Raketa Falcon vybuchla při plnění paliva, nejspíš se vznítil zásobník kyslíku

Čtvrteční výbuch rakety Falcon od společnosti Space X nastal při plnění paliva. Podle zakladatele společnosti Elona Muska se nejspíš vznítil zásobník kyslíku. Přesná příčina se stále vyšetřuje. Exploze zničila kromě samotné rakety také družici, která měla zajistit internetové pokrytí v odlehlých částech Afriky.

Raketa explodovala na americkém Mysu Canaveral při testování motorů, které předcházelo plánovanému sobotnímu startu. Komunikační satelit, který měla raketa vynést na oběžnou dráhu, měl podle expertů hodnotu více než 200 milionů dolarů.

Podle agentury AP byla exploze natolik silná, že se otřásly i budovy několik kilometrů vzdálené. Explozí byla celá série, trvaly asi pět minut.

„U rakety Falcon 9 se několik dní před startem vždy testují krátkým zážehem motory prvního stupně. Každý stupeň se natankuje palivem a okysličovadlem. Jde o rutinní proceduru,“ vysvětlil Michal Václavík z České kosmické kanceláře.

SpaceX – Space Exploration Technologies Corporation, je americká technologická společnost působící v aerokosmickém průmyslu, kterou v roce 2002 založil Elon Musk, mimo jiné spoluzakladatel platebního systému PayPal a společnosti Tesla Motors. Společnost vyvinula raketové nosiče Falcon 1 a Falcon 9, kosmickou loď Dragon a začala s komerčním vypouštěním telekomunikačních družic. Dále vyvíji těžkou nosnou raketu Falcon Heavy a pilotovanou variantu lodi Dragon. Podle Muska má být cílem společnosti významně snížit náklady na cestu do vesmíru a tím umožnit lidstvu kolonizaci Marsu.