Po pádu letadla do univerzitního kampusu v Bangladéši zemřelo nejméně 19 lidí

Nejméně 19 lidí zemřelo a na 160 dalších bylo zraněno poté, co se na budovu v areálu školy na severu bangladéšské metropole Dháky zřítilo armádní letadlo. Informovala o tom agentura AP. Bangladéšská vláda na úterý vyhlásila státní smutek.

Cvičný letoun F-7 BGI bangladéšského letectva se krátce po vzletu okolo 9:00 SELČ zřítil na budovu v areálu Milestone College ve čtvrti Uttara. Stroj čínské výroby podle mluvčího armády, kterého citovala agentura Reuters, prováděl rutinní výcvikovou misi, když nastala mechanická porucha.

„Pilot se statečně pokusil odklonit letadlo od hustě obydlených oblastí. Přes jeho veškerou snahu letadlo narazilo do dvoupatrové budovy patřící škole,“ dodal mluvčí.

„Na obloze byly dvě stíhačky, z nichž jedna dopadla na část budovy, kde se žáci základní školy učili anglicky. Byla to velká rána, cítili jsme otřes jako při zemětřesení. A pak všechno začalo hořet,“ citovala agentura AFP 18letého studenta.

Záběry z místa ukazovaly trosky letadla, stoupající hustý kouř a dav lidí. Na místo podle AFP dorazily záchranné složky, které oběti vytahovaly z trosek budovy. Na pomoc podle AP přispěchali i místní, kteří odnášeli zraněné. Na místě byla i matka, která našla jedno ze svých dětí a zoufale hledala i druhé.

Nehoda si vyžádala 19 mrtvých včetně pilota. AP se zmiňuje o 164 zraněných, které z většiny podle AFP tvoří děti od osmi do dvanácti let. Zhruba dvacet z nich je v kritickém stavu.

„Vláda přijme nezbytná opatření k vyšetření příčiny nehody a zajistí všechny druhy pomoci. Ztráta, kterou při této nehodě utrpělo letectvo, studenti, rodiče, učitelé, zaměstnanci a další osoby, je nenahraditelná,“ citoval Reuters šéfa bangladéšské prozatímní vlády Muhammada Júnuse bezprostředně po události.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Jihokorejští hasiči likvidovali požár v Soulu

Rozsáhlý požár, který v pátek brzy ráno vypukl v zanedbané části luxusní soulské čtvrti Gangnam, se podařilo jihokorejským hasičům dostat pod kontrolu a o osm hodin později zcela uhasit. Ačkoli nebyli hlášeny žádné oběti, záchranáři evakuovali na dvě stě padesát lidí z okolních oblastí. Na místě zasahovalo tři sta hasičů a stovka vozidel. Příčiny požáru se budou prošetřovat.
před 4 mminutami

Americké úřady zveřejnily přepisy volání na tísňovou linku po zastřelení Goodové

Americké úřady zveřejnily v noci na pátek SEČ přepisy telefonátů s policií a záchrannou službou související se zastřelením 37leté Renee Goodové agentem Úřadu pro imigraci a cla (ICE) v Minneapolisu 7. ledna. Informuje o tom deník The New York Times (NYT), podle něhož dokumenty ukazují šok svědků i to, jak v krizi, kterou nezpůsobila, postupovala minnesotská policie.
před 29 mminutami

„Viděl jsem peklo.“ Íranci popisují kulometnou palbu a pach krve v ulicích

Íránské bezpečnostní síly střílely protestující bez rozdílu do hlavy a lidé teď musejí hledat své děti v kontejnerech mezi stovkami znetvořených těl. Tak popisují masakry svědci, kterým se podařilo i přes blackout spojit se zahraničními médii. Podle pozůstalých chtějí úřady za odvoz těl spoustu peněz. Osud možná až dvaceti tisíc zatčených demonstrantů zůstává nejasný.
před 44 mminutami

Čech vězněný ve Venezuele Jan Darmovzal byl propuštěn

Po několika týdnech intenzivního vyjednávání se podařilo propustit Čecha Jana Darmovzala vězněného ve Venezuele. Na mimořádné tiskové konferenci to ve sněmovně oznámili ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) a premiér Andrej Babiš (ANO). Český občan byl dle Macinky propuštěn v pátek okolo 04:00 SEČ a je v docela uspokojivém zdravotním stavu v Caracasu. Česko pro něj do jihoamerické země posílá letadlo.
09:37Aktualizovánopřed 51 mminutami

Litva viní ruskou GRU z pokusu o žhářský útok, pokusila se o něj prý i v Česku

Za pokusem o podpálení litevského podniku dodávajícího rádiové skenery ukrajinské armádě byla v roce 2024 ruská vojenská rozvědka GRU, oznámili podle agentury Reuters litevští činitelé. Stejná skupina spojená s GRU se podle nich pokoušela o žhářské útoky také v Česku, Rumunsku a Polsku.
před 1 hhodinou

Prezident Pavel přijel vlakem do Kyjeva

Český prezident Petr Pavel pokračuje druhým dnem v návštěvě Ukrajiny. Ráno přijel vlakem do Kyjeva, kde jej na hlavním nádraží uvítal šéf ukrajinské diplomacie Andrij Sybiha. Prezident by se měl v pátek setkat se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským a dalšími představiteli země.
08:08Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Jihokorejský exprezident Jun Sok-jol byl odsouzen k pětiletému vězení

Jihokorejský soud odsoudil bývalého prezidenta Jun Sok-jola k pěti rokům vězení. Bývalou hlavu státu shledal vinným z maření výkonu úřední moci, když bránil úřadům ve vykonání zatykače, který se vztahoval k jeho vyhlášení stanného práva v prosinci 2024. Rozsudek byl zveřejněn v přímém přenosu, informují agentury. Exprezidentův právník už informoval, že se jeho klient odvolá.
před 3 hhodinami

Trump přijal od Machadové medaili spojenou s Nobelovou cenou míru, píše Reuters

Šlo to velmi dobře a bylo to skvělé, řekla dle Reuters po čtvrteční schůzce s prezidentem USA Donaldem Trumpem v Bílém domě venezuelská opoziční lídryně a nositelka Nobelovy ceny míru María Corina Machadová. Trumpovi při setkání předala medaili, která se k tomuto ocenění váže. Agentura Reuters později uvedla, že americký prezident její čin ocenil a má v úmyslu si medaili ponechat.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...