Pentagon zveřejnil video incidentu s ruskou stíhačkou nad Černým mořem

Nahrávám video
Ruská stíhačka zničila americký dron nad Černým mořem
Zdroj: EBU

Americké ministerstvo obrany ve čtvrtek zveřejnilo video, které zachycuje, jak se ruské vojenské letadlo přiblížilo k americkému vojenskému dronu a vypustilo v jeho blízkosti palivo. Na konci videa je vidět poškozená vrtule dronu. Americká armáda sdělila, že se ruský stíhací letoun v úterý srazil s americkým průzkumným dronem a zasáhl jeho vrtuli. Bezpilotní letoun, který stíhačka podle USA před tím polila palivem, byl v důsledku srážky zničen a zřítil se do Černého moře. Rusko srážku popřelo. V ruských médiích se objevila nepotvrzená informace, že experti vypátrali místo, kde se dron v hloubce asi 900 metrů nachází.

Odtajněné video je dlouhé přibližně čtyřicet sekund a americká armáda jej sestříhala kvůli délce. Záběry jsou ale podle Pentagonu v chronologickém pořadí. Je na něm vidět, jak se ruský stíhací letoun Su-27 blíží k zadní části dronu MQ-9 Reaper a při průletu začíná vypouštět palivo, uvedl Pentagon. Rusko odmítá tvrzení Spojených států, že jeho letoun při incidentu jednal bezohledně, nebezpečně a neprofesionálně.

Americký představitel, který hovořil s novináři agentury Reuters pod podmínkou zachování anonymity, uvedl, že v blízkosti místa, kde se zřítil americký dron, byly spatřeny ruské lodě, ale trosky dronu patrně nevyzvedly. Zda jsou tato plavidla stále v oblasti, není jasné. Tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev ve středu uvedl, že se Rusko pokusí trosky dronu z Černého moře vyzvednout.

Jakékoliv pokusy zařízení vylovit budou obtížné vzhledem k hloubce moře v místě dopadu, která se odhaduje na dvanáct set až patnáct set metrů, uvedl Washington. Doplnil ovšem, že byly podniknuty kroky, které zajistí, aby nebylo z trosek dronu možné získat jakékoliv citlivé informace. 

Ruský server napsal, že dron našli ruští experti

Sevastopolský server ForPost napsal, že dron našli ruští experti za pomoci podvodního robota v hloubce 850 až 900 metrů asi šedesát kilometrů od Sevastopolu. Na místě nyní hlídkují plavidla ruského vojenského námořnictva, uvedl server s odvoláním na nejmenovaný zdroj z ministerstva obrany, obeznámený s detaily operace. Týž zdroj ale také tvrdil, že nedaleko dronu se nachází potrubí plynovodu South Stream. Ale tento plynovod, který měl přepravovat ruský plyn přes Černé moře do Bulharska, nebyl nikdy realizován a byl zrušen ve prospěch projektu nazvaného TurkStream, který vede z Ruska do evropské části Turecka. Nicméně ruská tajná služba FSB loni tvrdila, že zmařila ukrajinskou sabotáž na plynovodu South Stream.

Ministr obrany Lloyd Austin a předseda sboru náčelníků štábů generál Mark Milley ve středu hovořili se svými ruskými protějšky Sergejem Šojguem a Valerijem Gerasimovem. Incident v souvislosti s pokračující ruskou válkou proti Ukrajině zintenzivnil obavy z přímého konfliktu mezi Ruskem a Spojenými státy, což dokládá i skutečnost, jak rychle bylo mezi Washingtonem a Moskvou navázáno telefonické spojení, napsala agentura AP.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Írán označil Trumpovy výroky o svých raketách za lživé

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že nedopustí, aby Írán vyvinul jadernou zbraň. V projevu o stavu unie řekl, že preferuje diplomatické řešení sporu s Teheránem. Ten již podle Trumpa vyvinul rakety schopné ohrozit Evropu i americké vojenské základny a plánuje výstavbu nových střel, které by doletěly do USA. Teherán to označil za velkou lež.
05:57Aktualizovánopřed 3 mminutami

Roje AI mohou rozvrátit demokracie, varují výzkumníci

Schopnosti umělých inteligencí (AI) mohou být rizikem mnoha různými způsoby. Na novou hrozbu pro samotnou podstatu demokracie teď upozornila skupina německých vědců. Roje AI agentů by mohly zaplavit komunikační platformy a cíleně měnit náladu v zasažených zemích, tvrdí výzkumníci v rozhovoru pro ČT24.
před 13 mminutami

Pád betonového přístřešku nad vchodem úřadu zabil ve slovenském Komárnu člověka

Jeden člověk zemřel a další dva utrpěli zranění při pádu betonového přístřešku, umístěného nad vchodem do budovy klientského centra okresního úřadu ve městě Komárno na jihu Slovenska, informovala slovenská policie, podle níž vyšetřovatel ve věci zahájil trestní stíhání pro podezření z obecného ohrožení. Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) sdělil, že oběť i zranění byli návštěvníky centra.
12:20Aktualizovánopřed 26 mminutami

Lhal a nenastínil řešení problémů, reagují demokraté na Trumpovu zprávu o stavu unie

Guvernérka státu Virginie Abigail Spanbergerová v odpovědi demokratů na projev amerického prezidenta Donalda Trumpa o stavu unie uvedla, že šéf Bílého domu lhal a nepředstavil řešení problémů, kterým USA čelí. Zároveň řekla, že Trumpova imigrační politika „roztrhává rodiny“ a že prezident ničí pověst USA jakožto „dobré síly“. Jako plný lží, odtržený od reality života milionů běžných Američanů nebo prostě jen jako nudný hodnotí projev také další demokrati.
07:52Aktualizovánopřed 46 mminutami

Epsteinovy oběti nenašly své výpovědi. Chybí i zmínky o Trumpovi

Zpravodajské servery CNN a NPR zjistily, že americké ministerstvo spravedlnosti v obrovském množství souborů o trestné činnosti sexuálního predátora Jeffreyho Epsteina, které se podařilo nashromáždit bezpečnostním složkám, nezveřejnilo desítky výslechů svědků – včetně tří výslechů ženy, která současného prezidenta USA Donalda Trumpa obvinila ze sexuálního napadení v době, kdy byla nezletilá. Odstraněny měly být také dokumenty z veřejné databáze, kde obvinění proti Epsteinovi zmiňují i Trumpa.
před 1 hhodinou

Ruské ztráty na Ukrajině v infografice

Ukrajinská armáda každý den hlásí, kolik zneškodnila ruských vojáků, dronů, tanků a další techniky. Tato data můžete procházet v infografice, která je dává do souvislosti s významnými událostmi.
před 1 hhodinou

Mexiko se potýká s následky násilností po smrti šéfa kartelu

Násilnou reakci vyvolala smrt šéfa mexického kartelu Jalisco nová generace Nemesia Rubéna Oseguery Cervantese, kterého předtím dopadla armáda. Členové zločinecké skupiny paralyzovali některá města blokádami, zapalovali vozy a útočili na banky, čerpací stanice a obchody. Podle mexické prezidentky Claudie Sheinbaumové je situace pod kontrolou, země nasadila 10 tisíc vojáků k potlačení střetů. Tuzemské ministerstvo zahraničí doporučilo českým občanům, aby se v zasažených oblastech vyhýbali zbytným cestám.
před 2 hhodinami

USA jsou silnější než kdy dřív, uvedl Trump v projevu o stavu unie

Spojené státy jsou zpět silnější, lepší a bohatší než kdy předtím, prohlásil v noci na středu americký prezident Donald Trump v úvodu svého projevu o stavu unie. Podle šéfa Bílého domu Spojené státy zažily v posledním roce nevídané změny a mají nyní nejsilnější ekonomiku vůbec. Trump se věnoval zejména domácí politice a ekonomice a v závěru také zahraniční politice. Desítky opozičních demokratů Trumpovu řeč bojkotovaly.
02:48Aktualizovánopřed 2 hhodinami
Načítání...