Pákistán pošle kvůli Kašmíru Indii k soudu OSN. Uklidněte se, vyzývá obě strany Trump

Pákistán podá žalobu na Indii k mezinárodnímu soudnímu dvoru OSN kvůli odebrání zvláštního statusu státu Džammú a Kašmír. Informovala o tom agentura Reuters. Americký prezident Donald Trump si kvůli pokračující krizi telefonoval s indickým premiérem Naréndrou Módím i jeho pákistánským protějškem Imranem Chánem. Obě strany vyzval ke klidu.

Případ by se týkal údajných porušení lidských práv Indií ve většinově muslimském Kašmíru. „Rozhodli jsme se, že případ Kašmíru předáme Mezinárodnímu soudnímu dvoru,“ sdělil šéf pákistánské diplomacie Šáh Mahmúd Kureší. „Rozhodnutí bylo učiněno po zvážení všech právních aspektů,“ dodal.

Verdikt soudu OSN by byl spíše jen doporučením. Aby bylo rozhodnutí závazné, musely by s ním souhlasit obě strany, upozornila agentura Reuters. Indie zatím zprávu o žalobě nekomentovala.

Indičtí vojáci na každém rohu

Krokem nacionalistické vlády v Dillí z 5. srpna přišel region mimo jiné o výsadu schvalovat vlastní zákony a povolovat občanům z jiných částí Indie vlastnictví půdy. Od odebrání zvláštního statusu platí takřka úplný zákaz vycházení, oblast je odříznuta od internetu a indičtí vojáci jsou v kašmírském údolí všudypřítomní.

Během více než čtrnácti dnů od odebrání autonomního statusu byly podle agentury AP údajně zatčeny tisíce lidí.

Americký prezident Donald Trump vyzval Indii a Pákistán ke snížení napětí. Podle mluvčího Bílého domu Judda Deerea šéf Bílého domu „zopakoval, že je nutné se vyhnout eskalaci situace, a vyzval ke zdrženlivosti na obou stranách“.

Kašmír je v převážně hinduistické Indii jediným územím, kde tvoří většinu muslimové. Činí si na něj nárok Dillí i Islámábád, obě země mají ale pod kontrolou jenom jeho část. Povstalci od roku 1989 bojují proti indické vládě a požadují vznik samostatného státu, nebo sjednocení Kašmíru pod pákistánskou vládou. Konflikt si už vyžádal téměř 70 tisíc obětí. 

obrázek
Zdroj: ČT24

Vojáci na obou stranách linie dotyku, která rozděluje Kašmír na indickou a pákistánskou část, jsou nyní v pohotovosti a odehrávají se sporadické přestřelky. Pákistánské úřady tvrdí, že z pohraničních oblastí pákistánského Kašmíru musely uprchnout tisíce obyvatel.