Plošné testy na koronavirus budou asi dobrovolné, řekl slovenský premiér Matovič

Připravované plošné opakované testování obyvatel pětimilionového Slovenska na koronavirus bude patrně dobrovolné. Kdo se ale žádným testem neprokáže, bude muset pod hrozbou pokuty nastoupit do karantény, řekl premiér Igor Matovič. Prezidentka Zuzana Čaputová by naopak uvítala, pokud by za neúčast na testech nehrozily sankce. V zemi rostou počty zaznamenaných případů nákazy koronavirem, stejně jako v celé Evropě. Dva italské regiony chystají zavést noční zákaz vycházení, přibývá uzávěr i ve Španělsku. V karanténě je bavorský kraj Berchtesgaden.

  • 22:48

    Ve Francii se za posledních 24 hodin prokázala nákaza koronavirem u 35 641 lidí. Jedná se o pokles oproti dni předtím, kdy se infekce potvrdila u bezmála 48 tisíc osob. Počet zemřelých s covidem-19 tam vzrostl o 224 na celkových 36 788 od začátku pandemie, napsala agentura Reuters.

  • 21:40

    Ve snaze zpomalit šíření koronavirové nákazy vyhlásí Portugalsko uzávěru na většině svého území. Platit začne od středy, uvedl premiér António Costa.

  • 20:14

    Britská vláda zavede kvůli koronaviru v Anglii měsíční plošnou uzávěru. Fungovat budou jen nezbytné služby, omezeny budou i společenské kontakty.

Pilotní fáze otestování lidí ve vybraných regionech Slovenska je naplánována na konec tohoto týdne, hlavní část se uskuteční zejména o dalších dvou víkendech. Na zorganizování největší akce svého druhu v novodobé historii Slovenska bude stát potřebovat pomoc asi čtvrtiny z celkového počtu zdravotníků a mediků v zemi.

„S velmi velkou pravděpodobností to testování bude dobrovolné. Lidé, kteří se neprokážou jakýmkoliv testem, ať z tohoto státního otestování, nebo když soukromě podstoupí test jinde, budou po následujících deset dnů v karanténě,“ uvedl Matovič. Po jednání bezpečnostní rady státu se vyslovil pro to, aby země do budoucna zavedla bezplatné testování také na hranicích se sousedními státy.

Prezidentka Čaputová, která se rovněž zúčastnila jednání bezpečnostní rady státu, řekla, že plošné testování obyvatel by mělo být dobrovolné a bez sankcí. Za nesprávnou označila skutečnost, že nebyla i jako hlavní velitelka armády dopředu informována o plánu vlády zorganizovat plošné testování obyvatel na koronavirus.

Premiér Matovič opakovaně tvrdil, že nechtěl o záměru informovat hlavu státu do doby, než země bude mít potvrzenou dodávku antigenových testů; to se podle něj stalo minulý týden, kdy o připravovaném testování Slováků Matovič hovořil během summitu státníků EU například s německou kancléřkou.

Průzkum: Otestovat se chce nechat až sedm z deseti Slováků

Plošné otestování obyvatel Slovenska starších deseti let schválila vláda v neděli; chce tak odhalit ohniska nákazy a zpomalit šíření koronaviru po rekordních přírůstcích potvrzených nových případů infekce. Zorganizováním a provedením testování, které podle Matoviče nemá v Evropě a ve světě obdoby, kabinet pověřil armádu.

Obyvatelé by test měli podstoupit zpravidla dvakrát s odstupem jednoho týdne; výjimkou budou nejpostiženější regiony na severu a východě země, kde se přepokládá otestování obyvatel až třikrát. Podle průzkumu agentury AKO pro list Hospodárske noviny se určitě nebo pravděpodobně plánuje nechat otestovat zhruba sedm z deseti Slováků.

Předseda slovenské vlády řekl, že po celé zemi bude zřízeno na pět tisíc odběrných míst, která by podle dřívějších informací měla zhruba kopírovat hlasovací místnosti při volbách. Stát na to potřebuje nasadit dvacet tisíc zdravotníků. Vlastní testování uskuteční domovy seniorů či nemocnice. Lidé by měli být svoláváni na testování podle abecedy na vymezený čas tak, aby se zamezilo jejich shromažďování u odběrných míst.

Matovič spolu s ministrem zdravotnictví Markem Krajčím již veřejně vybídli zdravotnický personál, aby se do akce dobrovolně zapojil. Krajčí neuvedl, zda v opačném případě vláda zdravotníkům účast na akci nařídí. Motivovat je má nejen odměna, ale i příplatek ve výši 20 eur (546 korun) za každého zjištěného nakaženého pro ty pracovníky, kteří budou vykonávat samotné odběry vzorků. Testování o víkendu má podle Matoviče zase zajistit, že zůstane zachována běžná zdravotnická péče.

Proti testování je krajní pravice

Proti plošnému testování obyvatel se ze slovenských parlamentních stran postavila krajně pravicová strana Kotlebovci-Ľudová strana Naše Slovensko, jejíž předseda Marian Kotleba vystupuje také proti nošení roušek. Pochybnosti o úspěchu akce, pokud jí nebude předcházet odborná debata, ale vyjádřil také šéf lékařské komory.

Domácí karanténu pro ty, kteří nebudou mít test, hodlá vláda zavést zákazem vycházení. Ten může za stávajícího nouzového stavu nařídit. Kabinet tuto možnost využil již o velikonočních svátcích, kdy omezil možnost cestování. Zaměstnavatelé už upozornili, že zmíněná karanténa může mít dopad na chod podniků.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Teherán svolal prorežimní manifestace, internet blokuje už přes tři dny

Íránská státní televize navzdory pokračujícím protivládním protestům tvrdí, že se situace od nedělního večera uklidnila, píše server BBC. Íráncům podle něj chodí SMS, které je zvou na manifestace na podporu režimu v řadě íránských měst. Podle platformy pro monitoring internetu NetBlocks íránské úřady celostátně blokují internet už 84 hodin. Řada Íránců BBC sdělila, že mají blokované telekomunikační spojení. EU hrozí Teheránu sankcemi.
11:34Aktualizovánopřed 59 mminutami

Britský regulátor kvůli sexualizovaným fotkám vyšetřuje síť X

Vyšetřování americké platformy X miliardáře Elona Muska zahájil britský úřad pro regulaci mediálního trhu Ofcom. Je to v souvislosti se skandálem, kdy chatbot Grok na žádost uživatelů na síti X generoval sexualizované fotografie žen a dětí. Ofcom se zabývá podezřením, že síť nedostatečně chrání uživatele před nezákonným obsahem, uvedl úřad v pondělním sdělení.
před 1 hhodinou

Súdánská „vláda naděje“ se vrátila do hlavního města

Súdánská vláda se téměř po třech letech války přestěhovala z přístavního města Port Súdán na východě země zpět do metropole Chartúm, píše server BBC. Občanská válka mezi armádou a polovojenskými Jednotkami rychlé podpory (RSF) patří k jedněm z největších humanitárních krizí na světě.
před 2 hhodinami

Architekt polské justiční reformy Ziobro vyhledal azyl v Maďarsku

Maďarské úřady udělily politický azyl polskému exministru spravedlnosti Zbigniewu Ziobrovi, který byl tváří justičních reforem z let 2015 až 2023. V Polsku je obviněn z vedení zločinecké organizace nebo zpronevěry peněz z fondu pro oběti trestných činů. Jakoukoliv vinu popírá a tvrdí, že ho pronásleduje současná proevropská vláda premiéra Donalda Tuska.
11:59Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Zastrašování, řekl šéf Fedu o svém vyšetřování

Americké ministerstvo spravedlnosti začalo vyšetřovat šéfa centrální banky (Fed) Jeroma Powella. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa mu pohrozila obviněním za loňské výroky před Kongresem ohledně projektu renovace budov centrální banky, oznámil v neděli večer Powell. Vyšetřování označil za záminku. Trump si totiž přeje výrazně nižší úrokové sazby a Powella opakovaně kritizoval, že to nezajistil.
08:41Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Frankfurtské letiště kvůli sněhu a mrazu zrušilo stovku letů. I spojení s Prahou

Mezinárodní letiště ve Frankfurtu nad Mohanem zrušilo v pondělí kvůli sněžení a mrazu stovku letů. Dotklo se to i spojení s Prahou. Také na německé železnici je podle společnosti Deutsche Bahn (DB) třeba počítat kvůli zimnímu počasí s omezeními. Školy v některých spolkových zemích zrušily prezenční výuku. Velmi nízké teploty hlásí také Finsko.
09:59Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Írán navrhl jednání s USA, tvrdí Trump. Protesty si zřejmě vyžádaly stovky mrtvých

Írán navrhl jednání se Spojenými státy poté, co Washington zvažoval i použití síly vůči tamnímu režimu, uvedl v neděli podle agentur americký prezident Donald Trump. Přípravy na schůzku jsou v procesu. V Íránu pokračují protivládní demonstrace, při nichž podle aktivistů zahynulo nejméně 544 lidí, píše AP. Podle nevládní organizace Iran Human Rights (IHR) však obětí může být i přes dva tisíce. Kvůli možnému americkému zásahu v zemi je Izrael ve stavu vysoké pohotovosti.
04:12Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Protesty v Íránu mají přes pět set obětí, Izrael je ve stavu pohotovosti

Násilnosti provázející celonárodní protesty proti íránskému režimu si doposud vyžádaly 544 mrtvých a více než 10 600 lidí je zadrženo, uvedla podle Reuters organizace Human Rights Activists News Agency (HRANA), která sídlí ve Spojených státech. Podle nevládní organizace Iran Human Rights (IHR) však obětí může být i přes dva tisíce. Kvůli možnému americkému zásahu v zemi je Izrael ve stavu vysoké pohotovosti. Americký prezident Donald Trump se v úterý setká se svými hlavními poradci, aby projednali další postup vůči Íránu, píše Reuters. Írán varuje USA před odvetou.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...