Prach ze saharské pouště v zimě dusí Kanárské ostrovy. Do oceánů a pralesů však přináší život

Oči plné prachu a viditelnost na pár desítek metrů. Málokdo zahrne tyto představy do myšlenek o ideální dovolené u moře. Na Kanárských ostrovech, kam se v zimních měsících přijíždí zahřát velké množství turistů z Evropy, se ale počasí může znenadání změnit do písečné bouře i několikrát do roka. Oblaka prachu na ostrovy nedaleko Afriky ženou větry ze Sahary. Co může být pro turisty nepříjemné, a pro místní i zdraví nebezpečné, je však klíčové pro fungování ekosystému celé planety.

Výhled na vulkán El Teide od pobřeží zahalil mlžný opar. Vidět nejsou ani další vrcholy obklopující nejvyšší horu Španělska, která se tyčí z Atlantického oceánu na Tenerife, největším z Kanárských ostrovů. Nedohlédnout na masivní sopku je značně nezvyklé, její dýmající kráter leží ve středu ostrova a výhled na vrchol se tak obvykle nabízí ze všech světových stran.

Teď ale El Teide zakrývá šedivá clona a z vrcholu zase není vidět na oceán. I v noci mnohá světla z pouličních lamp a oken domů šplhajících se po strmých svazích nezvykle zmatněla a ta vzdálenější zcela zmizela. Na Kanárské ostrovy totiž dorazila La Calima.

Ostrovy leží zhruba na úrovni jižního Maroka, u pobřeží se teploty i v zimních měsících drží pohodlně nad 20 stupni Celsia a stávají se tak oblíbeným útočištěm tepla chtivých evropských turistů. Zeměpisná šířka a blízkost afrického kontinentu ale mají i svá úskalí. Zejména v zimě totiž silné větry vanoucí z východu přinášejí písek ze Sahary.

La Calima, jak jevu říkají místní, připadá neuvyklým evropským očím jako zvláštní směsice těžké podzimní mlhy a písečné bouře. Jemný prach znenadání zakryje slunce a značně sníží viditelnost. Silný vítr k tomu nejen ohýbá palmy a žene vodu oceánu na skaliska ve vysokých vlnách, ale také mete prach do očí a jemný písek v prudkých nárazech větru štípe do holých nohou.

Trvat může několik dní, ale i dva týdny. Obvykle se drží hustá oblaka prachu u pobřeží. Zahalit ale mohou jak vulkán El Teide, tak všechny z Kanárských ostrovů.

La Calima se objevuje zejména v zimních měsících a může značně ochromit život více než dvou milionů obyvatel a dalších milionů turistů, kteří na ostrovy během roku zavítají. Například v únoru roku 2020 přivál vítr ze Sahary takové množství písku, že všepohlcující mlha dostala silně oranžovou barvu. Viditelnost klesla jen na několik metrů, což ochromilo veškerou dopravu.

Letiště na ostrově Gran Canaria v únoru 2020
Zdroj: Reuters

Všechna letiště na ostrovech tehdy zrušila na několik dní veškeré spoje a uvěznila tak v písečné bouři tisíce turistů. Viditelnost na silnicích byla tak špatná, že se řidičům uzavřely hlavní tahy. Silný vítr navíc značně ztížil boj s lesními požáry, kvůli kterým se musely evakuovat stovky lidí. Množství prachových částic překročilo bezpečný limit stanovený Světovou zdravotnickou organizací čtyřicetkrát. Tak extrémní počasí však není obvyklé, s La Calimou se obyvatelé setkávají několikrát ročně a většinou je o poznání mírnější.

Prach ze Sahary dopadá na lidské zdraví

Přesto má i mírný průběh jevu neblahé účinky na zdraví. Částice dopadající na Kanárské ostrovy jsou zhruba poloviční velikosti než částice, které je schopné zachytit lidské oko. Vysoká koncentrace takto malých částic ve vzduchu pak v dlouhodobém měřítku vede ke vzniku respiračních onemocnění nebo k vyšší úmrtnosti nejmenších dětí, jak dokazuje studie Jen Burneyové z Kalifornské univerzity publikovaná v roce 2020 v časopise Nature Sustainability.

Ve výzkumu se vědci zaměřili na vliv prachu v ovzduší v západní Africe během patnácti let. V případě, že na západě Afriky zhoustl vzduch kvůli malým částicím o 25 procent, snížila se pravděpodobnost, že se dítě dožije jednoho roku, o 18 procent. „Když se oblaka prachu přesunula na trochu jiná místa, mělo to skutečný dopad,“ uvedla Burneyová pro National Geographic.

Prach ze Sahary navíc nepochází pouze z oblastí s fotogenickými dunami, po jejichž vrcholcích putují beduíni na velbloudech. V některých oblastech na okraji pouště stojí továrny a bují těžký průmysl. Toxiny a nebezpečné látky se dostávají do prachu, který poté větrné proudy roznášejí téměř po celém světě. Při rozborech v prachu vědci objevili například i pesticidy, které se využívají v zemědělství k hubení plevelu a škůdců. Výzkumníci se domnívají, že to můžou být právě pesticidy přenášené prachem ze Sahary, které snižují schopnost obnovy korálů u břehů americké Floridy.

Co škodí plicím lidským, pomáhá plicím planety

Ačkoliv mraky saharského prachu na Kanárských ostrovech, ale i v dalších regionech, kam je dovane vítr, mohou působit problémy, pro světový ekosystém jsou zároveň naprosto klíčové. Z vysušené pouštní oblasti větry každý rok odnesou asi 180 milionů tun jemného prachu bohatého na minerály. Atmosférou putuje díky horkému vzduchu tisíce kilometrů a často zasáhne i Severní a Jižní Ameriku.

Významný je ale saharský prach zejména pro oceány. Obsahuje hlavně fosfor a železo, a když prach usedne na hladinu oceánu, přinese do něj živiny potřebné pro plankton. Podle studie amerických vědců zveřejněné v roce 2014 v časopise Nature pochází až 70 procent železa pro fotosyntézu v Tichém oceánu právě ze Sahary.

Prašná mračna jsou také klíčová pro Amazonii. Půda, ze které vyrůstají deštné pralesy, je totiž překvapivě chudá na živiny a postrádá některé minerály klíčové pro růst vegetace. Častý déšť navíc živiny rychle smývá. Saharský písek padající do korun pralesních stromů dodává hlavně fosfor. Podle některých vědců to může být právě prach ze Sahary, který umožnil vývoj tak bujného amazonského ekosystému na poměrně nevýživné půdě.

Prach jako divoká karta globálního oteplování

Otázkou je, jak tento jev ovlivní globální oteplování. Někteří odborníci předpokládají, že prachu ze Sahary v atmosféře spíše přibyde. Klimatická výzkumnice Natalie Mahowald z univerzity v americkém Cornellu upozorňuje, že během dvacátého století nejspíš došlo ke zvýšení množství prachových částic. Polovinu připisuje hospodářství okolo Sahary, polovinu klimatickým změnám.

Naopak modely vesmírné agentury NASA předpovídají, že množství prachu ze Sahary v ovzduší klesne během následujícího století na minimum posledních dvaceti tisíc let.

La Calima na ostrově Tenerife
Zdroj: ČT24/Tereza Ondráčková

Nejasné jsou také možné dopady eventuálních změn. Jemný prach má totiž potenciál globální oteplování jak urychlit, tak zmírnit. Pokud se například oblak dostane v ovzduší mezi slunce a oceán, sluneční energii odrazí tento světlý mrak lépe než tmavá hladina. Pokud se ale prach snese do mrazivých částí planety, znečistí bílou sněhovou pokrývku. Sluneční paprsky pak takový sníh hůře odráží, což může vést k jeho tání, a tedy ke zvyšování teploty.

Ačkoliv se předpovědi vědců liší, na jednom se shodují – jejich nejisté predikce potvrdí, či vyvrátí, jen čas. Do té doby by si měl každý, kdo plánuje dovolenou na Kanárských ostrovech, kromě plavek a opalovacího krému přibalit i něco ke čtení. Pro případ, že se venkovní vzduch stane nedýchatelným.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rubio: S řešením konce rusko-ukrajinské války musí souhlasit všechny zúčastněné strany

Všichni, kdo se účastní konfliktu na Ukrajině, musí souhlasit s řešením, které ho ukončí, řekl po americko-ruských rozhovorech v saúdském Rijádu americký ministr zahraničí Marco Rubio. Jmenoval přitom Ukrajinu, Rusko i Evropu. Cílem je spravedlivý, trvalý a udržitelný konec války, dodal Rubio. Rusko je podle ministra ochotno zapojit se do vážně míněného procesu vedoucího k ukončení války. Ukrajinští zástupci pozváni nebyli.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Je to PR cvičení, Rusko kope jen za sebe, zaznělo v debatě o jednání v Rijádu

Zástupci Spojených států a Ruska se sešli na prvním osobním setkání od roku 2022. Jednání v saúdskoarabském Rijádu, které mělo mimo jiné posunout vyjednávání o příměří v ruské agresi na Ukrajině, ale podle diplomata a prezidentského poradce Michaela Žantovského není skutečným vyjednáváním o míru. Politický geograf Michael Romancov z Univerzity Karlovy podotknul, že je otázkou, „kdy se od slov dostaneme k činům“. Podle komentátora Českého rozhlasu Jana Fingerlanda nyní převládá skepse, že se Američané nechali Rusy v této fázi obehrát. Sinoložka Olga Lomová v 90' ČT24 také podotkla, že Moskva vydržela tlak Západu díky Číně.
před 3 hhodinami

Francie uspořádá další schůzku o Ukrajině, tentokrát i s českou účastí

Za Česko se středeční videokonference s lídry dalších států o Ukrajině a bezpečnosti v Evropě zúčastní premiér Petr Fiala (ODS), sdělila mluvčí vlády Lucie Ješátková. Paříž v tomto týdnu pořádá již druhé jednání. Pondělní schůzku, kterou Fiala kritizoval, omezil francouzský prezident Emmanuel Macron pouze na několik evropských představitelů, nyní Paříž pozvala i další spojence z Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO).
před 3 hhodinami

Papež František má začínající oboustranný zápal plic

Papež František má začínající oboustranný zápal plic, uvedly s odvoláním na prohlášení Vatikánu tiskové agentury. Infekci dýchacích cest hlavy katolické církve charakterizoval papežský stát slovy o „komplexním zdravotním stavu“. Tvrdí však, že papež má prý stále dobrou náladu.
před 4 hhodinami

Blanár se omluvil Černochové. Spletl si ji prý s Pekarovou Adamovou

Jako příklad zasahování do vnitřních záležitostí Slovenska jmenoval šéf slovenské diplomacie Juraj Blanár vyjádření české ministryně obrany Jany Černochové (ODS) k zákonu o slovenské televizi. Bylo podle něj za čárou, řekl v Praze. Černochová v reakci Blanára požádala, ať sdělí, kde výrok pronesla, nebo ať se omluví. Slovenský ministr později podle serveru deníku Blesk svůj výrok korigoval a Černochové se omluvil.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Po nehodě letadla v Torontu se zranilo 21 cestujících

Počet zraněných po pondělní havárii letadla v kanadském Torontu společnosti Delta Air Lines na lince z amerického Minneapolisu se zvýšil na 21, napsala agentura Reuters. Devatenáct z nich bylo později propuštěno z nemocnice. Kanadská média původně psala o patnácti zraněných. Dva zbývající hospitalizovaní cestující už nejsou v ohrožení života, uvedla společnost Delta Air Lines. Letadlo se ve větrném počasí po sněhové bouři převrátilo vzhůru nohama, na palubě bylo osmdesát osob.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Lipavský je zdrženlivý v debatách o vysílání vojáků na Ukrajinu

Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) hovořil v Praze se svým slovenským protějškem Jurajem Blanárem (Smer). Lipavský po setkání uvedl, že je zdrženlivý v debatách o vysílání vojáků na Ukrajinu, když není známé potenciální mírové uspořádání či garance jednotlivých aktérů. Blanár uvedl, že v brzké době bude uzavřena dohoda o poskytování vzájemné rychlé zdravotní příhraniční pomoci, Slovensko už má podobnou s Rakouskem.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Bílý dům tvrdí, že Musk nevede úřad efektivity a je jen poradcem

Bílý dům v dokumentu pro soud tvrdí, že miliardář Elon Musk je pouze poradcem prezidenta Donalda Trumpa a nemá pravomoci sám činit vládní rozhodnutí. Dokument podle agentury Reuters popírá, že by Musk byl v čele úřadu DOGE, jehož úkolem je seškrtat výdaje, které Trumpova administrativa považuje za nepotřebné. Právě přístup nevoleného Muskova týmu k citlivým údajům amerických úřadů o občanech vyvolává obavy a vede k žalobám.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...