Ruské letadlo s 234 lidmi se po vzletu srazilo s hejnem racků. Nouzově přistálo na poli

Zázrak nad Ramenským (zdroj: ČT24)

Se zataženým podvozkem přistál nouzově v kukuřičném poli u Moskvy ruský dopravní letoun s více než 230 lidmi na palubě. Stroj společnosti Ural Airlines se podle zpráv moskevských médií krátce po startu srazil s hejnem racků. Zraněno je 23 lidí, z toho pět dětí. Ruská státní televize o nouzovém přistání informovala jako o „zázraku nad Ramenským“ s odkazem na jméno města Ramenskoje, poblíž něhož pilot Damir Jusupov přistál. V médiích je oslavován jako hrdina.

Letadlo Airbus A321 startovalo z letiště Žukovskij jihovýchodně od Moskvy, cílem bylo krymské město Simferopol. Asi kilometr od startovací dráhy musel stroj nouzově přistát, protože do motorů se dostali ptáci. Na palubě bylo 226 cestujících a osm členů posádky.

Podle jednoho z cestujících, který nehodu popsal televizi RT, se krátce po startu letoun začal otřásat. „Po pěti vteřinách začala světla na pravé straně letadla svítit a byl cítit zápach ohně. Pak jsme přistáli a každý utíkal pryč,“ řekl cestující.

Agentura TASS s odvoláním na úřední zprávu oznámila, že po přistání bylo do nemocnice převezeno 23 lidí se středně těžkým zraněním. Ostatní cestující byli dopraveni na mezinárodní letiště Domodědovo, odkud budou na Krym cestovat jiným letadlem.

Pilot je oslavován jako hrdina

Racci, s jejichž hejnem se letoun srazil, podle ruských médií vyřadili z provozu oba motory. „Pilot mistrovsky přistál bez vysunutého podvozku s vynechávajícími motory přímo na kukuřičném poli,“ napsal v komentáři list Komsomolskaja pravda.

Ruská média Jusupova označují za hrdinu a jeho výkon srovnávají s nouzovým přistáním amerického letadla na řece Hudson před deseti lety. Pilot letounu společnosti US Airways tehdy západně od Manhattanu přistál na řece po srážce letadla s hejnem hus. I tehdy se incident obešel bez obětí na životech.

Letecký publicista Ladislav Keller: Rozhodnutí pilota bylo naprosto správné (zdroj: ČT24)
Posádka předvedla opravdu vynikající kus práce. Je vidět, že byla opravdu velmi dobře vycvičená, že piloti neztratili duchapřítomnost a jednali a chovali se tak, jak měli. To znamená, že se správně rozhodli pro přistání do pole a zachránili všechny cestující.
Ladislav Keller
kapitán Boeingu 737 a letecký publicista

„V té výšce, ve které byli, byl návrat na letiště naprosto nemožný, protože oba motory ztratily výkon. Jediné možné řešení bylo přistát na vhodnou plochu, to kukuřičné pole bylo dostatečně velké a navíc kukuřice po dosednutí letadla zmírní náraz do země, takže to rozhodnutí bylo naprosto správné,“ uvedl ve Studiu ČT24 letecký publicista a pilot Boeingu 737 Ladislav Keller.

Podle západních expertů, na které se odvolává agentura Reuters, se ruské civilní letectví po rozpadu Sovětského svazu potýkalo s výpadky v bezpečnostním zajištění letů. V posledních letech se ale zejména na mezinárodních linkách situace výrazně zlepšila.

Místní obyvatelé rozhlasové stanici Govorit Moskva řekli, že hejno racků nejspíše pocházelo z nelegální skládky v okolí letiště. Místní úřady vzápětí tuto hypotézu popřely, skládku prý už před lety uzavřely. Server Newsru.com připomněl, že podle místních médií u uzavřené skládky předloni vznikla skládka nelegální a takových jsou v daném okrese stovky. Ministerstvo přírodních zdrojů slíbilo situaci se skládkami prověřit.