Podle Kima má KLDR nebývalé potíže, nedaří se jí plnit cíle rozvoje

V Severní Koreji začal sjezd vládnoucí strany, který je prvním za pět let. Na začátku vystoupil její předseda a vůdce země Kim Čong-un, který v projevu zhodnotil úspěchy, ale také přiznal selhání v pětileté národní strategii hospodářského rozvoje. Připustil také, že země se potýká s nejhoršími problémy ve své historii.

Kim v projevu prohlásil, že KLDR se nepodařilo splnit z velké části cíle stanovené strategií v téměř všech sektorech. Slíbil také stanovit nové cíle rozvoje. Severokorejská státní tisková agentura KCNA nezmínila, zda Kim mluvil také o vztazích s USA či o jaderném arzenálu země.

Sjezd Korejské strany práce by měl podle agentury pokračovat, neupřesnila však, kdy skončí. Předchozí sjezd, který se po 36 letech konal 6. května 2016, trval čtyři dny, připomněla agentura Kjódó.

Sankce, přírodní katastrofy a propad obchodu s Čínou

Letošní sjezd přichází v době, kdy Kim čelí nejtěžším výzvám své devítileté vlády kvůli tomu, co nazval mnohonásobnou krizí. Ekonomikou země otřáslo uzavření hranic s Čínou kvůli pandemii covidu-19, řada přírodních neštěstí v létě a přetrvávající sankce ze strany USA a dalších zemí. Kim ve svém projevu označil potíže za nejhorší, jaké kdy byly, a nebývalé.

Oficiálně je sjezd nejvyšším rozhodovacím orgánem strany. Důležitá každodenní rozhodnutí však činí Kim a jeho vláda. Sjezd by mohl Kimovi poskytnout možnost posílit své pravomoci oznámením nových cílů, jmenováním jeho věrných do hlavních funkcí a výzvou k silnější jednotě pod jeho vedením, upozornila agentura AP.

Sjezd Korejské strany práce
Zdroj: Reuters/KCNA

KLDR zhruba před rokem uzavřela hranici s Čínou, svým největším obchodním partnerem, aby se ochránila před covidem-19. To však dále výrazně těžce zasáhlo ekonomiku, která se již předtím potýkala s vážnými problémy.

Vzájemný objem obchodu se za prvních 11 měsíců loňského roku propadl meziročně o zhruba 79 procent, uvedl analytik IBK Economic Research Institute Song Če-kuk. Hrubý domácí produkt země podle jeho odhadu loni klesl o 9,3 procenta.

Severní Korea nepotvrdila na svém území žádnou nákazu koronavirem. Jihokorejská rozvědka ale uvedla, že virus se v KLDR mohl vyskytnout vzhledem k tomu, že před uzavřením hranic koncem loňského ledna Severní Korea udržovala obchodní i další styky s Čínou, kde se objevily vůbec první případy infekce virem SARS-CoV-2.