Lipavský je zdrženlivý v debatách o vysílání vojáků na Ukrajinu

22 minut
Brífink ministrů zahraničí Česka a Slovenska
Zdroj: ČT24

Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) hovořil v Praze se svým slovenským protějškem Jurajem Blanárem (Smer). Lipavský po setkání uvedl, že je zdrženlivý v debatách o vysílání vojáků na Ukrajinu, když není známé potenciální mírové uspořádání či garance jednotlivých aktérů. Blanár uvedl, že v brzké době bude uzavřena dohoda o poskytování vzájemné rychlé zdravotní příhraniční pomoci, Slovensko už má podobnou s Rakouskem.

„Opravdu nechci spekulovat o nějakém vysílání vojáků nebo jednotek na Ukrajinu. Vůbec nevíme, jaké potenciální mírové uspořádání, jaké by byly garance jednotlivých aktérů. Takže jsem maximálně v tomto zdrženlivý a veřejně na toto téma nespekuluji,“ řekl Lipavský.

Rusko podle Lipavského vede proti Evropě různé sabotáže a informační válku, je nutné se tomu umět bránit. Ukrajina zároveň podle ministra potřebuje mít co nejlepší výchozí pozici, aby byla silná, dokázala se bránit, a proto je potřeba ji podporovat vojensky, politicky i humanitárně, míní.

3 minuty
Události: Blanár v Praze
Zdroj: ČT24

„Náš postoj je úplně jasný. Slovensko nevyšle svá vojska na území Ukrajiny,“ uvedl Blanár. Následné kroky podle něj budou záležet na vývoji diskuse o míru a o garanci bezpečnostních záruk Ukrajině a dalším aktérům, což by podle ministra mohlo být zajištěno z úrovně Rady bezpečnosti OSN. Konflikt na Ukrajině podle něj nemá vojenské řešení, měl by se řešit diplomaticky.

Debaty o vyslání vojáků jako jedné z forem bezpečnostních záruk pro Ruskem napadenou zemi předcházely pondělnímu pařížskému summitu několika evropských lídrů, shoda mezi zeměmi ale zatím nepanuje.

Do Česka míří nový velvyslanec

Blanár dopoledne zahájil návštěvu Prahy po boku Lipavského uctěním památky obětí předloňské střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy u památníku na náměstí Jana Palacha, kde položili květiny. Slovenský ministr také krátce promluvil s děkankou fakulty Evou Lehečkovou. Lipavský ho následně oficiálně přijal v Černínském paláci.

Šéf slovenské diplomacie také navštívil Národní památník hrdinů heydrichiády a vpodvečer se setkal v hlavním městě s krajanskou komunitou. Blanár rovněž prohlásil, že Slovensko bude mít zhruba za měsíc či měsíc a půl nového velvyslance v Česku. Poděkoval současné velvyslankyni Ingrid Brockové za upevňování vztahů.

Blanár později potvrdil, že Brockovou nahradí levicový filozof Martin Muránsky, který je asistentem slovenského poslance Vladimíra Faiče z vládní strany Smer. Podle serveru Denník N má Muránsky kontakty na konspirátory a proruské analytiky.

Šéfové diplomacií Česka a Slovenska také podepsali plán konzultací mezi ministerstvy na letošní a příští rok, čímž podle slovenského úřadu upevní partnerství v konkrétních oblastech. V brzké době bude uzavřena dohoda o poskytování vzájemné rychlé zdravotní příhraniční pomoci mezi Českem a Slovenskem, prohlásil Blanár.

Slovensko je pro Česko druhým největším vývozním trhem a čtvrtým největším obchodním partnerem, řekl také v úterý Lipavský. Předloni činil vzájemný obchodní obrat přes 23 miliard eur (přes 577 miliard korun), loni za prvních deset měsíců přes 22 miliard eur (přes 550 miliard korun), uvedl Blanár s tím, že růst je evidentní.

Blanár mluvil o údajném výroku Černochové

Blanárova návštěva Česka probíhá ve světle zhoršených česko-slovenských vztahů. Slovenský premiér Robert Fico (Smer) na začátku února opět obvinil Česko z toho, že tuzemští politici a média zasahují do vnitřních záležitostí Slovenska. Premiér Petr Fiala (ODS) a Lipavský tehdy jeho tvrzení odmítli.

Jako příklad údajného zasahování do slovenských záležitostí uvedl v úterý Blanár údajný výrok ministryně obrany Jany Černochové (ODS) k zákonu o slovenské televizi. „A paní Černochová to komentovala takovým způsobem, že jestli projde tento zákon o slovenské televizi, tak to bude vlastně propagandistický nástroj, parafrázuji, Roberta Fica pro dělání politiky na Slovensku,“ řekl Blanár. Bylo to podle něj za čárou.

„Je velice neprofesionální a hloupé, pokud se nejvyšší představitel diplomacie, v tomto případě ministr zahraničí Slovenska, pustí do osočování kohokoli s odvoláním se na výrok, který daná osoba nikdy neřekla,“ uvedla Černochová. „Žádám proto pana ministra, ať sdělí, kde jsem výrok pronesla, nebo ať se omluví,“ dodala.

Lipavský se na tiskové konferenci Černochové zastal. „Byla to ona, která nedávno pronesla výrok: ‚Slováci byli vždy nejlepší spojenci‘,“ řekl.

Návštěva během ochlazení vztahů

Fiala již loni v březnu po jednání vlády oznámil, že se pro nadcházející období neuskuteční mezivládní konzultace kabinetů obou zemí. Šéf české vlády tehdy uvedl, že se země liší v názorech na klíčová zahraničně-politická témata, zejména příčiny ruské agrese na Ukrajině.

Rozhodnutí tehdy podpořil i Lipavský. Fico tento krok zkritizoval, podle něj to „ohrožuje hluboké česko-slovenské vztahy“. O utužování vztahů chtěla ze své pozice usilovat tehdejší slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Předseda opozičního ANO Andrej Babiš se vyslovil pro obnovení mezivládních konzultací s Bratislavou v případě účasti jeho hnutí v budoucím kabinetu.

15 minut
Politolog Ladislav Cabada k návštěvě slovenského ministra zahraničních věcí Juraje Blanára
Zdroj: ČT24

Neshody s Ficem

Neshody mezi českou a slovenskou vládou panují již od jmenování Ficova kabinetu na sklonku roku 2023. Česká strana upozorňovala zejména na Ficovy výroky na adresu ruského vládce Vladimira Putina a slovenské postoje směrem k agresi Moskvy na Ukrajině.

Slovenský premiér loni v únoru například prohlásil, že Putin je „na Západě neprávem démonizován“, že strategie Západu proti ruské válce na Ukrajině selhala či že Rusko nelze vojensky porazit. Uvedl také, že válka „začala běsněním ukrajinských neonacistů“, což je jedna ze lží ruské propagandy. Té odpovídá i další Ficovo tvrzení, že k ruské agresi vůči sousední zemi přispělo rozšiřování NATO na východ.

Prezident Slovenska Peter Pellegrini přitom loni v červnu ujistil, že vztahy mezi oběma zeměmi jsou na nejvyšší možné úrovni. Uvedl také, že názorová odlišnost na nějakou věc vzájemné vztahy nemůže ohrozit ani zhoršovat. „S (českým prezidentem Petrem) Pavlem jsem se domluvil, že pokud by hrozilo nějaké nedorozumění, tak se prezidenti raději spojí a věci si vysvětlí, aby se do vztahů nedostávalo ‚umělé pnutí‘,“ sdělil Pellegrini.

Poslední setkání

Naposledy se Lipavský a Blanár sešli letos na začátku února, když byl slovenský ministr v Praze na neoficiální návštěvě. Setkání bylo podle šéfa české diplomacie standardní a „vztahy mezi Českem a Slovenskem nejsou tak špatné, jak by se z médií mohlo zdát“.

Oba politici tehdy podle Lipavského řešili především praktické záležitosti diplomatického styku obou zemí. „Vztahy mezi Českem a Slovenskem ve skutečnosti nejsou zas tak vyhrocené,“ uvedl na CNN Prima News v reakci na otázku moderátorky ohledně výroků slovenského premiéra Roberta Fica o tom, že čeští politici a média zasahují do vnitřních záležitostí Slovenska.

Blanár se tehdy setkal i s bývalým prezidentem Milošem Zemanem, se kterým podle exprezidentova vyjádření mluvili o situaci na Slovensku, mezinárodním dění či dodávkách surovin. Zároveň ministra požádal, aby tlumočil Ficovi vyjádření jeho podpory. Předtím se šéf slovenské diplomacie sešel v Praze i s dalším bývalým českým prezidentem Václavem Klausem.

Slovenská diplomacie pod Blanárovým vedením na konci uplynulého roku také prohlásila, že je připravena hostit jednání o míru na Ukrajině. S návrhem o den dříve vyjádřil souhlas ruský vládce Putin. Ukrajina, která se třetím rokem brání ruské agresi, kritizovala cestu slovenského premiéra Fica do Moskvy.

Blanár se před dvěma měsíci setkal s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj Valného shromáždění OSN v New Yorku. Setkání se účastnil také šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Evropa se probudila a ví, co musí udělat, řekla na summitu EPC von der Leyenová

V Tiraně se v pátek konal summit Evropského politického společenství (EPC). Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na něm prohlásila, že se Evropa probudila a ví, co pro svou budoucnost musí udělat. Akce se účastnil i český premiér Petr Fiala (ODS), který s evropskými lídry diskutoval o bezpečnosti, boji proti nelegální migraci či energetice. S von der Leyenovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem hovořil i o dostavbě Dukovan.
07:41Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Prokurátor ICC Khan dočasně odstoupil z funkce, čelí podezření ze sexuálních deliktů

Hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan dočasně odstoupil ze své funkce v době, kdy ho vyšetřovatelé z OSN prověřují kvůli podezření ze sexuálních deliktů. S odvoláním na Khanův úřad o tom informuje agentura Reuters, podle níž je to bezprecedentní krok a neexistuje žádný jasný postup, jak hlavního prokurátora nahradit.
před 2 hhodinami

Za pokus o vraždu spisovatele Rushdieho dostal útočník 25 let vězení

Za pokus o vraždu spisovatele Salmana Rushdieho americký soud na 25 let poslal do vězení útočníka Hadiho Matara, informuje agentura AP. Matar, který má americké a libanonské občanství, na známého autora zaútočil nožem v srpnu 2022 v neziskovém vzdělávacím centru na západě amerického státu New York a zasadil mu více než deset ran. Rushdie v důsledku útoku oslepl na jedno oko.
17:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Evropští lídři se shodují na nutnosti většího tlaku vůči Moskvě

Rusko-ukrajinské jednání v Istanbulu, kde se obě strany domluvily na dosud největší výměně zajatců, ale nikoliv na příměří, komentovali evropští političtí lídři. Mnozí z nich se shodují na nutnosti většího nátlaku na Kreml, pokud bude dál stát v cestě okamžitému zastavení bojů.
18:23Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Rusko a Ukrajina se dohodly na výměně zajatců

K jednacímu stolu v Istanbulu poprvé od března 2022 zasedli zástupci Ukrajiny, Ruska a Turecka. Ukrajina a Rusko se dohodly na výměně tisícovky zajatců z každé strany. Obě země si podle Ankary také vymění písemné dokumenty s podmínkami pro dosažení příměří. V obecné rovině se též dohodly na dalším jednání. Delegace vedené poradcem Kremlu Vladimirem Medinským a ukrajinským ministrem obrany Rustemem Umerovem jednaly o zastavení bojů, na příměří se ale neshodly.
09:54Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Tusk obvinil ruské hackery z útoku na weby vládních stran

Polský premiér Donald Tusk obvinil ruské hackery z útoku na internetové portály své strany Občanská platforma a jejích dvou koaličních partnerů, Levice a Polské lidové strany (PSL). Útok přišel dva dny před prvním kolem prezidentských voleb v zemi, která je klíčovým překladištěm západní pomoci Ukrajině, která se už přes tři roky brání plnohodnotné ruské agresi. Za favorita nedělního hlasování je pokládán kandidát Tuskovy strany.
17:49Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Zbloudilí, zanedbaní turisté mohou být ruští špioni, varuje Lotyšsko

Lotyšské bezpečnostní služby ve své výroční zprávě varují před osobami, které mohou vypadat jako ztracení turisté, ve skutečnosti se však jedná o ruské sabotéry či špiony. Informoval o tom server Euronews.
před 6 hhodinami

Izraelské údery na severu Gazy zabily podle úřadů téměř sto lidí

Téměř sto lidí zahynulo od půlnoci při izraelských úderech na severu Pásma Gazy, uvedla podle stanice BBC místní civilní obrana. Agentura AP píše o nejméně 93 mrtvých. Stovky dalších Palestinců byly podle ministerstva zdravotnictví v Gaze zraněny. Izrael v posledních dnech útoky výrazně zintenzivnil. Úřady v Pásmu Gazy jsou ovládané teroristickým hnutím Hamás a údaje není možné nezávisle ověřit.
11:28Aktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...