Neofašistickému koncertu na památku Palacha na poslední chvíli odřekli další místo

Zábavní park, kde se měl v sobotu večer konat koncert neofašistických kapel na památku Jana Palacha, odřekl organizátorům prostory. Vedení parku Movieland o tom informovalo na Facebooku a odřeknutí odůvodnilo bezpečností a veřejným pořádkem. Je to už podruhé, co organizátoři přišli o prostory. Pořadatelé ujišťují, že koncert bude a že místo konání zveřejní v sobotu dopoledne.

Původně se měl koncert neofašistů konat ve veronském divadle Teatro Stimate. Církevní kongregace, která divadlo spravuje, ale v úterý pronájem zrušila. Místní úřady – městské i provinční – ale záštitu nad akcí tento týden potvrdily a organizátoři si domluvili nové místo konání koncertu, i to jim ale odřekli. 

„Společnost CanevaWorld Resort a Movieland Park musí zdůraznit, že nebyly ze strany organizátorů koncertu, který se měl konat 19. ledna, zcela informováni o kontroverznosti akce, zejména o skutečnosti, že ji odmítly hostit jiné struktury (jako divadlo Teatro Stimate). Vyšlo najevo, že se jedná o akci se silným politickým, ba extremistickým podtextem,“ odůvodnilo odřeknutí prostor vedení zábavního parku Movieland, který se nachází v Lazise u Gardského jezera.

„Z důvodu bezpečnosti a veřejného pořádku, které vyzdvihlo několik institucí, nesouhlasíme s konáním takové akce,“ dodalo vedení parku. 

„Potvrzujeme, že koncert se bude konat zítra (v sobotu) večer ve 21:00 hodin. Místo konání zveřejníme (v sobotu) dopoledne, abychom se vyhnuli nepříjemnostem z posledních dnů,“ reagovalo na Facebooku pořádající sdružení Nomos.

Zpráva o chystaném koncertu italských neofašistů na počest Palacha vyvolala rozhořčení

Zpráva o chystaném koncertu neofašistických skupin věnovaném 50. výročí upálení Jana Palacha vyvolala koncem loňského roku obrovský rozruch. Rozhořčení vyjádřila řada českých politiků i zástupci italské levice.

Místní úřady však nad akcí převzaly záštitu, kterou tento týden potvrdily. Na úrovni města pro patronát hlasovala strana Vzhůru, Itálie expremiéra Silvia Berlusconiho, dvě krajně pravicová uskupení Bratři Itálie a vládní Liga a dvě místní občanské iniciativy, napsal deník La Repubblica. 

Podle organizátorů je koncert, na němž mají vystoupit skupiny Compagnia dell’Anello, Hobbit, Topi neri a písničkář Gabriele Marconi, už vyprodán. Po odřeknutí sálu o 400 místech v divadle Teatro Stimate uvedli, že se prodalo přes 320 lístků. Původně počítali s tím, že na koncert přijde kolem 150 lidí.

Verona je považovaná za baštu italské krajní pravice

Protagonisté chystaného koncertu mají vazby na krajní pravici. Compagnia dell’Anello patří mezi první skupiny takzvaného nazirocku. Skupinu Hobbit založil a vede Emanuele Tesauro, který během studií předsedal neonacistickému uskupení Fortezza Europa (Pevnost Evropa), které se odvolává na nacistickou třetí říši.

Písničkář a spisovatel Marconi byl členem neofašistického hnutí Terza Posizione (Třetí pozice), jež skončilo činnost v roce 1982.

Verona v Itálii platí za baštu krajní pravice, což dokládá i zastoupení extremistů v místní samosprávě.