Podoba brexitu je věcí Britů, řekl Trump po jednání s Mayovou

Nahrávám video
Tisková konference po jednání Donalda Trumpa s Theresou Mayovou
Zdroj: ČT24

Americký prezident Donald Trump po jednání s britskou premiérkou Theresou Mayovou řekl, že podoba dohody o brexitu je čistě záležitostí Britů. Odmítl, že by britský návrh podoby brexitu kritizoval a zpochybnil kvůli ní uzavření obchodní dohody mezi Londýnem a Washingtonem. Podle Trumpa obě země práci na obchodní dohodě finalizují a i do budoucna spolu chtějí obchodovat.

Trump ve čtvrtečním rozhovoru s bulvárním listem The Sun řekl, že brexitový plán je špatný a že neumožní uzavřít budoucí obchodní dohodu mezi USA a Británií. Na páteční tiskové konferenci ale prohlásil, že článek byl „fake news“, což prý může dokázat vlastní nahrávkou interview.

„Cokoli uděláte, bude to v pořádku,“ řekl Trump ohledně podoby brexitové dohody. Dodal, že americká vláda plně respektuje vůli Britů vládnout si sami.

Mayová v této souvislosti doplnila, že Británie po vystoupení EU bude moci uzavírat obchodní smlouvy se všemi zeměmi. Ocenila také zvláštní vztah Británie a USA a prohlásila, že spolu s americkým prezidentem chtějí tento vztah ještě prohloubit. Jednou z oblasti hlubší spolupráce by podle ní měla být bezpečnost, další hospodářství a právě obchod.

Nahrávám video
Události: Brexit je podle Trumpa věcí Britů
Zdroj: ČT24

Na dotaz týkající se kritiky chystané podoby odchodu Spojeného království z Evropské unie Mayová řekla, že zařídí takový brexit, pro jaký Britové hlasovali v předloňském referendu. Zdůraznila, že brexitem skončí volný pohyb osob, posílání peněz do rozpočtu EU, jurisdikce Soudního dvora Evropské unie na britském území i účast Británie na společné zemědělské politice. „To je to, pro co Britové hlasovali, a to je to, co jim dáme,“ uvedla.

Mayová také Trumpovi poděkovala za podporu, které se Británii od Washingtonu dostalo v souvislosti s kauzou otravy bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v Anglii, ze které Londýn obviňuje Moskvu, jež to popírá.

Premiérka zároveň přivítala, že se v pondělí uskuteční summit Trumpa s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Za důležité označila, že americký prezident do jednání se svým ruským protějškem vstupuje „z pozice síly“ a s jednotnou Severoatlantickou aliancí v zádech.

Nahrávám video
Trump jednal s Mayovou o brexitu, obchodní dohodě i Rusku
Zdroj: ČT24

Za mě by Rusové Krym neanektovali, míní Trump

Donald Trump ujistil, že chce mít dobré vztahy s Ruskem i Čínou a je rád, že jej v tom premiérka Mayová podporuje. Podle jeho mínění by anexe Krymu neproběhla, kdyby byl na jaře 2014 prezidentem právě on.

Umožnění zabrání Krymu Ruskem prý bylo chybou Baracka Obamy. Trump novinářům řekl, že věří, že dokáže s Putinem rozvinout přátelské vztahy. Prohlásil, že s šéfem Kremlu chce hovořit o Ukrajině, Sýrii i o nešíření jaderných zbraní a také o údajném ruském zasahování do amerických prezidentských voleb v roce 2016. Pokud jde o vměšování, neočekává, že by se k tomu Moskva přihlásila. Tuto otázku chce ale i tak zmínit.

Nahrávám video
Michal Kubal a Bohumil Vostal k USA, Rusku a Velké Británii
Zdroj: ČT24

Odpoledne přijme Trumpa královna

Odpoledne navštíví Trump společně s manželkou Melanií královnu Alžbětu II., která pozvala prezidentský pár do Windsoru na čaj. Následně odletí prezident do Skotska, kde ho čeká setkání s britským ministrem pro záležitosti Skotska Davidem Mundellem.

Ve Skotsku, kde Trumpovi patří dvě golfová hřiště, stráví šéf Bílého domu víkend. V neděli se chystá odletět do Helsinek na setkání s Putinem.

Donald Trump přijel do Velké Británie ve čtvrtek ze summitu NATO v Bruselu. Jeho cesta je oficiálně označována jako pracovní, což s sebou nese nižší pocty než státní návštěva. Přesto ji provází řada protestů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Slovensko vyhlásilo stav ropné nouze

Slovenská vláda kvůli dřívějšímu přerušení dodávek ropy přes Ukrajinu vyhlásila stav ropné nouze, opatření vstoupí v platnost ve čtvrtek. Kabinet premiéra Roberta Fica (Smer) zároveň souhlasil s tím, že stát ze svých nouzových zásob zapůjčí bratislavské rafinerii Slovnaft do 250 tisíc tun ropy. Krok má společnosti pomoci zvládnout období, než si zajistí suroviny jinou trasou. Slovensko a Maďarsko žádají Evropskou komisi o povolení dovozu ruské ropy přes Chorvatsko.
11:00Aktualizovánopřed 12 mminutami

USA budou monitorovat dodržování budoucího příměří, uvedl Zelenskyj

USA, Ukrajina a Rusko se v Ženevě dohodly, že monitorování dodržování budoucího příměří bude probíhat za účasti Spojených států, uvedl dle Ukrajinské pravdy ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Jednání podle něj byla složitá, postoje stran se nadále odlišují. Poukázal na to, že všechny strany se dohodly na budoucím pokračování rozhovorů. Zelenskyj předtím uvedl, že na něj jeho americký protějšek Donald Trump vyvíjí nepřiměřený tlak.
03:12Aktualizovánopřed 51 mminutami

V Německu se koná největší letošní cvičení NATO

Severoatlantická aliance v Německu procvičuje jednotky schopné rychlého nasazení na největším aliančním cvičení roku Steadfast Dart 2026. Testuje se proces aktivace, přesun napříč evropským prostorem, rozmístění jednotek i jejich společné působení. Zapojuje se přes deset tisíc vojáků z jedenácti členských států NATO včetně komanda ze 43. výsadkového pluku z Chrudimi, které má plnit úkoly v přední linii.
před 1 hhodinou

V Kalifornii je po pádu laviny nezvěstných devět lyžařů

Po pádu laviny v severní Kalifornii je nezvěstných devět lyžařů. Šest dalších lidí bylo nalezeno živých, napsala ve středu agentura DPA s odvoláním na místní úřady. Původní informace hovořily celkem o šestnácti lyžařích. V oblasti panuje nepříznivé zimní počasí.
04:51Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Polský Krakov nasadí holubům antikoncepci

Jihopolský Krakov zavede pilotní program, v rámci kterého nasadí holubům antikoncepci. Podle tamních médií zástupci města i odborníci ujišťují, že půjde o bezpečný prostředek. Cílem programu je zlepšení kondice holubů a omezení problémů spojovaných s jejich přemnožením, tedy nemocemi nebo potížemi s dostupností potravy.
před 6 hhodinami

Výpadky proudu a odpadky v ulicích. Americké embargo omezuje životy Kubánců

Kuba kvůli ropné blokádě, kterou uvalily Spojené státy, výrazně omezila fungování veřejné dopravy, služeb, školství i zdravotnictví. Ostrov získával pohonné hmoty nebo surovou ropu od Venezuely, po zadržení tamního diktátora Nicoláse Madura Washingtonem ale dodávky ustaly. Benzinu už je na Kubě tak málo, že přestaly jezdit popelářské vozy a v ulicích se hromadí odpadky. Kvůli nedostatku paliva pro elektrárny má také jedenáctimilionová země už dlouho problémy s výpadky proudu. Ztenčují se i zásoby potravin a léků. OSN varuje, že Kubě hrozí humanitární krize.
před 6 hhodinami

Nejrozsáhlejší revize ústavy. Kazachstánský prezident si chce upevnit moc

V Kazachstánu byl zveřejněn nový návrh ústavy – podle něj má být v zemi zrušen Senát, znovu naopak zaveden post viceprezidenta či rozšířeny pravomoci hlavy státu. Právě prezident Kasym-Žomart Kemeluly Tokajev chce takto podle tamních expertů posílit svou moc a pokusit se o úplnou „přestavbu“ politického systému. Změny v ústavě se týkají také postavení ruštiny v Kazachstánu, což v sousední zemi vyvolalo reakce.
před 8 hhodinami

Peruánský parlament sesadil prezidenta Jerího

Peruánský parlament v úterý sesadil prezidenta Josého Jerího, který nyní čelí vyšetřování kvůli nepřiznaným schůzkám se dvěma čínskými podnikateli. Informují o tom tiskové agentury. Peru mění hlavu státu dva měsíce před parlamentními a prezidentskými volbami. S novou volbou prezidenta pak začne Kongres ve středu místního času.
před 14 hhodinami
Načítání...