Merkelová darovala SPD vládu. Ztratila ministerstva financí i vnitra, píší německá média

„Kancléřkou za každou cenu,“ tak hodnotí Bild výsledky koaličních jednání v Německu. Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové v rozhovorech neuspěla, přinejmenším pokud jde o rozdělení resortů, shodně konstatují německá média. V komentářích také vyjadřují přesvědčení, že další velká koalice konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) nemá dostatek ambicí a nepřinese změny, po nichž volá velká část veřejnosti.

 „CDU darovala SPD vládu!“ hlásá titulní strana nejčtenějšího deníku Bild. „Dva vítězové a Merkelová,“ píše na první straně list Süddeutsche Zeitung. Podobně výsledky koaličních rozhovorů, které skončily ve středu, hodnotí i další média.

„CDU sice možná vyhrála zářijové volby, její nynější výsledek ale hraničí se sebeobětováním: Ztratila nejen ministerstvo financí, které dostane SPD, ale i zvětšené ministerstvo vnitra, které připadne CSU,“ míní list Hamburger Abendblatt, podle něhož se křesťanští demokraté definitivně zredukovali na spolek pro volbu kancléřky.

„Bilance je jednoznačná: SPD vyjednávala úspěšně. Jde nyní do vlády s lepšími výhledy, než o jakých mohla ještě před pár týdny snít,“ tvrdí Kölner Stadt-Anzeiger. „Měřeno rozdělením resortů vychází vedle CSU především SPD jako vítěz z koaličních rozhovorů,“ konstatuje také deník Flensburger Tageblatt. Je podle něj ale otázkou, jestli to sociálním demokratům pomůže v tom, aby znovu začali bodovat u voličů.

Vedení SPD by to ovšem podle řady médií mohlo pomoci alespoň v tom, aby členy strany přesvědčilo, že je dobré v nadcházejícím vnitrostranickém referendu hlasovat pro vznik velké koalice.

„S touto vládní sestavou stoupá pravděpodobnost, že členové SPD budou s koaliční smlouvou souhlasit,“ je přesvědčen list Neue Osnabrücker Zeitung. „Jaký sociální demokrat může ve vnitrostranickém referendu říci ne?“ táže se Hamburger Abendblatt.

Merkelové jde hlavně o kancléřský úřad

Deník Die Welt má zato, že ani rozsah koaliční smlouvy nemůže zakrýt nedostatek jejích ambicí. „Angela Merkelová vyjednávala tak, jako by šlo jen o to udržet věci pohromadě,“ píše list, podle něhož třiašedesátiletá politička své čtvrté období ve funkci kancléřky draze vykoupila.

„Zahraničněpoliticky je vypočitatelnost Merkelové dobrá. I proto čekají v EU na to, až v Berlíně konečně zase bude vláda,“ konstatuje Süddeutsche Zeitung. Zároveň ale vyjadřuje přesvědčení, že politici této koalice vnitropoliticky neodrážejí změny, které odlišné části veřejnosti požadují.

„Angela Merkelová zachrání své kancléřství, Martin Schulz se zachrání přesunem na ministerstvo zahraničí, Horst Seehofer se zachrání odchodem do Berlína. Je to spojenectví trojice politiků, jejichž čas už ve skutečnosti vypršel,“ dodává deník Lübecker Nachrichten.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

EK navrhla prodloužit ochranu Ukrajinců o rok s omezeními pro muže

Dočasná ochrana pro ukrajinské uprchlíky v zemích Evropské unie by měla být prodloužena o další rok do 4. března 2028, nicméně s omezeními pro muže, na které se vztahuje branná povinnost. Návrh Evropské komise představil komisař pro vnitřní záležitosti Magnus Brunner. Navrhovaná opatření podle něj komise intenzivně diskutovala jak s ukrajinskými představiteli, tak se státy EU, zejména těmi, které hostí nejvíce ukrajinských uprchlíků. Mezi ně patří i Česká republika.
10:22Aktualizovánopřed 23 mminutami

Nakažená základna přivedla americké letectvo zpět k očkování proti chřipce

V dubnu přestali američtí vojáci mít povinnost nechat se očkovat proti sezonní chřipce. Stačily dva měsíce a jedna základna letectva, kde virus vyřadil přes dvě stovky vojáků, aby letectvo tuto povinnost částečně vrátilo zpět.
před 25 mminutami

Za útok na vánoční trhy v Magdeburku uložil soud doživotí

Na doživotí poslal v pátek německý soud do vězení saúdskoarabského lékaře, který předloni v prosinci zaútočil na vánoční trhy v Magdeburku. Jednapadesátiletý Tálib Abdalmuhsin zabil při zběsilé jízdě po magdeburském hlavním náměstí šest lidí a přes 300 dalších zranil. Soud vinu obžalovaného označil za zvlášť těžkou, což v německém právním řádu znemožňuje propuštění odsouzeného na doživotí z vězení po patnácti letech.
10:00Aktualizovánopřed 42 mminutami

Nejvyšší soud USA otevřel Trumpovi cestu k deportaci statisíců Haiťanů a Syřanů

Nejvyšší soud Spojených států ve čtvrtek rozhodl, že administrativa prezidenta Donalda Trumpa může odebrat ochranu před deportací statisícům migrantů z Haiti a Sýrie, kteří do USA uprchli před násilím či kvůli přírodním katastrofám. Zvrátil tak rozhodnutí federálních soudců, kteří vládě zakázali zrušit status dočasné ochrany (TPS) 350 tisícům Haiťanů a 6100 Syřanů. Rozsudek otevírá vládě cestu ke zrušení TPS i pro migranty z dalších zemí. Program v USA chrání před vyhoštěním 1,3 milionu lidí ze sedmnácti zemí, píší agentury.
před 1 hhodinou

Roste počet migrantů mířících přes Libyi. Řecko hodlá držet tvrdý kurz

V centrálním Středomoří v uplynulých dnech zahynulo nejméně 46 lidí při pokusu nelegálně překonat námořní hranice a dostat se ze severní Afriky do Evropy. Jedním z hlavních tranzitních uzlů se stala Libye. Řecko proto v současné době uplatňuje kvůli nárůstu počtu migrantů tvrdý přístup. Podle statistik nicméně míra nelegální migrace na některých sledovaných trasách klesá.
před 2 hhodinami

Ruské úřady hlásí útok ukrajinských dronů, poškodil závod v Tulské oblasti

Gubernátor ruské Tulské oblasti Dmitrij Miljajev tvrdí, že při útoku ukrajinských dronů byl v noci na pátek poškozen průmyslový podnik v Novomoskovsku jižně od Moskvy. Podle tamního ministerstva obrany zneškodnila ruská protivzdušná obrana v noci 660 ukrajinských dronů. Jde o jeden z nejvyšších počtů od začátku konfliktu, připomněla agentura AFP.
před 3 hhodinami

VideoSingapur je „startupovým“ tygrem Asie

Singapur zažívá technologický boom, jeho startupová scéna patří k nejsilnějším v Asii. Ekonomika v prvním čtvrtletí vzrostla o šest procent – výrazně víc, než se očekávalo. Rekordní investice proudí do umělé inteligence, čipů a technologických firem. Pomáhá tomu politická stabilita státu a silná měna. Líhní start-upů jsou singapurské univerzity, které slouží jako inovační základny s vlastním podnikatelským ekosystémem. Například bývalý průmyslový areál Block 71, kde za patnáct let vyrostlo přes 1600 start-upů, provozuje národní univerzita s podporou státu. Studenti v Singapuru také založili komunitu, která propojuje start-upy s investory a odborníky z praxe. Z podobných komunit mají vyrůst firmy, které mají uspět v globálním technologickém a AI závodě.
před 4 hhodinami

Počet obětí zemětřesení ve Venezuele vzrostl

Počet potvrzených obětí dvojice středečních zemětřesení ve Venezuele stoupl zhruba na 235 mrtvých, nejméně 4300 lidí utrpělo zranění, oznámil podle tiskových agentur AP a DPA v noci na pátek SELČ tamní ministr zdravotnictví Carlos Alvarado. Podle AFP je mezi oběťmi také nejméně šest cizinců. Předchozí bilance hovořila o 188 mrtvých, více než 1500 zraněných a stovkách zavalených. Americká armáda oznámila, že na podporu záchranných operací nasadí dvě vojenské lodě, letadla a vrtulníky.
04:25Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...