Nespokojený školník v Bosně zastřelil tři kolegy včetně ředitele

Tři mrtví zůstali po ranní střelbě na bosenské střední škole ve městě Sanski Most. Podle úřadů útočil zaměstnanec školy, který automatickou zbraní zavraždil ředitele, sekretářku a jednoho z pedagogů. Poté se pokusil o sebevraždu. Server listu Dnevni avaz uvedl, že podle neoficiálních informací je útočníkem školník.

Muž ve středu v 10:15 vtrhl na schůzi zaměstnanců školy, kde zabil tři kolegy. Na místě nebyli žádní žáci, protože výuka ještě po letních prázdninách nezačala. Sám se pak také pokusil zabít a byl převezen do nemocnice ve městě Banja Luka s těžkým poraněním.

Co muže k činu vedlo, zatím není jasné. Televize N1 ale uvedla, že školník měl v minulosti řadu sporů s vedením školy a čelil disciplinárnímu řízení. Podle stanice při útoku cílil na konkrétní lidi.

Masové střelby jsou na západním Balkánu poměrně výjimečné, i když má řada lidí v oblasti zbraně, píše agentura Reuters. V červenci v sousedním Chorvatsku bývalý voják zastřelil pět lidí, včetně své matky, a šest dalších zranil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rutte potvrdil, že Česko loni nesplnilo závazek dávat na obranu dvě procenta HDP

Generální tajemník Severoatlantické aliance Mark Rutte potvrdil, že Česká republika a rovněž Slovinsko a Albánie loni nesplnily závazek vydávat na obranu dvě procenta HDP. Podle Rutteho ale česká vláda tvrdě pracuje na tom, aby se jí podařilo dvouprocentní závazek splnit letos. Rutte to uvedl na tiskové konferenci v Bruselu před čtvrtečním jednáním ministrů obrany zemí NATO.
11:38Aktualizovánopřed 1 mminutou

Evropský parlament schválil používání geneticky vylepšených plodin

Evropa až doposud nemohla v zemědělství využívat výsledků pokroku v genetickém inženýrství. Moderní techniky, které umožňují cílené změny genů, ale nejde o GMO, ve středu schválili poslanci Evropského parlamentu. Otevřeli tak cestu na pole pro rostliny, které budou mít vyšší výnosy, budou odolnější vůči nemocem a vydrží i zrychlování klimatické změny.
před 19 mminutami

Ukrajina hlásí čtyři mrtvé po ruských útocích na Slovjansk a Záporoží

Čtyři lidé zahynuli po ruských útocích na východoukrajinská města Slovjansk a Záporoží. Informovaly o tom místní úřady s tím, že další lidé utrpěli zranění. Ruské úřady tvrdí, že ukrajinské útoky zranily několik lidí v pohraničních regionech na západě Ruska.
09:16Aktualizovánopřed 32 mminutami

Dohoda USA s Íránem zahrnuje bilionový fond, má podpořit investice, píše Reuters

V rámcové dohodě mezi USA a Íránem, o níž informoval americký prezident Donald Trump na konci minulého týdne, je uveden soukromý fond v hodnotě tři sta miliard dolarů (6,2 bilionu korun), píše agentura Reuters. Podle jejího zdroje je cílem fondu podpořit investice do Íránu a více než polovina částky již byla vyčleněna.
10:52Aktualizovánopřed 56 mminutami

VideoTermín genocida se nadužívá, což ho devalvuje, říká Foltýn

Existuje mezinárodní právo, nebo je to pouhý mýtus? Jaký je opravdu rozdíl mezi válečným zločinem a zločinem proti lidskosti? Selhala v Gaze a na Ukrajině lidskost? A jak emocionálně vybičovaná debata vede k zamlžování a znehodnocování právních termínů jako genocida? V nové epizodě podcastu Za Horizont se Jakub Szántó ptá experta na mezinárodní právo, moderní historii a válečného veterána Otakara Foltýna. Uslyšíte, jak fungují tribunály v Haagu, proč jsou humanitární pravidla klíčová i v době míru.
před 1 hhodinou

V Chorvatsku zatkli důstojníka katamaránu, který potopil plachetnici s Čechy

Chorvatská policie zatkla prvního důstojníka katamaránu, který v neděli nedaleko Splitu srážkou potopil plachetnici s českou posádkou. Informovala o tom ve středu veřejnoprávní stanice HRT. Lodní neštěstí nepřežili čtyři Češi a další čtyři osoby byly převezeny do nemocnice.
14:24Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Zdravotníci NATO trénují v Estonsku na „vysoce intenzivní boje“ a velké množství obětí

V Estonsku se poprvé po více než dvaceti letech koná zdravotnické cvičení NATO s názvem Vigorous Warrior. ERR News hovořilo s hlavním lékařem estonských ozbrojených sil, podplukovníkem Indrekem Olvetim, o tom, jak se zdravotníci stali terčem útoků a proč v budoucnu nemohou očekávat „žádný luxus“.
před 1 hhodinou

Europoslanci schválili zpřísnění návratů lidí bez povolení k pobytu

Poslanci Evropského parlamentu ve středu schválili nové unijní předpisy, které mají zjednodušit navracení občanů třetích zemí pobývajících v EU nelegálně. Návrh, na němž se začátkem tohoto měsíce předběžně dohodli vyjednavači Evropského parlamentu a členských států (Rada EU), počítá mimo jiné s povinností migrantů spolupracovat s úřady či se vznikem takzvaných návratových center mimo území Unie.
13:15Aktualizovánopřed 2 hhodinami
Načítání...