Ruské drony útočily i na západ Ukrajiny, zraněné a škody hlásí Lvovská oblast

Rusové v noci na středu útočili drony na několik ukrajinských oblastí včetně západních regionů, ve Lvovské oblasti zranily úlomky sestřelených bezpilotních letounů dva lidi a způsobily škody, uvedly tamní úřady. Jednoho zraněného hlásí po ruském útoku i Cherson. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tvrdí, že se armádě daří zpomalovat ruský postup u Charkova.

Úlomky jednoho z ruských dronů podle úřadů zasáhly vícepodlažní dům v Malechivu na severním předměstí Lvova, zničeno bylo mnoho oken. Poškozena byla i administrativní budova výzkumného veterinárního institutu. Zranění utrpěli dva muži ve věku 47 a 70 let, starší z nich musel být hospitalizován.

Rusové napáchali v oblasti škody také na energetické infrastruktuře, která byla jejich cílem i v dalších ukrajinských regionech. V Kyjevské, Poltavské, Volyňské a Oděské oblasti byla proto některá zařízení dočasně mimo provoz.

Ve Lvovské oblasti protivzdušná obrana zneškodnila všech pět bezpilotních letounů nepřítele, uvedl předseda oblastní správy Maksym Kozyckyj. Další drony sestřelila v Chersonské, Mykolajivské, Dněpropetrovské, Kirovohradské a Chmelnycké oblasti, uvedl mluvčí letectva Mykola Oleščuk. Celkem podle něj obránci zneškodnili 19 z jednadvaceti ruských dronů.

Obytný dům ve Lvově po ruském dronovém útoku
Zdroj: Reuters/Roman Baluk

Rusové zasáhli chersonskou nemocnici

Ruskému ostřelování čelil v noci na středu Cherson, kde okupanti zranili ženu a způsobili požáry několika obytných domů. Ruská raketa zasáhla i tamní nemocnici, kde poškodila garáž a dvě sanitky. Cherson, který ukrajinské ozbrojené síly osvobodily na podzim 2022, leží blízko ruských pozic a je častým cílem ostřelování ze strany okupantů.

Podobně je na tom Nikopol v Dněpropetrovské oblasti, který se nachází přes Dněpr naproti ruským pozicím v okupované Záporožské jaderné elektrárně. „Situace ve městě je obtížná, protože neustále čelí ostřelování a také na něj útočí menší typy dronů. I my, když jsme se nacházeli ve městě, jsme slyšeli hned několik výbuchů,“ popsala zpravodajka ČT Ilona Zasidkovyčová.

11 minut
Zpravodajka ČT Zasidkovyčová k situaci na Ukrajině
Zdroj: ČT24

Zelenskyj: Zpomalujeme ruský postup u Charkova

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve své úterní večerní video zprávě uvedl, že nasazení západních zbraní proti cílům na ruském území přináší výsledky a že se zpomalil postup ruských vojsk na severu Charkovské oblasti.

Situaci v tomto regionu, kde ruská armáda v květnu vnikla na ukrajinské území, ovlivnilo zničení ruských pozic a odpalovacích ramp u hranic s Ukrajinou. „Funguje to. Přesně tak, jak jsme očekávali,“ řekl Zelenskyj. Ukrajincům se podle něj podařilo zbrzdit ruskou ofenzivu na více místech na frontě.

Po květnové ruské ofenzivě v Charkovské oblasti zmírnily Spojené státy a Německo svůj požadavek, aby Ukrajinci nepoužívali jimi dodávané zbraně k útokům uvnitř ruského území.

Agentura DPA píše, že ruské územní zisky jsou v posledních týdnech menší, což analytici dávají do souvislosti s tím, že k ukrajinským obráncům se po delší přestávce znovu dostávají dodávky západních zbraní. Ale i tak má Rusko ve válce trvající déle než dva a čtvrt roku stále navrch.

„Ale tvrdé boje nadále probíhají jak v oblasti u Charkova, tak dál na východě, kde se ruská armáda snaží postoupit hlouběji do země,“ doplnila zpravodajka ČT Zasidkovyčová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump hrozí, že pošle do Minnesoty vojsko

Prezident USA Donald Trump pohrozil, že k potlačení protestů proti imigračním agentům z úřadu ICE v Minnesotě využije zákon o povstání. Ten mu umožňuje povolat vojsko. Jeden z agentů zasáhl do nohy muže původem z Venezuely. Úřady tvrdí, že na něj útočil a bránil se zatčení. Protesty v Minneapolisu se stupňují po zastřelení Renee Goodové v autě, k němuž došlo minulý týden. Imigrační agenti zadrželi i tři příslušníky indiánského kmene Siouxů Oglala.
10:17Aktualizovánopřed 21 mminutami

Pentagon k útoku v Karibiku použil letadlo maskované za civilní, píše deník

Pentagon použil při svém prvním útoku na loď v Karibském moři letadlo upravené tak, aby vypadalo jako civilní. Chyběl na něm vojenský nátěr a munici přepravovalo uvnitř trupu, nikoli viditelně pod křídly, uvedli pro server The New York Times (NYT) američtí představitelé seznámení se situací. Válečné právo zakazuje maskovat vojáky jako civilisty k útoku na nepřítele.
před 24 mminutami

Švýcarská nemocnice vyrábí metry umělé kůže pro popálené při požáru

Po požáru ve švýcarském zimním středisku Crans-Montana, kde při silvestrovských oslavách zahynulo čtyřicet lidí, 116 utrpělo zranění a desítky jsou stále hospitalizovány, pracuje laboratoř na výrobu kůže v centru buněčné produkce Univerzitní nemocnice kantonu Vaud na plné obrátky. Pokouší se pomoci zachránit pacienty s rozsáhlými popáleninami. Speciální zařízení v obci Epalinges nedaleko Lausanne je totiž jediné svého druhu v Evropě.
před 25 mminutami

Prezident Pavel je na návštěvě Ukrajiny

Prezident Petr Pavel dorazil na návštěvu Ukrajiny. Program zahájil ve Lvově na západě napadené země. Sešel se už s předsedou tamní vojenské správy. Jde už o třetí Pavlovu návštěvu Ukrajiny od jeho nástupu do úřadu. Během cesty se očekává Pavlovo setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.
před 57 mminutami

Alianční země posílají vojáky do Grónska

V grónském Nuuku přistálo letadlo s dánskými vojáky poté, co severská země a její autonomní území oznámily kroky k posílení obranyschopnosti ostrova. Do Grónska míří rovněž 13 vojáků průzkumné mise z Německa a 15 vojáků z Francie. Americký prezident Donald Trump trvá na získání ostrova. Případný vojenský zásah USA by podle polského premiéra Donalda Tuska byl konec světa, jak jej známe. Podle NATO roste v Arktidě přítomnost Ruska a Číny.
12:10Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Írán tvrdí, že nechystá popravy demonstrantů

Íránská justice oznámila, že šestadvacetiletý demonstrant Erfán Soltání nebyl odsouzen k smrti. Píše to agentura Reuters s odkazem na státní média. Americký prezident Donald Trump dříve prohlásil s odkazem na neznámý „důvěryhodný zdroj“, že zabíjení protestujících skončilo. Podle lidskoprávních organizací bezpečnostní složky zabily bezmála 3,5 tisíce lidí.
06:29Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Grokovi zakážeme svlékat lidi tam, kde je to ilegální, slíbila síť X

Americká sociální síť X miliardáře Elona Muska oznámila, že znemožní pomocí chatbota Grok generovat a upravovat fotografie skutečných lidí v odhalujícím oblečení v zemích, kde je to nelegální. Reagovala tak na skandál, kdy chatbot na žádost uživatelů na síti X generoval sexualizované fotografie žen a dětí. Britský úřad pro regulaci mediálního trhu Ofcom v reakci uvedl, že jeho vyšetřování v této věci nadále pokračuje.
před 4 hhodinami

Posádka mise Crew-11 se vrátila z ISS kvůli zdraví jednoho z astronautů

V Tichém oceánu dopoledne středoevropského času přistála kosmická loď s čtyřčlennou posádkou NASA. Z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se vrátila o čtyři měsíce dřív, než bylo v plánu, kvůli zdravotnímu stavu jednoho z astronautů.
08:18Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...