Netanjahuovi vypršela lhůta na sestavení vlády. Prezident tím pověřil centristu Lapida

3 minuty
Události: Izraelský prezident Rivlin pověřil sestavením vlády centristu Ja'ira Lapida
Zdroj: ČT24

Izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi v noci na středu vypršel termín, který dostal na sestavení nové koaliční vlády po březnových předčasných volbách. Ministerskému předsedovi se kabinet sestavit nepodařilo a zvýšila se tak možnost, že by se jeho strana Likud mohla poprvé za dvanáct let ocitnout v opozici, napsala agentura AP. Prezident Reuven Rivlin následně pověřil sestavením vlády centristu Ja'ira Lapida.

Po vypršení termínu byl další krok právě na izraelském prezidentovi, který mohl Netanjahuovi lhůtu prodloužit, což nestalo, protože o to Netanjahu nepožádal. Úkolem také mohl pověřit jiného politika nebo požádat parlament, aby vybral kandidáta sám. Pokud by všechny možnosti na sestavení kabinetu selhaly, zemi by podle AP nejspíše čekaly další volby. 

Rivlin krátce po půlnoci oznámil, že ve středu zkontaktuje zástupce třinácti parlamentních stran, aby s nimi prodiskutoval „pokračování procesu sestavování vlády“. Už dopoledne prezident přijal Ja'ira Lapida, šéfa nejsilnější opoziční strany Ješ atid, a zároveň Naftaliho Beneta, který je předsedou menší pravicové strany Yamina, významné v kalkulacích obou táborů. Sestavením vlády následně pověřil právě Lapida.

Opoziční blok se pro pověření Ja'ira Lapida vyjádřil kladně. Podle prezidenta má Lapid ve 120členném Knesetu podporu 56 poslanců. To je daleko víc, než měl Naftali Benet, a je to i víc, než měl dříve Benjamin Netanjahu, shrnul situaci blízkovýchodní zpravodaj ČT David Borek.

Jak připomíná Reuters, ani to však k zajištění většiny v parlamentu nestačí. „Začalo být jasné, že Ja'ir Lapid má možnost sestavit vládu, která získá podporu parlamentu,“ uvedl prezident. Připustil však, že to nebude mít jednoduché.

„Právě jsem hovořil s Ja'irem Lapidem a informoval ho, že ho pověřuji sestavením vlády, ať už to bude vláda, kterou povede od začátku, nebo vláda, kterou jako první povede někdo jiný a v níž bude (Lapid) alternujícím premiérem,“ uvedl Rivlin.

Sedmapadesátiletý politik nominaci přijal a uvedl, že jeho cílem bude sestavit vládu levice, pravice a středu, v níž nebude panovat nenávist. V minulosti však vyloučil, že by sloužil ve vládě s Netanjahuem, což zdůvodnil jeho korupčními kauzami.

Netanjahu se nevzdává

Netanjahu nyní vyzval Bennetta, aby s ním vytvořil „silný pravicový blok“. Ten by podle Reuters měl 59 křesel, což opět k dosažení většiny nestačí. Možnou koalici vedenou Lapidem Netanjahu označil za „nebezpečnou levicovou vládu“.

„Zdá se, že možná za několik dní nebo týdnů můžeme mít fungující koalici bez pana Netanjahua. Bude to průlomová změna,“ řekl podle agentury AP šéf Izraelského institutu pro demokracii Johanan Plesner. Připustil ale, že ve hře jsou stále páté volby.

Netanjahu i jeho rivalové se také pokusili získat podporu stran, které zastupují zhruba 21procentní arabskou menšinu. Pět z šesti zákonodárců Sjednocené kandidátky v dnešním dopisu Rivlinovi podpořilo Lapida, což prezident v projevu zmínil.

Na vládu v demisi jsou Izraelci zvyklí

Izraelské předčasné volby se konaly v březnu a nepřinesly výsledek, jenž by kterémukoli z politiků umožnil sestavit většinový kabinet. Rivlin už na začátku dubna poskytl první šanci na sestavení vlády Netanjahuovi, kterého ze 120členného parlamentu podpořilo 52 poslanců. Nebyla to většina, ze všech lídrů stran ale získal největší podporu. Navzdory opakovaným jednáním s mnoha politickými rivaly však Netanjahu ve vytvoření vlády neuspěl.

Izrael se od prosince 2018 nachází v politickém vládním provizoriu. Stát je zvyklý na vládu v demisi, nemá ani nástroj úřednické vlády. Netanjahu tedy vládne v demisi i nadále. Nyní je ale evidentní, že na rozdíl od předchozích pokusů, když se strany snažily ukončit mandát Benjamina Netanjahua, k tomu mají nyní nejblíž. Dokud někdo jiný nezíská důvěru Knesetu, bude ale stále vládnout Netanjahu, vysvětlil Borek.

Politické preference jsou za poslední rok a půl stabilní. Postupně je však patrná únava voličů, volební účast klesla. Ve volebních baštách pravice však klesla účast více než u levicově liberálních stran.

„Když připustíme, že se utvoří nějaká opoziční vláda, tak pro účastníky takové vlády to bude velkým testem loajality jejich voličů. Jak varianta ,netanjahuovská vláda‘, tak varianta ,protinetanjahuovská vláda‘ je založená na velice divokých, ideologicky dosti nelogických aliancích, které musí být utvořeny, aby byla nějaká většina. Pokud by měl například sestavit vládu Ja'ir Lapid, tak to bude vláda, ve které budou sedět strany radikálně pravicové i radikálně levicové. Budou tam sedět zástupci osadníků ze Západního břehu, ale budou tam také sedět levicově nazelenalí liberálové z Tel Avivu plus několik zástupců arabských stran. Netanjahuova vláda by byla podobně divoká,“ shrnul zpravodaj.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Evropa odsuzuje sankce USA kvůli regulaci platforem

Řada evropských zemí a Evropská komise (EK) ve středu důrazně odsoudily americké sankce vůči pěti Evropanům. Pětice sankcionovaných se podle Washingtonu podílela na prosazování cenzury na amerických internetových platformách, z pohledu EK jde ale o lidi, kteří se zasazují o přísnou regulaci technologického sektoru a o boj proti dezinformacím na internetu, uvedla agentura AFP s odvoláním na vyjádření šéfa francouzské diplomacie.
13:20Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Zelenskyj představil novou verzi plánu na ukončení ruské války

Nejnovější verze amerického plánu na ukončení ruské války proti Ukrajině počítá se zmrazením fronty na současných liniích a zahájením jednání o vytvoření demilitarizovaných zón. Na dlouhodobém konsensu ohledně územních otázek se ovšem ukrajinští a američtí vyjednavači na víkendových jednáních dohodnout nedokázali, shrnul ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Předmětem sporu je také budoucí správa Ruskem okupované Záporožské jaderné elektrárny.
09:56Aktualizovánopřed 9 hhodinami

USA uvalily sankce na pět Evropanů kvůli údajné cenzuře amerických platforem

Spojené státy uvalily sankce v podobě zákazu vstupu do země na pět Evropanů včetně bývalého eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona, a to kvůli údajné cenzuře amerických internetových platforem. Evropská komise a Francie sankce důrazně odsoudily.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

V Epsteinově spisu lze část cenzury snadno obejít

Tisíce stran dokumentů zveřejněných americkým ministerstvem spravedlnosti v případu zesnulého sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina obsahují mnoho začerněných pasáží. Některé z nich lze ale odkrýt pomocí softwaru na úpravu fotek či pouhým zvýrazněním textu a vložením do textového editoru. Podle The New York Times jednoduchost, s jakou lze části dokumentů odkrýt, naznačuje, že byly cenzurovány narychlo.
před 11 hhodinami

Nejvyšší soud zamítl pokus Trumpovy vlády vyslat Národní gardu do Chicaga

Nejvyšší soud Spojených států odmítl umožnit Donaldu Trumpovi vyslat jednotky Národní gardy do oblasti Chicaga, aby pomohly při raziích imigračních úřadů, informovala v úterý agentura AP. Zároveň uvedla, že jde o ojedinělý případ, kdy Trump při odvolání k nejvyššímu soudu od svého lednového návratu do úřadu neuspěl.
včera v 22:05

Syrské věznice se opět plní, úřady zprávy o týrání a mučení odmítají

Rok po pádu dlouholetého syrského vládce Bašára Asada se „jeho“ obávané věznice znovu naplňují. Nová vláda přitom slíbila, že někdejší symboly hrůzovlády zůstanou navždy zavřené. Podle vyšetřování agentury Reuters dnes za jejich zdmi opět dochází k týrání, mučení a vraždění vězňů. Úřady prezidenta a bývalého lídra al-Káidy Ahmada Šaráa nicméně kritiku odmítají.
včera v 20:33

Stáhli jsme se ze Siversku, oznámila ukrajinská armáda

Ukrajinská armáda v úterý oznámila, že stáhla své vojáky z města Siversk v Doněcké oblasti. Podle ní měli útočící Rusové ve městě převahu v počtu vojáků i techniky. Moskva oznámila dobytí města již před zhruba dvěma týdny, tehdy to ale ukrajinské úřady popřely. O dalších místech na frontové linii – městech Pokrovsk, Kupjansk, Kosťantynivka či Huljajpole – pak Kyjev a Moskva často podávají protichůdné informace.
včeraAktualizovánovčera v 19:34

Pellegrini podepsal novelu trestního zákoníku. Mafie může ožít, varují kritici

Slovenský prezident Peter Pellegrini podepsal novelu trestního zákoníku. Nově tak například lidem, kteří zpochybňují takzvané Benešovy dekrety, jež po druhé světové válce v Československu mimo jiné omezily majetková práva německé a maďarské menšiny, hrozí půlroční vězení. Novela obsahuje i další změny, které dle opozice i státních zástupců ztíží boj proti kriminalitě. Opozice se proto chce obrátit na ústavní soud.
včera v 16:49
Načítání...