Saúdský král jmenoval svého syna korunním princem. Určí směřování země, míní analytici

Nahrávám video
Saúdská Arábie má nového korunního prince
Zdroj: ČT24

Král Saúdské Arábie Salmán jmenoval svého syna Muhammada novým korunním princem. V této roli vystřídal Muhammada bin Najífa Saúda. Jednatřicetiletý Muhammad bin Salmán se stal prvním mužem v následnictví trůnu, královým výnosem byl rovněž povýšen na místopředsedu vlády, přičemž zůstal ministrem obrany. Král Salmán také dekretem pozměnil systém následnictví trůnu, které bylo dosud záležitostí výhradně synů zakladatele království Abdal Azíze.

Povýšení Muhammada bin Salmána se sice očekávalo, ale oznámeno bylo překvapivě v době, kdy Rijád řeší krizi kolem Kataru a Íránu. Spolu se svými spojenci s Katarem přerušil diplomatické styky a zavedl sankce za to, že Katar podle něj podporuje radikální skupiny a udržuje blízké vztahy s Íránem.

Podle králova dekretu byl dosavadní korunní princ Saúdské Arábie Muhammad bin Najíf, který je královým synovcem, uvolněn ze všech svých dosavadních funkcí. V křesle ministra vnitra ho nahradí třiatřicetiletý princ Abdal Azíz bin Saúd bin Najíf, na kterého přechází agenda protiteroristických operací a domácí bezpečnosti.

Předání pozic mezi Muhammadem bin Najífem a Muhammadem bin Salmánem se uskutečnilo v Mekce a přenášela ho saúdskoarabská televize. „Budu teď odpočívat, bůh ti pomáhej,“ sdělil svému nástupci, který mu políbil ruku v pokleku.

Předání následnictví mezi Muhammadem bin Najífem a Muhammadem bin Salmánem
Zdroj: Reuters

Princ dosud řídil operace v jemenské válce

Muhammad bin Salmán byl dosud Najífovým zástupcem, ale měl velké pravomoci, kromě jiného řídil operace své země v jemenské válce. Rozhodoval také o energetické politice a měl na starosti ekonomické reformy, které mají království pomoci vymanit hospodářství ze závislosti na ropě.

Muhammadovo povýšení schválila králova poradní rada a v Mekce se má večer konat veřejný občanský slib poslušnosti novému korunnímu princi.

Dekretem byl změněn text dosavadního zákona o následnictví na následující znění: „Vláda přechází na syny krále-zakladatele Abdal Azíze ibn Abdar Rahmána Fajsala Saúda a na děti jejich dětí.“

Stabilita a jistota pro další desítky let

Odborník na Blízký východ Kristian Coates Ulrichsen řekl, že změna určila politiku Saúdské Arábie na mnoho desetiletí a skoncovala s nejistotou. „Bude zde (princ Muhammad) 50 let. Určuje to směřování Saúdské Arábie v 21. století,“ sdělil Ulrichsen.

John Sfakianakis z rijádského výzkumného centra pro Perský záliv považuje změnu „za významné povzbuzení ekonomickému reformnímu programu Vision 2030“. Profesor z Princetonské univerzity Bernard Haykel řekl, že král svým dekretem zabránil možným sporům o následnictví. „Je to hladké a nekrvavé předání. Otázky následnictví teď budou jasnější…nehrozí už pochyby o to, kdo bude příštím vládcem,“ sdělil Haykel.

Saúdská Arábie už dva roky provádí reformy, snižuje štědré subvence a ohlásila plán částečné privatizace státní ropné společnosti Aramco. Muhammad bin Salmán loni ohlásil, že chce skoncovat se „závislostí“ své země na těžbě ropy.

Bývalý korunní princ Muhammad bin Najíf
Zdroj: Ahmed Jadallah/Reuters

Jak napsala agentura Reuters, do Salmánova jmenování králem v roce 2015 byl jeho syn Muhammad v Saúdské Arábii téměř neznámý. Situace se ale za dva roky změnila a jeho portréty teď zdobí zdi, okna automobilů a jsou využívány k reklamě.

Kromě toho, že dostal na starost ministerstvo obrany s jedním z nejvyšších rozpočtů na světě, stojí princ také v čele rady pro ekonomické a rozvojové záležitosti, což je skupina ministrů, kteří se každý týden scházejí a rozhodují o ekonomických a sociálních otázkách.

Muhammad bin Salmán zaujímá jednoznačně kritický postoj k Íránu, který je dlouhodobým soupeřem Saúdské Arábie. V květnu princ řekl, že Írán usiluje o to získat kontrolu nad islámským světem a šířit šíitskou doktrínu.

I když je v Saúdské Arábii princ Muhammad populární, je také kritizován za vedení války v Jemenu. Saúdská Arábie se do ní zapojila jako vůdčí síla arabské letecké koalice a bojuje na straně jemenské vlády proti jemenským šíitským povstalcům. Za více než dva roky se jí ale nepodařilo šíity, jež podporuje Írán, porazit ani vytlačit z jemenské metropole Saná. Koalice také sklízí kritiku za nepřesnost svých vojenských operací, protože při nich umírají civilisté.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Opoziční demokraté požadují vyšetření obchodů Trumpovy rodiny s Emiráty

Američtí opoziční demokraté požadují vyšetření obchodu mezi vládnoucími rodinami USA a Abú Dhabí. Ropná monarchie získala od Američanů vysoce chráněné vyspělé čipy. Jen několik měsíců předtím přitom příbuzný šajcha Ál Nahjána koupil za půl miliardy dolarů podíl v Trumpově rodinné firmě. Bílý dům podezření ze střetu zájmů odmítá.
před 2 mminutami

Německo řeší nedostatek zdravotníků náborem ze zahraničí

V Německu chybí desítky tisíc zdravotníků a problém se každý rok zhoršuje. Jedním z řešení je najímání odborníků ze zahraničí. Speciální integrační program láká zájemce o studium a zároveň jim nabízí práci.
před 14 mminutami

Strana japonské premiérky bude mít zřejmě po volbách dvoutřetinovou většinu

Japonská Liberálnědemokratická strana (LDP) premiérky Sanae Takaičiové po nedělních předčasných volbách do dolní komory parlamentu získala dvoutřetinovou většinu 313 z 465 křesel. Vyplývá to ze zpřesněného propočtu japonské stanice NHK. Ta původně uváděla, že dvoutřetinovou většinu získá LDP až s koaliční Japonskou stranou inovace (JIP), nově propočet koalici slibuje 345 hlasů. Dvoutřetinová většina vládě umožní přehlasovat horní komoru, v níž většinu nemá.
00:38Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Írán bude obohacovat uran i za cenu války, prohlásil šéf jeho diplomacie

Írán se nevzdá obohacování uranu ani v případě „války“, podle agentury AFP to uvedl íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Vojenský tlak ze strany Spojených států podle něj Teherán nevyděsí. V souvislosti s posilováním vojenské přítomnosti USA v Perském zálivu pak šéf íránské diplomacie prohlásil, že americkým vojenským tlakem se Teherán nenechá vystrašit.
před 9 hhodinami

Portugalci volí ve druhém kole voleb příštího prezidenta

Portugalci v nedělním druhém kole prezidentských voleb vybírají příští hlavu státu. O post se ucházejí středolevicový politik António José Seguro a šéf krajně pravicové strany Chega (Dost) André Ventura. Analytici očekávají triumf Segura, nicméně podle agentury AFP bude výsledek krajně pravicového politika „pozorně sledován“.
05:14Aktualizovánopřed 10 hhodinami

Moskva tvrdí, že zadržela muže podezřelého z postřelení zástupce šéfa GRU

Ruská tajná služba FSB oznámila zatčení muže, který podle ní v pátek postřelil zástupce šéfa ruské vojenské rozvědky GRU Vladimira Alexejeva, píše Interfax. Ruský občan byl podle FSB zadržen v Dubaji a Spojené arabské emiráty ho předaly ruské straně. Další dva ruské občany tajná služba označila za spolupachatele. Jedním z nich je žena, která podle Moskvy odjela na Ukrajinu.
před 10 hhodinami

Generální ředitel Washington Post Lewis odstoupil z funkce

Vydavatel a generální ředitel amerického deníku The Washington Post (WP) Will Lewis jen několik dní po rozsáhlém propouštění oznámil, že odstupuje z funkce. Podle agentur o tom informoval v e-mailu zaměstnancům. Na jeho pozici v deníku, který od roku 2013 vlastní miliardář a zakladatel internetového gigantu Amazon Jeff Bezos, nastoupí dosavadní finanční ředitel Jeff D'Onofrio.
před 11 hhodinami

Orbána podle průzkumů poráží opoziční strana Magyara

S blížícími se parlamentními volbami v Maďarsku je zřejmé, že se utkají dva hlavní soupeři. Premiér Viktor Orbán po šestnácti letech usiluje o páté vítězství v řadě. Proti němu stojí strana Tisza Pétera Magyara, která tentokrát sjednotila dosud roztříštěnou opozici. Podle průzkumů má náskok několika procent.
před 14 hhodinami
Načítání...