Teploty v Kanadě jsou o 15 stupňů vyšší než normálně, přibývá požárů

Zatímco ve střední Evropě pokračují chladné dny, severozápad Spojených států amerických a většina západní až severozápadní poloviny Kanady zažívá naopak počasí mimořádně teplé. Zejména v případě Kanady se teplotně výrazně nadprůměrné dny vyskytují už od začátku května. V řadě oblastí panují vedra, za která by se nemuselo stydět ani vrcholné léto.

Například Seattle na severozápadě USA v minulých dnech zažil dny s maximy šplhajícími až ke 32 °C, v Portlandu ve státě Oregon naměřili dokonce přes 34 °C. Na mnoha místech byly překonány květnové rekordy. A teplo bude i v dalších dnech.

Maxima budou stoupat na hodnoty o deset až patnáct stupňů vyšší, než je v této části roku obvyklé. A teplé jsou i noci, zejména ve větší vzdálenosti od moře neklesají minima pod 15 až 18 stupňů.

Vysoké teploty představují značnou zátěž pro tamní obyvatele – velká část z nich totiž nemá klimatizaci, a tedy ani možnost výraznějšího zchlazení. Také veřejná koupaliště ještě v této době nejsou zpravidla otevřená. V přírodních řekách zase teče kvůli tajícímu sněhu z hor velmi studená voda, proto tamní úřady varují před nebezpečím teplotního šoku při koupání v nich.

Měsíční rekord v obvykle studeném kanadském Arviatu na břehu ledového Hudsonova zálivu byl překonán o 7 °C
Zdroj: Twitter

Překonané rekordy v Kanadě

Mimořádně teplé počasí zažívají i rozsáhlé oblasti sousední Kanady. V částech Britské Kolumbie a Alberty teploty šplhají místy nad 30 °C, v Lyttonu v Britské Kolumbii naměřili 36,5 °C, na horské stanici Henderickson ve výšce 1542 metrů nad mořem 28,6 °C. Jde o teploty, které dosahují až o 15 stupňů vyšších hodnot, než jsou obvyklá maxima v polovině května. A samozřejmě i tady padají rekordy.

V některých případech jsou přitom dosavadní rekordy přepisovány docela výrazně. Ve městě Arviat na břehu studeného Hudsonského zálivu v provincii Nunavut naměřili minulý víkend dokonce 21,2 °C, což je hodnota skoro o 7 °C vyšší než předchozí celoměsíční rekord. Tak výrazná odchylka měsíčního rekordu je přitom i v době oteplujícího se klimatu velmi neobvyklá.

Navíc v této části Kanady během května teploty výrazně stoupají, konec měsíce je tak výrazně teplejší než jeho začátek a překonání rekordu v první polovině měsíce je mimořádně výjimečné. Ostatně obvyklé maximum v polovině května se pohybuje kolem mínus jednoho stupně.  

Příčiny připomínají dva roky starou krizi

Příčinou teplotních rekordů je mohutná tlaková výše provázená přílivem teplého vzduchu, která už řadu dní setrvává, případně se obnovuje, nad severozápadní až západní částí severoamerického kontinentu.

Do jisté míry jde o podobnou situaci, která koncem června před necelými dvěma lety přinesla dosud rekordní vedra na jihozápadě Kanady a severozápadě USA, která zabila asi tisíc lidí. Díky tomu, že je teprve květen, nejsou aktuální vedra tak dramatická jako v červnu před dvěma roky.

Minulý víkend teplotní odchylky teploty v některých částech Kanady přesáhly 20 °C
Zdroj: wxcharts.com a metdesk.com

Dramatický je ale dopad nadprůměrně teplého počasí v kombinaci se suchem na výskyt lesních, respektive přírodních požárů, a to hlavně v kanadské Albertě. Hoří ale i v Britské Kolumbii nebo v Saskatchewanu.

V nejhůř zasažené Albertě už ohně zasáhly přes šest tisíc kilometrů čtverečních, z toho skoro šestina shořela za poslední tři dny. Množství plameny zasažené plochy činí z letoška zatím pátou nejaktivnější sezonu v Albertě od začátku měření. A to oficiální sezona přírodních požárů ještě nezačala.

Koncem týdne by se mělo jak na severozápadě USA, tak i v západní Kanadě mírně ochladit a tamní obyvatelé i hasiči doufají, že alespoň některé přeháňky zasáhnou hořící oblasti. Ochlazení zřejmě ale nebude mít příliš dlouhého trvání – dlouhodobější modely totiž počítají s pokračováním převážně nadprůměrně teplého počasí i v dalších týdnech.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
před 4 hhodinami

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
včera v 11:10

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
včera v 06:00

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
24. 4. 2025

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
24. 4. 2025

Zahřívaný tabák může ohrozit děti nečekaným způsobem. Polykají uvolněné plíšky

V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.
24. 4. 2025

Polští chovatelé kvůli ptačí chřipce utratili přes sedm milionů kusů drůbeže

V Polsku řádí ptačí chřipka. Chovatelé kvůli tomu museli utratit přes sedm milionů kusů drůbeže. Úřady už na zvládání viru vynaložily v přepočtu téměř půl miliardy korun. Do země dorazili evropští experti, kteří mají posoudit nastavená opatření. Podle ředitele polské rady chovatelů drůbeže Dariusze Goszczyńského počet zlikvidovaných kusů není problém. „V Polsku máme asi 1,5 miliardy kusů drůbeže,“ vysvětlil. Vývoz masa a vajec zatím ohrožený není. U vajec ale experti očekávají mírné zdražení.
24. 4. 2025
Načítání...