Slovensko odmítlo bojkotovat maďarské předsednictví

7 minut
Horizont ČT24 : Evropské reakce na maďarské předsednictví
Zdroj: ČT24

Bratislava se nepřidá k bojkotu aktivit maďarského předsednictví v Radě Evropské unie, řekl ve čtvrtek slovenský prezident Peter Pellegrini při návštěvě Budapešti. Evropská komise, některé členské státy Unie i samotná znovuzvolená šéfka EK Ursula von der Leyenová v poslední době kritiku Maďarska zesilují. Jde o reakci zejména na „mírovou misi“ jeho premiéra Viktora Orbána.

„Nevidíme důvod, abychom kvůli suverénnímu postoji vlády jedné z členských zemí Evropské unie měli vůči ní jednat jen kvůli tomu, že se někomu jednání suverénní vlády, suverénního premiéra suverénní země nelíbí,“ řekl při návštěvě Budapešti Pellegrini.

Dodal také, že si nemyslí, že je třeba někoho trestat jen proto, že se snaží o dialog. „Slovenská republika tak ani dělat nebude,“ dodal slovenský prezident při návštěvě sousední země.

Spor o „mírovou misi“

Orbán nedávno navštívil Kyjev, krátce poté zamířil také za vůdci Ruska a Číny. Nazval to „mírovou misí“ ve snaze ukončit válku na Ukrajině. Své cesty do Moskvy a Pekingu s Evropskou komisí nekonzultoval. Unijní představitelé ihned uvedli, že šlo o cesty bilaterální, pro které neměl žádný mandát od EU. „Řešení neleží na bitevním poli, ale na vyjednávacím stole, na vyjednávacím stole o příměří. Proto se je snažím přesvědčit. Ale víte, nějaký čas to zabere,“ řekl k tomu Orbán.

Maďarsko udržuje s Ruskem kontakt jako jedna z mála evropských zemí. Naposledy v úterý jednali oba ministři zahraničí na půdě OSN.

Evropská komise tento týden oznámila, že vzhledem k vývoji od začátku maďarského předsednictví v Radě Evropské unie plánuje bojkotovat neformální jednání ministrů a posílat na ně místo eurokomisařů pouze vysoké úředníky. Zrušena byla rovněž tradiční návštěva eurokomisařů v předsednické zemi.

Některé unijní země – například Švédsko, Finsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko či Polsko – už před oznámením Komise předeslaly, že na neformální ministerská jednání do Budapešti hodlají místo šéfů resortů vysílat jen níže postavené úředníky.

Europoslanci pak v první rezoluci schválené po červnových volbách do Evropského parlamentu schválili rezoluci, v níž kritizovali nedávnou cestu Orbána do Moskvy.

Ursula von der Leyenová pak ve čtvrtek ve svém projevu před volbou hlavy Komise uvedla: „Před dvěma týdny vyrazil premiér členské země EU do Moskvy. Tato takzvaná mírová mise nebyla nic jiného než mise ústupků.“

Je to reputační i praktický problém pro Maďarsko, soudí politolog

Politolog Vít Hloušek z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity si myslí, že v horizontu předsednictví Maďarska není šance, aby udělalo něco, co by bojkot zmírnilo. „Muselo by naprosto otočit svoji mezinárodní pozici, otočit svoji zahraniční politiku zejména vůči Ruské federaci. A to je evidentně něco, čeho Orbán ani není schopen.“

Bojkot ze strany Evropské komise a některých států považuje za primárně reputační problém. „Ale může to být praktický problém tam, kde maďarské předsednictvím má své ambice a priority, například v rodinné politice a v přístupu k migraci.“ Tam se podle politologa nedá očekávat, že by toho mohlo dosáhnout, protože nebude moci komunikovat se špičkami některých členských států a s Evropskou komisí.

Pokud jde o Slovensko, tak soudí, že to zatím nic účinně neblokovalo. „Nikdy to ani v minulosti nedělalo, nemá v tom takovou tradici jako mělo třeba Polsko. Ale co není, to může být. Necháme se překvapit, jak moc bude (slovenský premiér Robert) Fico chtít proměnit své silné rétorické výroky v nějaké konkrétní zahraniční politiky,“ dodal Hloušek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Vysokorychlostní roky,“ bilancuje končící šéfka německé diplomacie

Končící německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková se má nově přesunout do New Yorku, kam ji sousední země nominovala do role předsedkyně Valného shromáždění OSN. Její zvolení se považuje za formalitu. Tři a půl roku ve funkci šéfky německé diplomacie hodnotí jako „vysokorychlostní roky“ provázené agresí Moskvy vůči Ukrajině, válkou na Blízkém východě a konfrontací s Ruskem, které kritizovala mnohem důrazněji než její předchůdci.
před 17 mminutami

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík recipročních cel, na zboží z Evropské unie bude činit dvacet procent.
05:46Aktualizovánopřed 30 mminutami

Americké univerzity přicházejí na popud Bílého domu o peníze

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa pozastavila desítky výzkumných grantů pro Princetonskou univerzitu, která se tak podle agentury AP stala další z prestižních vzdělávacích institucí, jejichž peníze z federálních zdrojů jsou kvůli „nátlakové kampani“ ohroženy.
před 37 mminutami

Putinův zmocněnec Dmitrijev jednal ve Washingtonu s Witkoffem, tvrdí Reuters

Vysoce postavený ruský vyjednávač, zmocněnec ruského prezidenta Vladimira Putina pro investice Kirill Dmitrijev se ve Washingtonu setkal s americkými představiteli, pozval ho Trumpův zmocněnec Steve Witkoff. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na dva nejmenované americké představitele.
před 1 hhodinou

Katar podle policie platil spolupracovníkům Netanjahua za zlepšování své pověsti

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu začátkem týdne vypovídal před soudem v kauze, která dostala název Katargate. Dva jeho blízcí spolupracovníci jsou totiž podezřelí, že s tímto emirátem udržovali nezákonné vazby a snažili se vylepšovat jeho obraz v očích veřejnosti. Katar má přitom blízko k Íránu – úhlavnímu izraelskému nepříteli.
před 1 hhodinou

Trump oznámil dvacetiprocentní cla na zboží z EU

Americký prezident Donald Trump oznámil další tarify na dovoz. Zboží z Evropské unie bude podléhat clu 20 procent, z Číny pak 34 procent. Základní tarif na veškerý dovoz do Spojených států bude 10 procent, pro dalších přibližně šedesát zemí s největší obchodní nerovnováhou prezident uvalí vyšší clo. Trump dodal, že příslušný exekutivní příkaz podepíše ještě ve středu.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Ruské rakety zabily v Kryvém Rihu čtyři lidi, drony mířily na Charkov

Při ruském raketovém útoku na Kryvyj Rih v Dněpropetrovské oblasti ve středu zemřeli čtyři lidé, dalších čtrnáct se zranilo, informují úřady. Po útoku podle nich vypukl požár. Rusko už dříve v noci podle letectva bránící se země na Ukrajinu vyslalo 74 dronů. Protivzdušná obrana podle něj sestřelila více než čtyřicet z nich, dvě desítky nedosáhly cíle. Rusové zase tvrdí, že zničili 93 ukrajinských dronů.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Izraelští extremisté podpalovali domy ve vesnici na Západním břehu

Na Západním břehu Jordánu v noci na středu napadla padesátičlenná skupina izraelských osadníků palestinskou vesnici Dúma. Extremisté ničili a podpalovali domy a auta. V Gaze pak Jeruzalém rozšiřuje svou obnovenou ofenzivu, izraelská armáda tam podle zdrojů teroristického hnutí Hamás zabila šedesát lidí.
před 8 hhodinami
Načítání...