Pasažéři havarovaných Boeingů 737 MAX jsou podle soudu oběťmi zločinu

Pasažéři zabití při dvou tragických nehodách Boeingu 737 MAX jsou právně považováni za oběti trestného činu, rozhodl texaský soud. Právní zástupce obětí uvedl, že to umožní trestní stíhání, díky němuž bude společnost Boeing hnána k plné odpovědnosti.

V prosinci příbuzní některých obětí uvedli, že americké ministerstvo spravedlnosti pochybilo, když v lednu 2021 uzavřelo s výrobcem letounů dohodu o odložení trestního stíhání ve věci dvou nehod, při nichž zahynulo dohromady 346 lidí.

Rodiny argumentovaly, že vláda „lhala a tajným procesem porušila jejich práva“. Požádaly texaského soudce Reeda O'Connora, aby zrušil imunitu Boeingu před trestním stíháním a nařídil firmu veřejně obžalovat.

Právní zástupce rodin obětí Paul Cassell označil rozhodnutí soudu za „ohromné vítězství“. Podle něj otvírá cestu ke „stěžejnímu slyšení“, kde rodiny představí návrhy opravných prostředků, jež umožní trestní stíhání a pohnání Boeingu k plné odpovědnosti.

Po dvou smrtelných nehodách v letech 2018 a 2019, způsobených problémy se softwarem, byly stroje Boeing 737 MAX dvacet měsíců mimo provoz.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

V Abú Dhabí skončilo první kolo třístranných rozhovorů USA, Ukrajiny a Ruska

V Abú Dhabí skončilo v pátek večer první kolo rozhovorů mezi delegacemi Spojených států, Ukrajiny a Ruska, jednání mají pokračovat v sobotu, oznámila kancelář ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Jde o první třístranné rozhovory s cílem projednat plán na ukončení ruské agrese proti Ukrajině. Téměř čtyři roky po začátku plnohodnotné invaze na Ukrajinu zůstává klíčovou otázka území. Moskva požaduje okupovaná území i části Donbasu, které se invazním silám stále brání. Jedná se asi o dvacet procent Doněcké oblasti. Pro Ukrajince jde ale o nepřekročitelnou linii.
včeraAktualizovánopřed 57 mminutami

Boj proti falešné pornografii generované AI získal v USA nové tváře

Do boje proti falešné pornografii generované umělou inteligencí (AI) vyrazila kromě americké demokratické poslankyně Alexandrie Ocasio-Cortezové také dědička hotelového impéria Paris Hiltonová. Společně chtějí větší regulaci a zavést zákon umožňující stíhat tvůrce takzvaných deepfaků, které v současnosti bývají téměř nerozeznatelné od reality. Kvůli stejnému problému se snesla kritika na AI Grok miliardáře a majitele sítě X Elona Muska. A situace se řeší i na plénu Evropského parlamentu.
před 2 hhodinami

Soud propustil na kauci majitele baru, v němž ve Švýcarsku na Nový rok hořelo

Soud ve švýcarském kantonu Valais v pátek po složení kauce nařídil propuštění Jacquese Morettiho, který spoluvlastní bar v lyžařském středisku Crans-Montana, v němž v noci na Nový rok vypukl požár, jenž připravil o život čtyřicet lidí. Informují o tom agentury. Moretti spolu s manželkou Jessicou Morettiovou, která je rovněž spolumajitelkou baru, čelí podezření ze zabití z nedbalosti.
před 5 hhodinami

„Uvidíme, co se stane.“ Americká letadlová loď míří k Íránu

Americká letadlová loď Abraham Lincoln míří spolu s torpédoborci na Blízký východ, což oživilo spekulace o možném vojenském zásahu USA v Íránu. Podle expertů by intervence měla omezený rozsah, protože nasazení pozemních sil Bílý dům vyloučil. Americký prezident Donald Trump se vyslovil pro změnu režimu v Teheránu, USA ale už v minulosti posílily svou přítomnost v regionu z čistě obranných důvodů.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Po sesuvech půdy na Novém Zélandu je stále několik pohřešovaných

Dva dospívající jsou mezi šesti pohřešovanými po sesuvu půdy, který zasáhl rušný kemp na Severním ostrově Nového Zélandu, uvedly úřady podle agentury Reuters. Záchranáři po přeživších dál pátrají. Podle úřadů by vše mohlo trvat několik dní, protože podmínky na místě zůstávají nestabilní, což komplikuje záchranné práce. Nejmladšímu z nezvěstných je patnáct let. Premiér země Christopher Luxon se v pátek vydal na místo neštěstí, kde se setkal s rodinami postiženými katastrofou. Sesuv půdy ve čtvrtek způsobily silné deště, dva lidé zemřeli.
před 7 hhodinami

Česko dle Plagy těží z přílivu slovenských studentů, Bratislava vnímá výzvu

Česko těží z toho, že studenti ze Slovenska odcházejí do Česka, kde případně i zůstávají pracovat, řekl český ministr školství Robert Plaga (za ANO) po schůzce se svým slovenským kolegou Tomášem Druckerem. Podle Plagy by ale země neměly o mladé lidi soupeřit. Drucker téma považuje za výzvu, aby Slovensko v této záležitosti zabralo.
před 10 hhodinami

USA opustily syrské Kurdy, pozice Turecka sílí

Spojené státy nechaly syrskou armádu vést ofenzivu proti spojeneckým Syrským demokratickým silám (SDF), čímž zřejmě pohřbily kurdský sen o autonomii. Z nové dohody o integraci Kurdů do syrského státu se raduje Turecko, pro které znamená nečinnost USA a Izraele strategické vítězství. Kurdové hovoří o zradě.
před 10 hhodinami

USA oficiálně odešly ze Světové zdravotnické organizace, píše Reuters

Spojené státy ve čtvrtek oficiálně potvrdily svůj odchod ze Světové zdravotnické organizace (WHO), oznámila večer agentura Reuters. Organizaci, kterou po druhé světové válce pomáhala zakládat, země opustila z rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa. Ten krok zdůvodnil kromě jiného údajnými chybami WHO v době pandemie nemoci covid-19.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...