Štrasburský soud: Rusko musí vyplatit odškodnění příbuzným obětí z Beslanu

Rusko se odvolá proti rozsudku štrasburského soudu (zdroj: ČT24)

Evropský soud pro lidská práva uložil Rusku vyplatit zhruba tři miliony eur (80 milionů korun) pozůstalým po obětech krvavého incidentu ve městě Beslan v ruské Severní Osetii na severu Kavkazu. V září roku 2004 tam skupina teroristů ve škole zadržovala kolem 1200 lidí a při zásahu ruských bezpečnostních sil bylo zabito 334 lidí včetně více než 180 dětí. Podle některých pozůstalých byl policejní zásah proveden neprofesionálně. Moskva se proti rozsudku odvolá. Podle žalobců je přiznaná částka nedostatečná.

Žalobci obvinili ruský stát, že nedostatečně chránil bezpečnost jejich příbuzných a že vyšetřování beslanské tragédie nebylo dostatečné. Mají za to, že operace ruských bezpečnostních složek nebyla dostatečně připravená a že smrt některých obětí způsobilo neoprávněné použití síly.

Štrasburský soud souhlasil s tvrzením, že byla vážně porušena evropská konvence o ochraně lidských práv a základních svobod. Výhrady měl podle verdiktu jak k plánování a provedení policejní operace, tak i k vyšetřování incidentu ruskými orgány. Ruský stát podle soudu chyboval i tím, že teroristickému útoku nezabránil.

„Úřady měly dostatek přesných informací o plánování teroristického útoku, ale nepodnikly dostatečná opatření, aby mu zabránily. Personál školy ani veřejnost nebyly o hrozbě informovány,“ uvádí se ve výroku soudu. Během policejního zásahu byly použity silné zbraně včetně útočných pušek, granátometů a plamenometů, které způsobily další oběti, konstatoval tribunál.

S verdiktem není spokojen Kreml ani žalobci. Rusko se odvolá

Ruské ministerstvo spravedlnosti na svých webových stránkách uvedlo, že se proti rozsudku odvolá během následujících tří měsíců. „Celá řada závěrů Evropského soudu je neodůvodněná a použité argumenty neodpovídají důkazům předloženým Ruskou federací,“ píše se v prohlášení ministerstva.

I Kreml dal najevo, že s verdiktem nesouhlasí, zejména pokud jde o obvinění, že incidentu Moskva nedokázala zabránit. Takové tvrzení je podle mluvčího Dmitrije Peskova nepřijatelné stejně jako výrok soudu, že následky útoku mohly bezpečnostní složky minimalizovat.

„S takovou formulací nemůžeme souhlasit jako země, která byla útokům teroristů nejednou vystavena,“ řekl mluvčí. Na dotaz, zda bude Rusko rozsudek respektovat, odpověděl vyhýbavě. „Veškerá potřebná rozhodnutí se budou plnit,“ uvedl.

S rozhodnutím štrasburského soudu nejsou spokojeni ani žalobci, podle nichž je uložená kompenzace malá. Advokát žalobců Sergej Kňazkin novinářům řekl, že na každého postiženého připadá od pěti do dvaceti tisíc eur, což je podle něj nedostatečné.

Kompenzace by měla být rozdělena mezi zhruba čtyři stovky lidí, kteří žalobu podali. Rusko je povinno peníze vyplatit do tří měsíců po nabytí právní moci rozsudku.