Místo v Budapešti jednání v Bruselu. EU reaguje na kroky Maďarska

Srpnové jednání unijních ministrů zahraničí se uskuteční v Bruselu, nikoli v Budapešti. Rozhodnutí oznámil šéf unijní diplomacie Josep Borrell, reagoval tak na maďarský postoj k válce na Ukrajině. V maďarské metropoli se mělo na konci srpna uskutečnit neformální jednání ministrů zemí Evropské unie, označované jako Gymnich.

Podle šéfa unijní diplomacie Borrella během několikahodinové pondělní schůzky 25 států kritizovalo chování Maďarska a premiéra Viktora Orbána. Ten v uplynulých dnech navštívil Rusko i Čínu. Jako symbolický signál, že s vystupováním Budapešti nesouhlasí, se následně Borrell rozhodl svolat jednání ministrů zahraničí do Bruselu ve stejný termín, jako je ten pro maďarskou schůzku.

„Pozice EU zůstává stejná – jediný mírový plán, který Evropská unie podporuje, je mírový plán (ukrajinského prezidenta Volodymyra) Zelenského. Rusko je agresor, Ukrajina je oběť,“ prohlásil Borrell na jednání ministrů zahraničí zemí EU.

Zkritizoval i prohlášení šéfa maďarské diplomacie, které pronesl na jednání Rady bezpečnosti OSN, kde označil EU za unii, která prosazuje válku. „Politika EU není proválečná, to odmítáme. My jen podporujeme Ukrajinu, aby se mohla bránit,“ dodal šéf unijní diplomacie. Jediný, kdo chce válku, je podle Borrella ruský vládce Vladimir Putin. „My chceme mír a nikdo nechce mír více než sami Ukrajinci,“ doplnil.

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó Borrellův krok, o kterém se spekulovalo již před jeho oznámením, označil za dětinský. „Nechci nikoho urazit, ale člověk má pocit, jako by byl ve školce,“napsal ještě před Borrellovým prohlášením na Facebooku.

Přímo šéfovi maďarské diplomacie podle agentury Reuters během zasedání dalo najevo kritiku k Orbánovým aktivitám několik kolegů – včetně polského či portugalského ministra. Sám Szijjártó uvedl, že se za Budapešť postavilo pouze Slovensko.

Polský ministr zahraničí Radosław Sikorski před jednáním navrhoval „kompromis“ – aby se setkání uskutečnilo na Ukrajině. „Logisticky by to bylo nejlepší na západě Ukrajiny, například ve Lvově, ale Maďarsko bylo proti. Bohužel,“ prohlásil Sikorski.

„Respektujeme maďarský lid a maďarskou suverenitu, ale členské státy se drží odsouhlasené pozice, která je, že Ukrajina se musí vrátit do mezinárodně uznaných hranic, že Rusko je agresor a že agresor nemá být za agresi odměňován,“ dodal. Kdyby se jako Maďarsko choval každý a prezentoval svůj vlastní zájem, tak by podle něj „Unie jako celek nepřežila“.

Unijní kritika Orbánových cest

Většina ministrů zahraničí členských zemí EU na pondělním jednání v Bruselu zopakovala, že maďarský premiér Orbán při svých cestách Unii nereprezentuje, uvedl šéf české diplomacie Jan Lipavský (Piráti).

Schůzka se však podle šéfa Černínského paláce nesla v „atmosféře nejednoty“. Podle Sikorského někteří z přítomných vyjádřili své zklamání z toho, že maďarské předsednictví nerespektuje svou oficiální roli a místo společně schválené pozice prosazuje své vlastní zájmy.

„Klíčová otázka, okolo které se to točilo, byla, jaký mírový plán je tím naším mírovým plánem, a Česko říká, že je to mírový plán prezidenta (Volodymyra Zelenského),“ pokračoval Lipavský.

Podle maďarské diplomacie čelila během jednání Budapešť ohledně své mírové mise „agresivní a válku prosazující hysterii“.

„Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó dnes (v pondělí, pozn. red.) na Radě EU pro zahraniční věci v Bruselu čelil agresivní, válku prosazující hysterii kvůli své mírové misi. Kritizoval selhávající strategii EU pro Ukrajinu a zdůraznil potřebu diplomatických kanálů a mírové strategie,“ napsal na sociální síti X mluvčí maďarské vlády Zoltán Kovács.

Szijjártó podle něj ostatním ministrům vysvětloval, že „maďarská mírová mise nikdy netvrdila, že zastupuje EU, a navrhl znovuotevření diplomatických kanálů s Ruskem a zapojení do politických konzultací s Čínou“. Za jedinou zemi, která Maďarsko v jeho pozicích podporovala, označil Slovensko.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Humanitární krize v Súdánu se prohlubuje

Povstalecké Jednotky rychlé podpory v Súdánu se nevzdávají. Na konci března se sice stáhly z metropole Chartúmu, přesně dva roky od vypuknutí nové fáze občanské války ale oznámily, že dostaly pod kontrolu tábor čítající sedm tisíc uprchlíků v Dárfúru. Podle OSN už při bojích zemřelo nejméně sto civilistů. Jedna z nejhorších humanitárních krizí na světě se tak nadále prohlubuje. Špatná situace panuje zejména ve frontových oblastech, kde podvýživou trpí desítky tisíc dětí.
před 25 mminutami

Meta je u soudu, může přijít o WhatsApp a Instagram

Ve Washingtonu začal soud s Meta Platforms, mateřskou společností Facebooku Marka Zuckerberga. Americká Federální obchodní komise (FTC) ji viní z toho, že síť Instagram a aplikaci WhatsApp koupila před víc než dekádou proto, aby se zbavila konkurence. Žalobci chtějí miliardáře přimět, aby tyto dceřiné firmy prodal.
20:44Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Maďarsko schválilo změny v ústavě zaměřené proti LGBT+

Maďarský parlament schválil změny v ústavě, které podle kritiků omezují práva a svobody komunity LGBT+. Server Index.hu informoval, že pro hlasovalo 140 poslanců, proti 21 poslanců. Přijatá novela základního zákona posiluje zákaz pořádání pochodů hrdosti a zaměřuje se také na osoby s dvojím státním občanstvím, považované za „zrádce národa“, kterým podle agentury AFP nyní hrozí ztráta státní příslušnosti a vyhoštění. Možným terčem tohoto ustanovení je podle AFP finančník a filantrop George Soros.
17:47Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Trump označil ruský útok na Sumy za strašný, Moskvu přímo neobvinil

Nedělní raketový útok na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny s nejméně 35 mrtvými a 119 zraněnými označil prezident USA Donald Trump za strašný, Moskvu ale přímo neobvinil. Ruský úder představuje krutou připomínku naléhavé potřeby jednání o ukončení této strašné války, prohlásil mluvčí Národní bezpečnostní rady Bílého domu Brian Hughes. Šok nad úderem vyjádřil i šéf OSN António Guterres. Experti mluví o dalším důkazu ruské bezohlednosti a o odpovědi Moskvy na americké snahy o ukončení války.
06:02Aktualizovánopřed 3 hhodinami

„Je úžasné mít kam poslat nejhorší lidi.“ Bukele si notoval s Trumpem

Spojené státy chtějí deportovat do Salvadoru „co nejvíc“ lidí. Prezident Donald Trump to prohlásil během setkání se svým salvadorským protějškem Nayibem Bukelem v Bílém domě. Podle Bukeleho jeho země „dychtí pomoci USA se zločinem“. Lídr středoamerické země, jenž sám sebe nazývá „nejvíc cool diktátorem“, také uvedl, že nevrátí omylem deportovaného muže, jak požadují americké soudy, a nazval ho teroristou.
12:00Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Izrael má právo se bránit, nyní ale překračuje meze, uvedla Kallasová

Izrael má právo na obranu, kroky židovského státu v poslední době jsou ale nepřiměřené, řekla šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová po jednání ministrů zahraničí EU. Zástupci všech zemí se podle ní shodli, že podporují dvoustátní řešení konfliktu. Unie je podle Kalasové připravena jednat s arabskými spojenci o budoucí správě Gazy a bezpečí v regionu. EU rovněž chystá další sankce proti Rusku, které pokračuje v útocích na Ukrajinu.
před 6 hhodinami

Rusko dronem zasáhlo nemocnici v Oděse, v Charkově hořel sklad potravin

Terčem ruských útoků se v neděli večer stala ukrajinská Oděsa, kde se dron zřítil na nemocnici. Na Stepnohirsk jihovýchodně od Záporoží ruská armáda v noci na pondělí podnikla letecký úder. Z Charkova byl po ruském dronovém útoku hlášen rozsáhlý požár v civilním podniku. V průběhu dne zasáhlo Rusko další civilní i jiné cíle, úřady hlásí mrtvé.
10:37Aktualizovánopřed 7 hhodinami

První jaderná elektrárna v USA začala využívat umělou inteligenci

Jak jaderná energetika, tak i umělá inteligence jsou užitečné nástroje, které ale při nesprávném využití mohou způsobit obrovské škody. První americká atomová elektrárna teď nasadila umělou inteligenci pro zjednodušení práce lidských zaměstnanců.
před 8 hhodinami
Načítání...