Severní a Jižní Korea začaly rozebírat tlampače na hranici

Severní a Jižní Korea začaly s rozebíráním tlampačů na společné hranici, které sloužily k vysílání propagandy. Podle agentury Reuters to oznámilo jihokorejské ministerstvo obrany. Soul a Pchjongjang tak plní jeden ze slibů, který zazněl na summitu obou zemí minulý týden.

U mezikorejské hranice Jižní Korea v úterý zahájila demontáž svých tlampačů, z nichž vysílala zprávy ze světa, informace o špatné hospodářské situaci a porušování lidských práv v Severní Koreji či jihokorejskou populární hudbu.

S propagandistickým vysílám přes hranici pomocí výkonných reproduktorů začal Soul v roce 1963. Podél hranic jsou rozmístěny desítky soustav reproduktorů.

Aktivita na několika místech podél hranice naznačuje, že Severokorejci své tlampače také rozebírají, uvedlo jihokorejské ministerstvo obrany. Severokorejský režim ve vysíláních v minulosti například kritizoval jihokorejskou vládu či hrozil dalšími zbrojními testy. Obě země již před summitem zastavily svá propagandistická vysílání jako gesto dobré vůle. 

Demontáž tlampačů je podle agentury Reuters prvním praktickým krokem k usmíření po pátečním historickém setkání severokorejského vůdce Kim Čong-una a jihokorejského prezidenta Mun Če-ina. Pchjongjang a Soul se na schůzce dohodly, že konečným cílem jejich mírového úsilí je bezpečný Korejský poloostrov bez jaderných zbraní.

Jižní Korea chce od OSN prověřit sliby Kima

Kim Čong-un na summitu rovněž slíbil, že Severní Korea v květnu uzavře své jaderné testovací středisko. Jihokorejský prezident vyzval OSN, aby pomohla ověřit plánované uzavření testovací lokality u obce Pchunggje, kde KLDR uskutečnila všech šest svých nukleárních zkoušek.

Mun o pomoc požádal generálního tajemníka OSN Antonia Guterrese v úterním telefonickém rozhovoru, sdělila jihokorejská prezidentská kancelář. Guterres řekl, že Munovu žádost musí schválit Rada bezpečnosti OSN. Zdůraznil ale současně, že chce spolupracovat při budování míru na Korejském poloostrově.

Překvapivý plán uzavření testovacího zařízení oznámila KLDR několik dní před summitem. Někteří vědci ale v poslední době poukazují na to, že po poslední mohutné jaderné zkoušce je areál se sítí testovacích tunelů vyhloubených v nitru hory stejně již nepoužitelný, protože se propadl. Vůdce KLDR Kim tvrdí, že dva velké tunely v lokalitě zůstávají ve „velmi dobrém stavu“.

Usmiřování bude pokračovat

Na historické schůzce se obě země také domluvily, že uspořádají setkání rozdělených rodin a ukončí shazování letáků s propagandistickými texty v pohraniční oblasti. Jihokorejský prezident ještě letos navštíví severokorejskou metropoli Pchjongjang a v severokorejském městě Kesong se otevře styčný úřad.

Podle společného prohlášení se vůdci Severní a Jižní Koreje budou scházet pravidelně a budou si také telefonovat prostřednictvím nedávno zřízené horké linky. „Chceme pracovat na míru, prosperitě a na tom, abychom se přiblížili ke znovusjednocení,“ uvedl Mun Če-in. Příští měsíc by se měly konat mezikorejské vojenské rozhovory na vysoké úrovni.