Ruská policie pozatýkala opoziční předáky

Moskva - Moskevská policie zatkla opoziční předáky Sergeje Udalcova, Lva Jašina a Alexeje Navalného při nepovolené demonstraci za politické vězně v centru metropole. Stíháni mají být za „narušení veřejného pořádku“. Mezi zatčenými se nakonec ocitl i novinář Sergej Parchomenko a několik dalších demonstrantů. po několika hodinách byli zatčení propuštěni na svobodu.

Už po skončení protestu se před sídlem tajné služby FSB na Lubjance shromáždil hlouček demonstrantů. Ten policisté nejprve vyzvali k rozchodu a varovali, že akce není povolena, aby je vzápětí obklíčili a Navalného a Jašina vsadili do vězeňského autobusu. „Hanba!“ skandovali ostatní demonstranti.

„Stál jsem u budovy FSB asi deset minut s plakátem 'Jsem proti mučení a represím'. Když jsem chtěl odejít, přišli ke mně policisté a řekli, že musím jít s nimi do vězeňského vozu,“ řekl Udalcov s tím, že spolu s ním byl zatčen ještě jeden demonstrant. „Příčiny, proč nás zatkli, neřekli ani mně ani jemu,“ dodal. Parchomenko osamoceně postával s plakátem u vyšetřovacího úřadu, když přišli dva policisté a vyzvali ho, aby je následoval k pohovoru - a novináře doprovodili do policejního autobusu.

Opozičníci dostanou pravděpodobně pokutu

Po několika hodinách policie Udalcova, Jašina a Navalného propustila a obvinila je z účasti na nepovolené akci. Tento čin se trestá pokutou. Navalnyj řekl, že soud bude jejich případ projednávat 30. října. „Obvinění je naprosto vymyšlené. Všichni jste viděli, že jsme zákon neporušili,“ řekl po opuštění policejní stanice lidem, kteří na něho čekali. Dodal, že mu hrozí pokuta 30 000 rublů (18,5 tisíce korun ).

Alexej Navalnyj
Zdroj: Alexander Zemlianichenko/ČTK/AP

Opozice hodlala na protest proti nedávnému uvěznění opozičních aktivistů Konstantina Lebeděva a Leonida Razvozžajeva, obviněných z přípravy masových nepokojů, vytvořit živý řetěz sahající od sídla tajné služby FSB na Lubjance v centru Moskvy až po vazební věznici Lefortovo, kam nakonec došla skupina aktivistů v čele s ekoložkou Jevgenijí Čirikovovou. Akce měla mít podobu na sebe navazujících „minidemonstrací“ jednotlivců, které nevyžadují souhlas úřadů. Celkem se protestu zúčastnilo několik set lidí ozdobených bílými stužkami jako symboly odporu proti režimu Vladimira Putina.

Další demonstrace za politické vězně - už se svolením úřadů - má v Moskvě následovat 30. října. Tuto akci na své první schůzce podpořil „stínový parlament“ opozice, zvolený před týdnem v internetovém hlasování.