Rusko chce zrušit zákaz Talibanu v zemi kvůli společnému boji proti IS

Ruská generální prokuratura požádala nejvyšší soud, aby pozastavil zákaz činnosti afghánského vládnoucího hnutí Taliban v Rusku, oznámila v pondělí agentura Interfax. Navzdory tomu, že je v zemi Taliban více než dvacet let na seznamu teroristických organizací, hostily ruské úřady delegace hnutí nejen v Moskvě. Ta podle Carnegieho střediska usiluje o užší spolupráci s Kábulem v boji proti organizaci Islámský stát (IS).

Islamistické hnutí Taliban se znovu chopilo moci v Afghánistánu v roce 2021 během stahování Američanů a dalších západních sil ze země. Většina zemí vládu Talibanu stále neuznává, Rusko s ním nicméně začalo postupně budovat vztahy.

Na jaře roku 2024 se začal připravovat návrh zákona, který by mohl zrušit status Talibanu jako organizace uznané za teroristickou. Ještě dříve některá státní média přestala, jak to vyžaduje zákon, doprovázet zmínky o této skupině povinnou poznámkou „v Rusku uznána za teroristickou organizaci a zakázána“, připomíná ruská odnož BBC.

Navržené vyškrtnutí ze seznamu

Zmocněnec ruského vůdce Vladimira Putina pro Afghánistán Zamir Kabulov loni v květnu uvedl, že ruské resorty zahraničí a spravedlnosti navrhly Putinovi, aby byl Taliban vyškrtnut ze seznamu teroristických organizací. Bez toho by podle Kabulova Moskva nemohla uznat hnutí jako „legitimní orgán v Afghánistánu“.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov k tomu tehdy uvedl, že návrh „odráží objektivní realitu“. „Taliban je v Afghánistánu skutečnou silou a Ruské federaci to není lhostejné,“ řekl.

Na začátku října Kabulov informoval, že rozhodnutí o vyškrtnutí Talibanu ze seznamu teroristických organizací již bylo přijato na nejvyšší úrovni, ale „je třeba dodržet právní postupy“.

„Společný boj proti IS“

Ředitel ruské tajné služby FSB Alexandr Bortnikov tehdy zároveň prohlásil, že agentura dokončuje práce na vyřazení Talibanu ze seznamu. Dále poznamenal, že činnost islamistického hnutí „má za cíl obnovit pořádek a udržet stabilitu“ v zemi s tím, že demonstruje svou připravenost bojovat proti afghánskému křídlu takzvaného Islámského státu. Ruská odnož BBC připomíná, že jak IS, tak jeho afghánské křídlo jsou v Rusku zakázané.

Na to, že Moskva pravděpodobně usiluje o užší spolupráci s Kábulem v boji proti IS, upozornilo také analytické Carnegieho středisko. Organizace Islámský stát se přihlásila k útoku na koncertní síň na okraji Moskvy, který si podle tamních úřadů vyžádal 145 mrtvých a 550 zraněných.

Carnegieho středisko nicméně poznamenává, že spolupráce Moskvy a Kábulu v boji proti IS bude obtížné dosáhnout, a to mimo jiné proto, že Taliban popírá, že by na jeho území nějací bojovníci byli.

Státní duma na konci listopadu obdržela návrh zákona, který by dočasně zrušil zákaz činnosti organizací uznaných v Rusku za teroristické. V důvodové zprávě k dokumentu se uvádí, že ruská legislativa „nestanovuje mechanismus, který by umožňoval pozastavit zákaz činnosti teroristické organizace“.

V prosinci byl dokument přijat ve všech čteních a nakonec podepsán i Putinem. K pozastavení zákazu je nutná žaloba generálního prokurátora (nebo jeho zástupce) a poté rozhodnutí soudu.

Proměna vztahů Ruska a Talibanu

Rusko má s Afghánistánem komplikovanou historii. V roce 1979 tehdejší Sovětský svaz podnikl do země invazi, jejím cílem bylo udržet v zemi nastolený spřátelený režim, ovšem v boji s mudžáhidy SSSR utrpěl těžké ztráty a po téměř deseti letech se vojska vyslaná Moskvou stáhla.

Taliban, který reálně vládl na většině území Afghánistánu v letech 1996–2001, byl v Rusku uznán za teroristické hnutí a v roce 2003 zakázán. Několik let předtím hnutí otevřeně podporovalo čečenské separatisty, a dokonce vyhlásilo Rusku svatou válku.

V průběhu dvaceti let byla v ruských regionech proti osobám podezřelým z napojení na Taliban zahajována trestní řízení.

Postoj ruských úřadů k islamistickému hnutí se začal měnit poté, co vyhlásily válku IS, který ovládl velkou část Blízkého východu a severní Afriky. V roce 2015 zmocněnec Kabulov uvedl, že Rusko a Taliban mají v boji proti IS společné zájmy.

Zamir Kabulov na snímku z 20. října 2021
Zdroj: Reuters/Alexander Zemlianichenko

Talibanské cesty do Ruska

V roce 2018 Taliban poprvé odcestoval s delegací na jednání do Moskvy. Schůzka se konala v uzavřeném formátu za účasti ministra Lavrova, který tyto kontakty vysvětlil jako snahu přesvědčit islamisty, aby „zanechali ozbrojeného boje a zahájili celonárodní dialog s vládou“.

V únoru 2019 přijel Taliban do Ruska, aby se zúčastnil fóra „meziafghánského dialogu“, a v květnu téhož roku už Lavrov otevřeně a osobně přijal Taliban v Moskvě u příležitosti stého výročí navázání diplomatických vztahů mezi Ruskem a Afghánistánem.

Na ruských sociálních sítích se tehdy v reakci na talibanskou návštěvu vzedmula bouře kritických reakcí. Ministerstvo zahraničí však údajně žádné „riziko pro svou pověst nevidělo“.

Islamistické hnutí znovu u moci

Krátce před stažením USA z Afghánistánu v roce 2021 Lavrov označil vůdce Talibanu za „rozumné lidi“, a když se hnutí dostalo v zemi po svržení demokraticky zvolené vlády prezidenta Ašrafa Ghaního de facto znovu k moci, oficiální rétorika Moskvy se ještě zmírnila.

Kabulov tak označil Taliban za vstřícnější k „loutkové vládě“ uprchlého Ghaního a ruský velvyslanec v Kábulu Dmitrij Žirnov prohlásil, že Talibové, kteří vzali pod ochranu ruskou diplomatickou misi, na něj udělali velmi dobrý dojem a označil je za „adekvátní muže“.

Od té doby zástupci Talibanu do Ruska přicestovali ještě několikrát. V roce 2024 se zúčastnili fóra Rusko-islámský svět: KazaňForum a dvakrát se také zúčastnili Petrohradského mezinárodního ekonomického fóra (SPIEF), které západní účastníci začali po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022 ignorovat.

Členové afghánské delegace na Petrohradském mezinárodním ekonomickém fóru (SPIEF) v Petrohradě 5. června 2024
Zdroj: Reuters/Anton Vaganov

Taliban zavedl v Afghánistánu právo šaría a praktikuje veřejné popravy. Dochází k masivnímu porušování lidských práv, zejména vůči ženám, kterým vláda zakazuje získat jiné než středoškolské vzdělání, vystupovat na veřejných místech bez doprovodu mužských příbuzných a mluvit nahlas na veřejnosti. Práva žen pracovat jsou přísně omezena. Politický a občanský aktivismus, který se neshoduje s politikou Talibanu, je pronásledován.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Americká ekonomika klesla. Firmy v očekávání cel masivně dovážely

Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států v prvním čtvrtletí v celoročním přepočtu klesl o 0,3 procenta. Zaznamenal tak první pokles za tři roky. Na vině je příval dováženého zboží, které si firmy objednaly ve snaze předejít vyšším nákladům v souvislosti s očekávaným zavedením vysokých celních poplatků. Ve svém odhadu to uvedlo americké ministerstvo obchodu. Loni ve čtvrtém kvartálu ekonomika vykázala růst o 2,4 procenta.
před 14 mminutami

Němečtí sociální demokraté schválili koaliční smlouvu

Členové německé sociální demokracie (SPD) schválili koaliční smlouvu, kterou strana vyjednala s konzervativní unií CDU/CSU. S odkazem na své zdroje o tom ve středu informovaly agentury DPA a Reuters. Krok následně potvrdil i generální tajemník SPD Matthias Miersch. CDU a CSU už dohodu schválily dříve a vzniku nové německé vlády v čele s kancléřem Friedrichem Merzem (CDU) tak nic nestojí v cestě.
09:37Aktualizovánopřed 40 mminutami

Na půdě kolem Černobylu by se opět daly pěstovat potraviny, naznačuje studie

Desítky let byla půda v okolí ukrajinského Černobylu považována za nevyužitelnou kvůli havárii reaktoru jaderné elektrárny v roce 1986. Nový výzkum ale naznačuje, že by se dala bezpečně využívat pro zemědělství.
před 2 hhodinami

Ekonomika dle odhadu vzrostla o dvě procenta

Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o dvě procenta, vyplývá z předběžného odhadu zveřejněného Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,5 procenta. Analytici růst HDP očekávali.
09:59Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Izraelská vláda zrušila své rozhodnutí odvolat šéfa tajné služby Šin Bet Ronena Bara

Izraelská vláda v úterý zrušila své rozhodnutí odvolat šéfa vnitřní zpravodajské služby Šin Bet Ronena Bara, který v pondělí oznámil, že k 15. červnu odstoupí z funkce. Nevládní organizace, které citoval server The Times of Israel, označily úterní krok kabinetu Benjamina Netanjahua za „cynický a jasný trik“, který má zastavit jednání nejvyššího soudu. Ten se zabývá stížnostmi, podle nichž předchozí rozhodnutí vlády o Barově odvolání bylo osobní a politicky motivované.
před 5 hhodinami

Půl století po pádu Saigonu si jizvy nesou Vietnam i USA

Před půl stoletím dobyli komunisté Saigon, čímž skončila vleklá vietnamská válka. Evakuovat se musely tisíce Američanů, jejichž země si kvůli brutálním praktikám poškodila pověst ve světě. Vietnamská společnost zůstává i po padesáti letech rozpolcená: část spojuje 30. duben s osvobozením, jiná mluví o „černém dni“. Ekonomicky Vietnam vzkvétá, jizvy však zůstávají – i v podobě statisíců tun nevybuchlých bomb.
před 8 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
00:02Aktualizovánopřed 8 hhodinami

V bojích proti Ukrajině zahynulo na šest set vojáků KLDR, tvrdí Soul

V bojích proti Ukrajině zahynulo na šest set severokorejských vojáků, kteří pomáhali ruské armádě, uvedl podle agentur AFP a Reuters jihokorejský poslanec na základě informací tajných služeb. Severokorejské ztráty činí celkem 4700 vojáků, z toho bylo dva tisíce zraněných přepraveno zpět do vlasti. Pchjongjang vyslal do bojů v ruské Kurské oblasti dohromady ve dvou vlnách osmnáct tisíc vojáků, sdělil poslanec.
06:14Aktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...