Orbánovy cesty do Ruska či Číny budí v EU nevoli, podle právníků odporují smlouvám

Horizont ČT24: Orbánovy cesty do Ruska či Číny budí v EU nevoli (zdroj: ČT24)

Maďarský premiér Viktor Orbán mluví o mírové misi. Jeho návštěvy vůdců Ruska a Číny a naposledy republikánského kandidáta na amerického prezidenta Donalda Trumpa ale vyvolávají v Evropské unii silnou nevoli. Podle unijních právníků jsou dokonce v rozporu se smlouvami sedmadvacítky. O konkrétní náplni jednání navíc jindy sdílný Orbán prozrazuje jen málo.

Od začátku maďarského předsednictví Evropské unii už stihl navštívit Kyjev, Moskvu i Peking. Při summitu NATO jednal i s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem.

Sám Orbán přitom tvrdí, že si uvědomuje, že i přes předsednictví Maďarska nemá žádný mandát o čemkoliv vyjednávat jménem Evropské unie. Odmítá prý ale sedět v křesle se založenýma rukama. „Dělám jedinou věc. Jezdím na místa, kde hrozí nebo kde už je válka, která má negativní dopady na Evropu a Maďarsko a vyjasňuji fakta,“ tvrdí předseda maďarské vlády.

Zatím poslední zastávkou bylo floridské Mar-a-Lago, kde se setkal s republikánským kandidátem na prezidenta Donaldem Trumpem. Podle Orbána by právě Trump z Bílého domu mír dokázal zařídit.

„Jak víme, tak národní předsednictví od přijetí Lisabonské smlouvy nemá kompetenci v rámci zahraničních vztahů. Tady jsme ale měli pocit, jako kdyby zástupce předsednictví vyjednával ohledně (ruské) války na Ukrajině,“ komentoval Orbánovy cesty polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski.

Kritici navíc upozorňují, že pokud měla Orbánova mise umést cestu míru na Ukrajině, zjevně se minula účinkem. Krátce po jeho setkání s Vladimirem Putinem dopadly ruské střely na dětskou nemocnici v Kyjevě.

„Byla politická chyba jet do Moskvy. Za posledních deset let jsem neviděl tak ostrou reakci 26 dalších zemí na kroky jednoho státu...takovou žlutou kartu,“ podotkl předseda Evropské rady Charles Michel.

Právníci EU: Orbán porušuje unijní smlouvy

Ve středu o aktivitách maďarského premiéra jednali velvyslanci členských států. Podle stanoviska unijního právního servisu porušuje Orbán smlouvy, které zakazují jakákoliv opatření, jež by mohla ohrozit unijní cíle, a zavazuje členské země postupovat v zahraniční politice v duchu loajality a vzájemné solidarity.

„Maďarský premiér podkopává pozici Evropské unie a koná v rozporu s našimi zájmy. To musí přestat. Jeho údajná mírová mise je bezpečnostní hrozbou, jeho samostatná komunikace je jen kouřovou clonou pro jeho osobní zájmy a selhala,“ kritizovala Orbána předsedkyně frakce Obnova Evropy v Evropském parlamentu Valérie Hayerová.

O reakci mají zástupci Unie jednat příští týden. Zbavit Maďarsko předsednictví, jak někteří požadují, pravděpodobně nelze. Jednotlivé země ale mohou reagovat například bojkotem neformálních jednání ministrů v Budapešti.