Policie zatkla podezřelého z úterní střelby v newyorském metru

Newyorská policie po téměř třiceti hodinách intenzivního pátrání zatkla dvaašedesátiletého muže podezřelého z úterní střelby v metru ve čtvrti Brooklyn, při níž bylo postřeleno deset lidí a další skoro dvě desítky utrpěly jiná zranění. Na tiskové konferenci to oznámil starosta New Yorku Eric Adams. Motiv činu je stále nejasný, prokuratura podezřelého stíhá za útok na veřejnou dopravu, což je federální teroristický zločin, za který hrozí až doživotí.

„Mí drazí Newyorčané, máme ho,“ řekl na tiskové konferenci Adams. Šéf newyorského dopravního podniku MTA Janno Lieber dodal, že lidé ve městě po zprávě o zatčení podezřelého budou moci klidněji spát.

Ve vazbě je podezřelý muž jménem Frank R. James. Bezpečnostní složky jej dopadly poté, co obdržely tip o jeho možném místě pobytu, podle šéfky newyorské policie Keechant Sewellové se zatčení nebránil. Policejní zdroje pod podmínkou anonymity následně agentuře AP sdělily, že policii na sebe podezřelý zavolal sám a sdělil, kde se nachází.

James byl podle šéfa newyorských detektivů Jamese Essiga v minulosti již devětkrát zatčen, naposledy v roce 1998. K tomu byl rovněž zadržen třikrát v New Jersey. Nikdy však nebyl odsouzen za zločin, a tak si mohl legálně pořídit zbraň, kterou v úterý použil.

Čin zřejmě nebyl teroristický

Podle oblastního prokurátora Breona Peace policie neobjevila známky toho, že by byl James napojen na mezinárodní či vnitřní teroristické organizace, a motiv činu stále vyšetřuje.

Podezřelý podle policie v úterý okolo 8:30 místního času (14:30 SELČ) odpálil dýmovnici v soupravě metra a následně zahájil palbu z pistole. Vystřelil celkem třiatřicetkrát, přičemž v další střelbě mu zřejmě podle vyšetřovatelů zabránilo to, že se mu zbraň zasekla. Nemocnice podle posledních informací stanice CNN hospitalizovaly v souvislosti s incidentem 29 lidí, deset jich je stále v péči lékařů. Nikoho z nich zranění neohrožují na životě.

Pachateli se po činu podařilo ve vzniklém chaosu utéct, píše AP. Zanechal však po sobě několik stop včetně zbraně, časopisů, dýmovnic či klíčů od auta. Vyšetřovatelé následně zjistili, že nalezenou zbraň si James koupil v roce 2011 v Ohiu.

James v posledních měsících zveřejnil na sociálních sítích řadu videí, v nichž hovoří o rasismu a násilí v americké společnosti a o svých zkušenostech s péčí o duševně nemocné v New Yorku. V některých videích podezřelý kritizoval plány starosty Adamse týkající se péče o duševně nemocné a bezpečnosti v místním metru, které je jedno z nejstarších a největších na světě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Protesty v Íránu mají zřejmě přes dva a půl tisíce obětí, píše AP

Protivládní protesty si podle lidskoprávních organizací citovaných agenturou AP dosud vyžádaly více než 2570 obětí a přes 18 100 zadržených, z nichž některým hrozí trest smrti. Íránská mise při OSN v úterý obvinila Spojené státy a Izrael z toho, že nesou odpovědnost za stovky obětí protestů. Americký prezident Donald Trump v úterý večer pohrozil, že Spojené státy tvrdě zasáhnou, bude-li íránská vláda demonstranty popravovat. Írán poté začal hovořil o možnosti útoků na americké základny v regionu, Američané z nich kvůli tomu preventivně stahují část personálu.
03:13Aktualizovánopřed 21 mminutami

FBI prohledala dům novinářky Washington Post, prý kvůli citlivým informacím

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) ve středu prohledal domov reportérky deníku Washington Post ve Virginii v rámci vyšetřování dodavatele Pentagonu obviněného z nelegálního držení a sdílení tajných vládních dokumentů, informovaly list a také ministryně spravedlnosti Pam Bondiová. Podle ní reportérka zveřejňovala utajované informace, které jí nelegálně sdělil dodavatel. Dotyčného zadrželi.
před 1 hhodinou

Při nehodě vlaku v Thajsku zemřelo přes třicet lidí

Nejméně 32 lidí ve středu zemřelo a přes šedesát dalších bylo zraněno při železniční nehodě na severovýchodě Thajska, kde velký stavební jeřáb spadl na vlak, ten vykolejil a začal hořet. S odvoláním na úřady to napsala agentura Reuters. Požár soupravy se podařilo uhasit. V troskách pokračuje pátrání po dalších možných obětech, uvedla tamní policie.
09:09Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Grónský premiér by volil Dánsko. Bude to pro něj problém, reagoval Trump

„Nevím, kdo to je. Nic o něm nevím. Ale bude to pro něj velký problém,“ těmito slovy reagoval americký prezident Donald Trump na vyjádření grónského premiéra Jense-Frederika Nielsena. Ten v úterý uvedl, že pokud si Grónsko musí vybrat mezi Dánskem a Spojenými státy, volí Dánsko. V Bílém domě se ve středu uskuteční jednání zástupců Dánska a Grónska s představiteli USA o budoucnosti Grónska a jeho strategicky významné pozici. Grónská vláda oznámila, že Dánsko od středy společně se spojenci z NATO zvyšuje vojenskou přítomnost v okolí Grónska.
13:39Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ukrajinští poslanci schválili jmenování Fedorova ministrem obrany

Ukrajinští poslanci většinou hlasů schválili jmenování dosavadního vicepremiéra a ministra digitalizace Mychajla Fedorova novým ministrem obrany. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po setkání s ním informoval o plánech na změnu systému mobilizace a další změny v armádě. Na druhý pokus poslanci schválili i jmenování expremiéra a dosavadního ministra obrany Denyse Šmyhala do funkce místopředsedy vlády a ministra energetiky.
13:15Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Násilí, drogy, sexismus, extremismus. Německá armáda po skandálu propustila devět vojáků

Německá armáda kvůli skandálu u výsadkářů ze základny na západě země propustila zatím devět vojáků. U dalších čtyř zahájila proces, který by měl k propuštění vést. Po neveřejném zasedání branného výboru Spolkového sněmu to ve středu uvedl inspektor pozemního vojska Christian Freuding, uvedla agentura DPA. Jednotkou výsadkářů otřásl na přelomu roku skandál v souvislosti s násilím, sexistickým chováním, užíváním drog či sympatiemi ke krajní pravici.
před 2 hhodinami

Rok 2025 byl po předchozích dvou letech nejteplejším v historii měření

Rok 2025 byl třetím nejteplejším rokem v historii měření. Průměrná globální teplota dosáhla 14,97 stupně Celsia. Byl tedy jen nepatrně (o 0,01 stupně Celsia) chladnějším než rok 2023 a o 0,13 stupně Celsia chladnějším než rok 2024, který byl vůbec nejteplejším rokem v historii měření. Uvedla to meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Posledních jedenáct let bylo zároveň nejteplejších v historii měření.
04:22Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ukrajinská expremiérka Tymošenková odmítá obvinění z korupce

Ukrajinské úřady obvinily bývalou premiérku Juliji Tymošenkovou z korupce a prohledaly ústředí její strany v Kyjevě. Opoziční politička obvinění odmítla a počínání úřadů označila za předvolební čistku, informují média. Vyšetřování korupce nedávno zasáhlo i nejbližší okolí prezidenta Volodymyra Zelenského.
před 4 hhodinami
Načítání...