Newyorský soudce Juan Merchan zamítl žádost obhajoby zrušit odsuzující verdikt nad příštím prezidentem Spojených států Donaldem Trumpem v kauze falšování finančních záznamů kvůli platbě za mlčení pornoherečce. O zneplatnění rozsudku požádala obhajoba na základě dřívějšího rozhodnutí nejvyššího soudu, který uvedl, že bývalí prezidenti mají nárok na širokou imunitu spojenou s činy vykonanými v úřadu. Trump reagoval prohlášením, že „zkorumpovaný, zaujatý a nekompetentní soudce“ vyjádřil naprostou neúctu nejvyššímu soudu.
Soud nezrušil odsuzující verdikt nad Trumpem v kauze falšování záznamů
Soudce Merchan nyní rozhodl, že květnové rozhodnutí poroty by nemělo být zrušeno ve světle červencového rozhodnutí nejvyššího soudu týkající se prezidentské imunity, napsal list The Washington Post. Soudce by podle deníku měl zvlášť rozhodnout, zda Trumpovi udělí trest před nástupem do úřadu, po jeho funkčním období nebo vůbec.
Ve 41 stran dlouhém zdůvodnění rozhodnutí soudce souhlasil s obžalobou v tom ohledu, že Trumpovo falšování finančních záznamů se netýkalo jeho výkonu prezidentské funkce, ale mělo osobní charakter. Trumpovo stíhání za „osobní činy spočívající ve falšování obchodních záznamů nepředstavuje žádné nebezpečí zásahu do pravomocí a fungování moci výkonné“, podotkl.
Trumpův mluvčí Steven Cheung v prohlášení označil Merchanovo nynější rozhodnutí za „přímé porušení rozhodnutí nejvyššího soudu o imunitě“.
Znovuzvolený exprezident reagoval prohlášením, že Merchanův postup může přinést „konec prezidentského úřadu, jak jej známe“. „Zkorumpovaný, zaujatý a nekompetentní (...) Juan Merchan vyjádřil naprostou neúctu Nejvyššímu soudu Spojených států,“ uvedl Trump na své sociální síti Truth Social.
Nejvyšší soud USA v červenci rozhodl, že pro Donalda Trumpa částečně platí imunita vůči stíhání za činy v úřadu. Verdikt se tak vztahuje i na další bývalé americké prezidenty. Trumpův případ ale definitivně nerozsoudil, vrátil jej k přezkoumání nižšímu soudu. Soudci nejvyššího soudu rozhodli v poměru šest ku třem.
Bývalí prezidenti mohou požívat imunitu za činy, které učinili v rámci svých ústavních pravomocí, ale nikoliv za činy soukromé.
Květnové rozhodnutí
Newyorská porota koncem května shledala Trumpa vinným ve všech 34 bodech obžaloby z falšování podnikatelských záznamů, které souvisejí s platbou pornoherečce Stephanii Cliffordové, známé také jako Stormy Daniels, těsně před volbami v roce 2016. Trumpův tehdejší právník Michael Cohen jí vyplatil 130 tisíc dolarů (3,1 milionu korun), aby nešla na veřejnost s výpovědí o románku z roku 2006, který Trump dodnes popírá.
Podle obžaloby Trump zfalšoval šeky a další dokumenty, když po svém zvolení v roce 2017 Cohenovi peníze vracel, a to ve snaze udržet dohodu v tajnosti. Trump se tak stal prvním americkým exprezidentem, který byl shledán vinným v trestním procesu.
Trump tvrdí, že jeho stíhání bylo politicky motivované a mělo za cíl poškodit jeho kampaň za znovuzvolení v letošních volbách. Požádal také o odklad stanovení výše trestu. Soudce měl původně o výši trestu rozhodnout už před listopadovými volbami, verdikt však odložil, aby vyloučil jakékoli ovlivnění kampaně.
Republikán Trump v listopadových volbách porazil svou demokratickou rivalku Kamalu Harrisovou a 20. ledna se ujme funkce. V čele Spojených států už stál v letech 2017 až 2021.