Polsko může z EU odejít dřív, než se komukoliv zdá, varoval Tusk

Polsko může vystoupit z EU dříve, než se komukoliv zdá, varoval v televizi TVN 24 bývalý polský premiér, současný lídr opozice a někdejší předseda Evropské rady Donald Tusk. Evropská komise vede se současnou polskou národně-konzervativní vládou spory týkající se základních hodnot sedmadvacítky a zástupci polských vládních strany kvůli tomu na Brusel tvrdě útočí.

„Přirovnávání Bruselu či Evropské unie k Sovětskému svazu nebo hitlerovské okupaci, taková slova nezůstanou bez následků. Nejsou beztrestná. Ničí naši pověst v Evropě,“ řekl Tusk. Tato prohlášení zazněla ve čtvrtek od místopředsedy parlamentního klubu nejsilnější vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Marka Suského.

Ve středu šéf parlamentního klubu PiS a místopředseda Sejmu Ryszard Terlecki řekl, že Polsko „musí hledat drastická řešení“ ve vztahu s EU. Zmínil příklad Britů, kterým „nevyhovovala diktatura bruselské byrokracie, a tak odešli“. Mluvčí vlády i mluvčí ministerstva zahraničí pak ujišťovali, že Polsko z EU nevystupuje. Sám Terlecki řekl, že takzvaný „polexit (odchod Polska z EU) je humbuk vymyšlený hlavní opoziční stranou Občanskou platformou a nezávislou televizí TVN 24“.

Podle Tuska, který se před časem vrátil do polské politiky a je úřadujícím šéfem Občanské platformy, mají zástupci současné vládnoucí garnitury vážné politické dilema. „Většina z nich je přesvědčená, že Unie je v nejlepším případě nepříjemnou nutností“.

Zároveň prý přemýšlejí o tom, jak se „bruselské okupace“ zbavit a „Polsko vysvobodit“. Tusk si myslí, že události, jako byl britský odchod z EU a případný stejný krok Polska, se nestávají proto, že je někdo zinscenoval, ale proto, že „někdo neuměl naplánovat alternativu k takovému dramatu“.

Už roky trvající spor mezi Bruselem a vládou PiS o polskou justiční reformu se v posledních dnech vyostřil. Evropská komise ve středu požádala Soudní dvůr EU, aby Polsku vyměřil pokutu. Potrestat jej chce za to, že se nepodřídilo soudnímu příkazu, podle kterého má zastavit činnost disciplinární komory trestající soudce.