Řekové volají po zákazu Zlatého úsvitu, protesty nabírají na síle

Atény - Slzným plynem musela zasáhnout řecká policie proti demonstrantům, kteří se snažili dostat k sídlu extremistické strany Zlatý úsvit. V centru Atén demonstrovaly tisíce lidí, situace se ale vyhrotila až po setmění. Demonstrující chtějí stranu zakázat, podle nich šíří fašismus. Lidi vyzvali, aby stoupence Zlatého úsvitu ignorovali. Protesty proti extremismu v Řecku vyvolala minulý týden vražda levicového rapera. Útočník sympatizoval se Zlatým úsvitem. Strana vinu dál odmítá.

Odborové organizace ADEDY a GSEE svolaly na večer na aténské náměstí Syntagma demonstraci proti rasové nenávisti a neofašismu. Na náměstí před parlamentem přišlo více než 10 tisíc lidí, z nichž někteří drželi transparenty s nápisem „Už nikdy fašismus“. Předtím tam hiphopové skupiny uspořádaly koncert na památku zavražděného hudebníka.

Akce se konala v souvislosti s vraždou levicového aktivisty a rapového zpěváka Pavlose Fysase, jehož před týdnem zabil extremista úzce spjatý se Zlatým úsvitem. Strana, která odmítá nálepku neonacistická, jakýkoli podíl na útoku popírá.

Tisíce demonstrantů se z náměstí Syntagma vydaly na pochod k sídlu Zlatého úsvitu. Kvůli pochodu úřady musely uzavřít některé hlavní ulice. „Nemůžeme trpět fašisty ve školách ani v našem sousedství. Musíme izolovat je i každý systém, který je živí,“ konstatoval student Rosi Kotsifa.

S extremisty se zaplétala i policie

Nelibost veřejnosti se obrací i proti policistům, kteří v řadě případů s extremisty spolupracovali. Nedávno například strážci zákona dopadli kolegu, který pro Zlatý úsvit pracoval jako ochranka. „V minulých třech letech tu bylo mnoho případů, kdy kolegové tolerovali násilí ze strany členů Zlatého úsvitu,“ podotkl předseda Asociace policejního personálu Skai radio/AFP Christos Fotopoulos.

Podle agentury Reuters šlo o zatím největší projev rozhořčení veřejnosti nad vraždou rapera. Dnešních manifestací proti pravicovému extremismu v Aténách, Soluni a dalších městech po celém Řecku se zúčastnili univerzitní studenti, odboráři i levicoví aktivisté.

  • Podle průzkumů parlamentní strana Zlatý úsvit po vraždě přišla zhruba o třetinu svých příznivců.

Případy rasisticky motivovaného násilí se v Řecku množí. Od ledna 2012 do dubna 2013 se v celé zemi odehrálo 281 takových útoků, vyplývá ze studie úřadu řeckého ombudsmana. Při těchto násilnostech byli čtyři lidé zabiti a dalších 400 zraněno. Za mnoha útoky podle úřadu ombudsmana stáli příznivci Zlatého úsvitu.

Řekové opět protestovali proti škrtům

V řecké metropoli demonstrovali i státní zaměstnanci - vadí jim vládní úspory a propouštění. Nemocnice během dvoudenní stávky fungují jen v nouzovém režimu. Země je pod mezinárodním tlakem, že se bez škrtů nedočká mezinárodní pomoci pro svoji krachující ekonomiku. Ve státní správě zůstává ohroženo na 50 tisíc pracovních míst.  

2 minuty
Demonstrace v Řecku
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Americké ministerstvo spravedlnosti předvolalo činitele státu Minnesota

Americké ministerstvo spravedlnosti v úterý předvolalo přední činitele státu Minnesota kvůli vyšetřování údajného maření práce imigračních agentů, informovaly tiskové agentury. Předvolání se týká úřadů guvernéra Tima Walze, starosty města Minneapolis Jacoba Freye, generálního prokurátora Keitha Ellisona a dalších představitelů, kteří veřejně kritizovali masivní nasazení federálních složek při zátazích proti migrantům.
před 1 hhodinou

Americká armáda obsadila sedmý tanker porušující námořní blokádu Venezuely

Americká armáda obsadila sedmý tanker podezřelý z porušování sankcí uvalených na venezuelskou ropu. Uvedly to agentury AP a AFP. Podle velitelství amerických ozbrojených sil pro oblast Latinské Ameriky (SOUTHCOM), které o události informovalo na síti X, se operace proti lodi uskutečnila v úterý ráno místního času v Karibiku. Americký prezident Donald Trump nařídil blokádu Venezuely v prosinci.
před 4 hhodinami

Vlak u Barcelony narazil do zdi spadlé na koleje, jeden mrtvý a 40 zraněných

Jeden člověk zemřel a čtyři desítky dalších utrpěly zranění při úterní nehodě regionálního vlaku, který poblíž Barcelony narazil do zdi zřícené na koleje. Informují o tom španělská média, podle nichž je smrtelnou obětí strojvůdce vlaku. Pět lidí má těžká zranění. Nehoda se stala dva dny po tragické srážce vlaků na jihu Španělska, při níž zemřelo 42 lidí.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Dánsko není podle Trumpa schopno ochránit Grónsko, proto ho musejí získat USA

Dánsko není schopné ochránit Grónsko, tvrdí americký prezident Donald Trump. USA proto podle něj musejí získat tento ostrov, který je poloautonomní součástí Dánského království. Řekl, že o věci hovořil s generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem a že rozhovory s dalšími lídry na toto téma budou pokračovat ve švýcarském Davosu, kde se koná zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Situací kolem ostrova se bude zabývat také Evropský parlament. Na krizi mezi spojenci reagují i ceny kovů či akcií.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Trump skládá vlastní OSN. S právem veta a placeným stálým členstvím

Americký prezident Donald Trump láká státníky do své vznikající Rady míru, v níž má mít s takřka neomezeným právem veta hlavní slovo při rozhodování o členech i usneseních. V dopise slibuje „nový odvážný přístup k řešení mezinárodních konfliktů“. Podle diplomatů by plán mohl podkopat pozici OSN. Trump, který kritizuje OSN za nečinnost, chce podle některých expertů obejít Radu bezpečnosti.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

„Jen ať nepadají bomby.“ Z Kyjeva za leden kvůli výpadkům odešlo na 600 tisíc lidí

Kvůli výpadkům proudu, tepla a vody, způsobenými ruskými útoky na energetickou infrastrukturu, platí na Ukrajině nouzový stav. Například na levém břehu Kyjeva jsou domy, které nemají teplo už jedenáct dní. Podle starosty Kyjeva Vitalije Klyčka město za leden opustilo 600 tisíc lidí.
před 7 hhodinami

Czech Press Photo vyhrála fotografie horníka z dolu OKD

Nejlepší fotografií 31. ročníku Czech Press Photo byl vyhlášen snímek ze série s názvem „Práce horníků na dole ČSM – Sever (OKD)“ Lukáše Kaboně z Deníku. Uspěl v konkurenci téměř 300 fotografek a fotografů, kteří do soutěže zaslali 5250 fotografií. „Zavírání dolů v České republice představuje uzavření významné etapy průmyslové historie a proměnu vztahu společnosti k životnímu prostředí. Těžba uhlí po desetiletí formovala krajinu i životy lidí, často s negativními dopady přesahujícími hranice Moravskoslezského kraje. Uzavření posledního černouhelného dolu ve Stonavě je symbolickou tečkou za érou hlubinné těžby na Ostravsku. Fotografovi Lukáši Kaboňovi se podařilo tento přelomový okamžik zachytit s věcnou přesností a silnou výpovědní hodnotou,“ uvedla porota. Ceny se letos udělovaly v devíti kategoriích. Oceněné fotografie budou k vidění v Nové budově Národního muzea od 11. května do 30. listopadu 2026.
před 7 hhodinami

Syrská vláda oznámila čtyřdenní příměří s Kurdy vedenou aliancí

Syrské ministerstvo obrany oznámilo nové, čtyřdenní příměří s ozbrojenou koalicí Syrských demokratických sil (SDF) vedenou Kurdy, píše agentura AFP. Koalice již potvrdila, že klid zbraní hodlá dodržovat. Velitel SDF Mazlúm Abdí zároveň oznámil, že jeho jednotky se stahují do oblastí s kurdskou většinou. Na počátku ledna propukly nové boje mezi vládními silami a ozbrojenci SDF, přičemž v neděli ohlášené příměří se zhroutilo.
před 8 hhodinami
Načítání...