady Volgogradské oblasti, které tvrdí, že nálet zranil deset lidí. Ukrajinská zpravodajská služba SBU později sdělila, že opět zasáhla ropnou stanici, která dodává palivo Moskvě. Ukrajina za sobotu uvádí po ruských útocích nejméně jednu oběť a přes dvacet zraněných.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Kalifornský odvolací soud nařídil nové vynesení trestu pro Weinsteina

Kalifornský odvolací soud v pátek potvrdil rozhodnutí nižšího soudu v Los Angeles, který v roce 2022 uznal vinným někdejšího filmového producenta Harveyho Weinsteina ze znásilnění a sexuálního napadení nejmenované italské modelky a herečky, soud ale musí znovu rozhodnout o trestu. V noci na sobotu o tom informovala agentura AP, která poznamenala, že soud Weinsteinovi původně uložil 16leté vězení. Právní zástupci Weinsteina uvedli, že s nynějším verdiktem nesouhlasí a že odvolací proces tímto nekončí.
před 18 hhodinami
Načítání...