Ovzduší na východě Severní Ameriky se pomalu zlepšuje, požáry v Kanadě ale dál zuří

Části Spojených států a Kanady dál trápí zhoršená kvalita ovzduší způsobená kouřem z lesních požárů, situace se ale s příchodem víkendu zlepšuje. Ve velkých městech včetně New Yorku a Washingtonu míra znečištění v noci na pátek výrazně klesla a přiblížila se hodnotám, které jsou považované za bezproblémové. Na východě Kanady hasiči pokročili v boji s některými z desítek požárů, na západě země se však plameny na konci týdne šířily, informovala agentura Reuters.

Kouř z kanadských požárů tento týden zasáhl desítky milionů lidí, když jej vítr začal unášet směrem na jih do hustě osídlených oblastí u Velkých jezer a na severovýchodě Spojených států. Postupně se ve větší či menší intenzitě rozprostřel téměř nad celou východní polovinou USA a zamlžil i nebe nad jižními státy jako Alabama či Jižní Karolína. Americký prezident Joe Biden hovořil o „drsné připomínce dopadů klimatických změn“.

Nejhorší byla situace v oblasti zahrnující části New Yorku, Pensylvánie a americkou metropoli Washington, kde ve středu a ve čtvrtek míra znečištění dosahovala úrovně považované za nebezpečnou i pro zdravé obyvatele. „Tyto podmínky posílaly astmatiky do nemocnic, zdržovaly lety a vynutily si odklady sportovních utkání i oslav Měsíce hrdosti v Bílém domě,“ napsala agentura AP. Úřady v zasažených oblastech vyzývaly obyvatele, aby omezili pohyb venku a nosili respirátory.

V pátek ráno panovala na severovýchodě USA výrazně lepší situace. Washington, kde se o den dříve index kvality ovzduší na americké stupnici od nuly do 500 pohyboval nad 300 body, hlásil hodnotu 76. New York byl na 69 bodech poté, co tam ve středu večer naměřili rekordních 413 bodů. Bezproblémový stav má podle federální Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) hodnotu do padesáti bodů.

Mírný až střední kouřový opar

Americká Národní meteorologická služba (NWS) varovala, že na některých místech se i v pátek může vyskytnout hustší kouř a že na větším území bude přetrvávat „mírný až střední“ kouřový opar. Modely předpovídající proudění vzduchu ale podle deníku The New York Times nasvědčovaly celkovému zlepšení ve srovnání s předchozími dny. Podle NWS by měl vítr přinášející kouř z Kanady slábnout a v sobotu také změnit směr.

Lesní požáry v Kanadě stále zuří na stovkách míst. V provincii Québec, odkud vítr přinášel kouř do USA, se podle Reuters hasičům dařilo dostávat pod kontrolu některé z největších ohňů. Regionální premiér Francois Legault ve čtvrtek řekl reportérům, že situace se stabilizuje, hasičům by také mohl pomoci déšť, který se čeká v pondělí.

Obrat k horšímu naopak zažívala Britská Kolumbie, tedy provincie na jihozápadě Kanady. Úřady nařídily asi 2500 lidí opustit domovy kvůli šířícímu se požáru u obce Tumbler Ridge na severovýchodě regionu. Evakuace probíhaly také severněji, odkud je aktuálně hlášen druhý největší lesní požár v dějinách provincie.

Kanada zažívá extrémně ničivou sezonu lesních požárů, která běžně trvá od května do září. Plameny letos zachvátily už skoro 40 tisíc kilometrů čtverečních půdy, tedy zhruba čtyřnásobek rozlohy Jihočeského kraje. Je to zároveň více než desetinásobek průměru z minulých deseti let za stejnou část roku. Do boje proti požárům se kromě kanadské armády zapojily také týmy z USA, Austrálie, Nového Zélandu a Jihoafrické republiky, hasiče posílá rovněž Evropské unie.

Nahrávám video

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Novým lídrem britských labouristů je Andy Burnham

Novým lídrem britských labouristů je Andy Burnham. Potvrdila to vládnoucí strana na svém mimořádném sjezdu. V čele strany Burnham vystřídal Keira Starmera a v pondělí po něm má bývalý starosta Manchesteru převzít i funkci premiéra.
před 3 mminutami

Evropská komise představila revizi systému ETS 1

Evropská komise (EK) chce zachovat bezplatné přidělování emisních povolenek i po roce 2030, nově ho však chce více propojit s investicemi do dekarbonizace. Firmy tak budou muset pro pokračování této podpory předkládat a realizovat plány na snižování emisí. Vyplývá to z dlouho očekávané revize systému obchodování s emisními povolenkami ETS 1, kterou představila EK. Ta nově počítá i s dražbou povolenek po roce 2040.
12:31Aktualizovánopřed 42 mminutami

Putinova popularita rychle klesá, reportují ruští provládní statistici

Popularita ruského vůdce Vladimira Putina během jediného týdne klesla o pět procentních bodů. Vyplývá to z výsledků čerstvého průzkumu společnosti FOM, považované za blízkou Kremlu. Podle jiného průzkumu Putinovi nevěří pětina dotázaných, což je nejvíce od začátku války proti Ukrajině.
před 1 hhodinou

Prkna a sukně. Bolivijky v krojích soutěžily ve skateboardingu

Dívky a mladé ženy z bolivijské metropole La Paz v tamním parku předvedly své dovednosti na skateboardu. Akce Warmis sobre Reudas, pořádaná ženským kolektivem skejtujícím v tradičních sukních pollera, upozorňovala na domorodé kořeny takzvaných cholitas a snažila se povzbudit více dívek k překonání strachu a vyzkoušení tohoto sportu.
před 2 hhodinami

Trump obvinil Čínu z „největšího úniku volebních dat v historii“

Prezident Donald Trump USA obvinil Čínu z údajně největšího úniku volebních dat v historii a oznámil odtajnění dokumentů, které podle něj odhalí „šokující“ slabiny volebního systému v USA. Jeho tvrzení jsou v rozporu s dřívější analýzou zpravodajských služeb, a jak upozornil list The New York Times (NYT), Trumpem zmíněné údaje by Číně neumožnily s hlasy manipulovat. Trump dlouhodobě bez důkazů označuje výsledky prezidentských voleb z roku 2020, v nichž prohrál s Joem Bidenem, za zmanipulované.
03:10Aktualizovánopřed 3 hhodinami

V pákistánském Karákóramu zemřel český horolezec Jaroslav Bánský

V pákistánském pohoří Karákóram ve čtvrtek zemřel šestačtyřicetiletý český horolezec Jaroslav Bánský. Spolu se dvěma členy české expedice se pokoušel o prvovýstup na horu Biarchedi II, uvedl rodinný přítel a horolezec Libor Dušek. Úmrtí potvrdilo ministerstvo zahraniční. Podle resortu je české velvyslanectví v Islámábádu ve spojení s tamní policií. Okolnosti neštěstí nejsou známy. O tragédii informoval také Blesk.
před 4 hhodinami

VideoZadržení Číňana a Čecha spolu souvisí, míní Votápek. Svoboda: Vyřeší to verdikt soudu

Čína vyšetřuje zadrženého českého občana pro podezření z ohrožení státní bezpečnosti. Informaci Pekingu potvrdil ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé), podle nějž případ nesouvisí se zatčením čínského občana tuzemskou policií na začátku roku. Exministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) souhlasí s tím, že to je „diplomacie rukojmí“. O osudu českého občana podle něj rozhodne soudce v Praze, nikoliv „žádná vláda“. Zdůvodnil to možným odsouzením Číňana v tuzemsku, což by se pak dle něj i odehrálo v Pekingu. Bývalý generální konzul v Rusku Vladimír Votápek (Piráti) doplnil, že jde o vytváření podmíněného fondu, což dle něj dělá i Moskva. Nesouhlasil však s tím, že další průběh závisí na soudci, poukázal na možnou milost prezidenta republiky. Oba případy spolu dle něj souvisí. Diskuzí v Událostech, komentářích provázel Lukáš Dolanský.
před 4 hhodinami

Držitel Nobelovy ceny za chemii opustil USA. Nové místo našel v Číně

Chemik a nositel Nobelovy ceny Omar Yaghi se rozhodl opustit Spojené státy, kde až doposud působil. Nové místo mu nabídla Čína, kde povede laboratoř pro výzkum materiálů s využitím umělé inteligence (AI). Hlavním důvodem této změny jsou podle něj současné podmínky v USA.
před 5 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.