Milionový obraz za sto eur. Picassovo dílo si z charitativní loterie odnesla žena z Itálie

Dát 100 eur (asi 2700 korun) na humanitární pomoc africkým vesnicím, jako odměnu získat dílo malíře Pabla Picassa v hodnotě nejméně milion eur. Jistá Italka jménem Claudia Borgognová byla ve středu vyhlášena vítězkou charitativní tomboly o obraz Zátiší, který španělský mistr namaloval v roce 1921. Organizátoři prodali přes 51 tisíc losů a vybrali tak přes pět milionů eur.

Většinu z těchto peněz obdrží organizace CARE, která pomáhá s dodávkami vody pro chudé vesničany v afrických zemích včetně Kamerunu a Madagaskaru. Monacký miliardář David Nahmad, který do tomboly Picassovu malbu poskytl, dostane bezmála milion eur.

Elektronické losování se konalo ve středu večer v pařížské aukční síni Christie's. Organizátoři uvedli, že vítězný lístek si původně nekoupila Borgognová, která jej zřejmě dostala jako dárek. „Claudia vyhrála tento mimořádný obraz, který má hodnotu milion eur, a tudíž je z ní milionářka,“ uvedla pořadatelka tomboly Péri Cochinová.

Podobný projekt se uskutečnil už v roce 2013, přičemž Picassovu kresbu tehdy losování přisoudilo pětadvacetiletému Američanovi zaměstnanému ve firmě na výrobu protipožárních hlásičů.

Malba stolu s novinami a skleničkou

Obraz, který byl ve hře tentokrát, byl nejmenším z Nahmadovy sbírky čítající asi 300 Picassových děl. Sběratel má za to, že obraz má hodnotu až tři miliony eur. Na plátně o rozměrech 23 krát 46 centimetrů je abstraktním způsobem ztvárněn stůl s novinami a sklenkou absintu.

Picasso obraz vytvořil v červnu 1921, několik měsíců před svými 40. narozeninami a krátce poté, co mu jeho první manželka Olga porodila syna Paula. „Picassovi by se takováhle iniciativa moc líbila, protože to byl člověk, který se hodně zajímal o humanitární a sociální úsilí,“ poznamenala Cochinová.