Používání chemických zbraní bude trestat nový tým. Chce obejít Rusko blokující vyšetřování v Sýrii

3 minuty
Události: Francie se postavila do čela boje proti chemickým zbraním
Zdroj: ČT24

Ve Francii vznikla mezinárodní skupina, která chce dohledat a potrestat ty, kteří útočí chemickými zbraněmi. Spojené státy a osmadvacet evropských zemí tak reagují na dění v Sýrii. Šéf americké diplomacie Rex Tillerson v úterý řekl, že tamní vláda zřejmě dosud používá chemické zbraně k útokům na vlastní lid. Naposledy se tak mělo stát v pondělí během úderu proti povstalcům ve východní Ghútě.

Západ obviňuje Asada a jeho režim z používání chemických zbraní, což syrská vláda odmítá. Francii došla trpělivost s opakovaným blokováním dalšího vyšetřování ze strany Ruska na půdě OSN a chce ho obejít nově vzniklou skupinou třicítky států. Paříž už v úterý zmrazila majetek pětadvaceti společnostem a lidem ze Sýrie, ale i Francie, Libanonu nebo Číny. Měli se podílet na vývoji syrských chemických zbraní.

„Zločince, kteří používají a vyrábějí tyto barbarské zbraně, nemine trest. Nikdo by neměl mít možnost porušovat ty nejzákladnější normy,“ prohlásil francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian.

Vyšetřovací komise OSN v posledních dvou letech narazila hned na několik případů, kdy byl použit proti civilistům nervový plyn sarin i chlor. Většinou to mělo rozsáhlé a tragické důsledky pro zasažené oblasti.

„Jen při pondělním útoku zemřelo přes dvacet civilistů - převážně dětí. Nedávné dění ve východní Ghútě vzbuzují vážné obavy, že syrský režim používá chemické zbraně proti svým obyvatelům,“ řekl americký ministr zahraničních věcí Rex Tillerson.

Východní Ghúta, kde žije 400 000 lidí, je v oblasti Damašku posledním větším regionem, který neovládá režim. Místní populace čelí každodenním útokům vládních sil a trpí nedostatkem potravin a léků.

Rusko jakoukoliv odpovědnost odmítlo. „Rusko důsledně kritizuje výrobu a používání chemických látek v boji. Jsme znepokojeni těmito aktivitami teroristických organizací. Bohužel vznik této skupiny v čele s Francií způsobil zhroucení vyšetřování. Vyšetřování selhalo a stalo se předmětem politických manipulací,“ ohradil se ruský velvyslanec při OSN Vasilij Nebenzja.

Americký ministr zahraničí naopak tvrdí, že odpovědnost za chemické útoky nese právě i Rusko. Svými činy a postoji může prý za to, že zemi zmítanou občanskou válkou stále vede Bašár Asad.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ruský nálet zabil v Dněpropetrovské oblasti dvanáctiletého chlapce

Dvanáctiletého chlapce zabil a další tři lidi zranil nálet ruských dronů na Dněpropetrovskou oblast na jihovýchodě Ukrajiny, sdělil předseda oblastní správy Vladyslav Hajvanenko. Ukrajinské drony během noci opět útočily v hloubi Ruska, informují média a místní úřady. Rusko tvrdí, že dobylo další ves na východě Ukrajiny, Bezimjane v Doněcké oblasti.
12:24Aktualizovánopřed 10 mminutami

Němečtí poslanci schválili důchodový balík

Německý Spolkový sněm navzdory odporu části koaličních poslanců schválil vládní důchodový balík. Spor o něj v posledních týdnech vyvolal krizi ve vládě kancléře Friedricha Merze (CDU). Postavila se proti němu totiž část mladých poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU, podle kterých představují některá opatření balíku příliš velkou zátěž pro státní rozpočet a mladou generaci. Návrh nakonec prošel pohodlnou většinou hlasů.
13:34Aktualizovánopřed 53 mminutami

Netflix se dohodl na převzetí části Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů

Americký provozovatel streamovací platformy Netflix se domluvil na převzetí části mediální skupiny Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů (asi 1,5 bilionu korun). Společnost to oznámila v tiskové zprávě. Netflix podle dohody získá filmová studia Warner Bros. a také streamingovou divizi, včetně konkurenční platformy HBO Max.
před 1 hhodinou

Trump v novém dokumentu tvrdí, že Evropa čelí civilizačnímu úpadku

Americký prezident Donald Trump a jeho vláda v nové oficiální národní bezpečnostní strategii viní EU a migraci z toho, co označují za bezprostředně hrozící a totální kulturní a civilizační rozklad Evropy. Napsal o tom zpravodajský server Politico.
před 1 hhodinou

Komise vyměřila Muskově síti X pokutu 120 milionů eur

Evropská komise (EK) obvinila americkou internetovou síť X miliardáře Elona Muska z porušení unijních pravidel, konkrétně nařízení Evropské unie o digitálních službách (DSA). Za to jí vyměřila pokutu 120 milionů eur (2,9 miliardy korun). Konkurenční společnost TikTok se pokutě vyhnula díky ústupkům, které učinila.
před 1 hhodinou

Němečtí poslanci schválili novou podobu vojenské služby

Němečtí poslanci schválili novou podobu vojenské služby. Zákon zavádí plošné odvody a stanovuje také cíle počtů nových rekrutů. Pokud se jich nepodaří v daném roce dosáhnout, budou moci poslanci Spolkového sněmu odhlasovat takzvanou povinnou vojenskou službu z potřeby. Školáci a studenti na řadě míst Německa proti zákonu protestují.
před 3 hhodinami

Čtyři země odstupují z Eurovize kvůli účasti Izraele

Španělsko, Nizozemsko, Irsko a Slovinsko odstupují ze soutěže Eurovize. Reagují tak na čtvrteční hlasování Evropské vysílací unie (EBU), díky němuž se bude moci i příštího ročníku této mezinárodní písňové soutěže účastnit Izrael. Informují o tom agentury. Izraelský prezident Jicchak Herzog rozhodnutí EBU uvítal.
před 4 hhodinami

Americká ministryně spravedlnosti nařídila posílit vyšetřování Antify

Americká ministryně Pam Bondiová nařídila posílit vyšetřování aktivit organizace Antifa (antifašistická akce) a dalších podobných skupin, které označila za extremistické, uvedla agentura Reuters, která se seznámila s nařízením ministryně. V září americký prezident Donald Trump označil Antifu za teroristickou organizaci.
před 6 hhodinami
Načítání...