České děti tloustnou, sedí u počítače a pětina z nich kouří

Většina českých dětí má podle mezinárodní studie HBSC nedostatek pohybu a mnoho času tráví u počítače nebo televize. Ve srovnání se zahraničím zaujímají české děti přední příčky i v pití alkoholu a kouření cigaret a marihuany. Do mezinárodní studie bylo zařazeno 220 tisíc školáků ze 42 zemí světa.

Video Zprávy v 16
video

80 procent českých dětí nemá dostatek pohybu

V Česku odborníci zkoumali chování 1500 dětí. Data pochází z roku 2014. Studie sledovala mimo jiné jejich životní spokojenost, vztahy mezi vrstevníky, konzumaci alkoholu a užívání drog nebo rizikové chování, jako je šikana nebo bitky ve školách.

Video Protikuřácký zákon umožní školám testovat děti na drogy
video

Protikuřácký zákon umožní školám testovat děti na drogy

Čtvrtina dětí sedí u počítače přes 6 hodin denně

Výsledky studie vědce moc nepotěšily. Prakticky žádný ze sledovaných ukazatelů se nelepší, většina se naopak výrazně zhoršila. Hlavní řešitel studie Michal Kalman z olomoucké univerzity považuje za nejvíc alarmující pokles pohybové aktivity, která se navíc výrazně snižuje s rostoucím věkem dětí.

Mezinárodní zpráva o zdraví a životním stylu dětí a školáků 4.80 MB
 

České děti se nyní v tomto ohledu od mezinárodního průměru moc neliší. Ještě před pěti nebo deseti lety tomu ale podle Kalmana bylo jinak: „Vždy byly velmi aktivní a nacházely se v lepší polovině.“ Nyní ale čtvrtina dětí tráví místo pohybu čas u počítače, a to šest a více hodin denně.

Situaci by mohla zlepšit podpora sportu nejen ve školách. Ministryně Kateřina Valachová (ČSSD) na to chce příští rok získat šest miliard. Její plán má podporu premiéra i ministra financí. Peníze by měly jít na další dotační programy, které mají zvýšit zájem dětí o sport. 

Zvrátit negativní trend chce i ministerstvo zdravotnictví. V rámci programu 2020 chce například upravit jídelníček dětí ve školách a naopak přidat hodiny tělocviku. Celoročně by měla být k dispozici i venkovní hřiště většiny českých škol.

Ve 13 letech snídá jen polovina dětí

Nedostatkem pohybové aktivity nyní trpí zhruba 80 procent českých dětí, kvůli tomu se zvyšuje jejich nadváha a obezita. Její výskyt u patnáctiletých českých chlapců se za posledních patnáct let dokonce více než zdvojnásobil.

Negativním trendům poslední doby nepřispívá ani to, že mezi dětmi klesá i konzumace ovoce a zeleniny. „Alarmující rovněž je, že 60 procent českých 15letých pravidelně nesnídá a jen asi dvacet procent pravidelně večeří s rodinou,“ upozornil Kalman. 

Pětina patnáctiletých kouří

Česká mládež bohužel zaujímá přední příčky i u kouření, konzumace alkoholu a drog. Spolu se Slováky a Maďary se školáci oproti průměru studie přiznávají častěji k tomu, že se opakovaně opili. V pravidelné konzumaci alkoholu sice české děti předčili Maďaři, Česko je ale hned za nimi. Třicet procent školáků má i zkušenost s marihuanou a pětina patnáctiletých kouří.

 

Lépe než průměr studie jsou na tom Češi se šikanou. Chlapci se zařadili do první desítky států s nejnižším výskytem aktérů šikany. Slovenští a ukrajinští školáci se naopak umístili na opačném konci žebříčku. Ukrajina dokonce patří ke státům s nejvyšším počtem obětí šikany. Obecně nízký je pak u všech zemí počet školáků, kteří se stali obětí kyberšikany.  

Jedna z mála pozitivních věcí na studii je fakt, že životní spokojenost panuje mezi dětmi napříč celou Evropou. „České děti ale z toho vychází téměř nejhůř,“ upozornil Kalman. Většina z nich sice hodnotí své zdraví a životní spokojenost pozitivně, v mezinárodním srovnání ale Česko zaujímá jedno z posledních míst v obou hodnocených kategoriích.

Mezinárodní studie patří na stránkách Světové zdravotnické organizace k nejstahovanějším dokumentům. Jednotlivým státům slouží k nastavení priorit v oblasti zdraví a životního stylu. Česká republika se studie spolu s dalšími 24 převážně evropskými státy poprvé účastnila v roce 1995, výzkum se opakuje ve čtyřletých intervalech.