Od roku 1975 svět výrazně ztloustl. Obézních lidí je šestkrát tolik

Téměř 20 milionů dospělých ze 186 zemí se zapojilo do mezinárodního výzkumu, který sledoval trendy ve vývoji indexu tělesné hmotnosti (BMI). A výsledky, které zveřejnil odborný časopis The Lancet, hovoří jasně – za posledních 40 let počet obézních lidí ve světě prudce vzrostl. Ze zhruba 105 milionů v roce 1975 se do roku 2014 vyšplhal na 641 milionů

Svět v roce 1975 čítal pouze něco málo přes čtyři miliardy lidí, v roce 2014 už jich bylo více než sedm miliard. Výzkumníci tento vývoj zohlednili, ale i tak je nárůst počtu obézních velmi výrazný.

  • Index tělesné hmotnosti (BMI – z anglického body mass index) se vypočítá z hmotnosti člověka v kilogramech vydělené druhou mocninou jeho výšky v metrech. Výsledek v rozpětí od 25 do 30 znamená nadváhu, vyšší než 30 obezitu a nad 40 závažnou obezitu, která člověka ohrožuje na životě.

Podle studie vychází v celosvětové populaci jako obézní každý desátý muž a každá sedmá žena. Takzvaná morbidní obezita (BMI přes 40) se vyskytuje u jednoho procenta mužů a dvou procent žen. Za čtyřicet let do roku 2014 se průměrný BMI zvýšil u mužů z 21,7 na 24,2, u žen z 22,1 na 24,4.

Už je to epidemie

Na zprávě se podílela Světová zdravotnická organizace (WHO) a více než 700 výzkumníků po celém světě. Odborníci kvůli rostoucím počtům obézních lidí hovoří o epidemii.

Počet lidí ve světě, jejichž hmotnost představuje vážnou hrozbu pro jejich zdraví, je větší než kdykoli dříve. Epidemie vážné obezity je příliš rozsáhlá na to, aby se dala řešit jen použitím léků, jako jsou přípravky na snížení krevního tlaku nebo léčbu cukrovky, případně vybudováním několika dalších cyklostezek.
Majid Ezzati
profesor z prestižní Královské univerzity v Londýně

Nejnižší BMI v rozvinutých zemích mají dospělí Japonci, nejvyšší Američané. Vědci předpovídají, že pokud bude pokračovat trend z posledních desetiletí, bude na světě do roku 2025 obézních 18 procent mužů a 21 procent žen.

Podle podobné studie z roku 2014 je vysoká tělesná hmotnost problémem i v České republice, kde bylo obézních 17,8 procenta mužů a 20,8 procenta žen.

Vydáno pod