Méně Bruselu, více národních států. Orbán představil polsko-maďarskou vizi Evropy

Maďarský premiér Viktor Orbán přirovnal výhrady Bruselu k rozhodnutím polské konzervativní vlády k inkvizici. Učinil tak při návštěvě Varšavy, kde jednal s polskou premiérkou Beatou Szydlovou. Také Maďarsko čelí unijní kritice kvůli porušování některých demokratických principů.

Orbán je považován za spojence šéfa polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského, s nímž se má ve Varšavě také sejít. Oba politici vystupují jako bojovníci proti přílišnému vměšování EU do záležitostí členských zemí.

„Zpochybňování právního státu v Polsku má politický charakter. Vypadá úplně jako nějaká inkvizice,“ prohlásil Orbán podle televize TVN 24 poté, co se setkal se Szydlovou. 

Dění okolo Polska podle Orbána svědčí o nedostatku respektu. Výtky Evropské komise ohledně porušování zásad právního státu při soudní reformě v Polsku označil maďarský
premiér za neopodstatněné.

Varšava na konci srpna jednoznačně odmítla poslední sadu výhrad vůči polské soudní reformě. Kabinet tvrdí, že reforma justice je nutná, protože soudnictví je zkorumpované a slouží pouze elitě.

Komise přitom Polsko upozorňuje, že může zahájit proceduru, teoreticky vedoucí až k odejmutí části hlasovacích práv země v Radě EU. Orbán ale nyní ujistil, že Maďarsko nikdy nebude v rámci EU souhlasit s postupem, který by mohl Polsko potrestat zbavením hlasovacích práv.

„My, Polsko a Maďarsko, společně říkáme: méně Bruselu, více národních států. Takovou chceme vidět Evropu v příštích dekádách,“ prohlásil Orbán. To je podle něj – spolu s odmítáním unijních kvót pro přerozdělování migrantů – důvod, proč Varšava a Budapešť čelí ústrkům.

Na druhé straně jsou podle maďarského premiéra státy, které plně vsadily svou budoucnost na přistěhovalectví. Za typické pokládá, že jde o bývalé kolonialisty.

Kontroverzních kroků není málo

Od doby, kdy se PiS v roce 2015 chopila moci, podnikla již řadu kroků, které opozice kritizuje jako nedemokratické. Nahradila šéfy tajných služeb, bezpečnostních orgánů a státních úřadů lidmi s problematickou minulostí. Posílila svůj vliv na soudy včetně ústavního, sloučila funkce ministra spravedlnosti a generálního prokurátora a přivedla média pod přímou vládní kontrolu.

Vláda premiérky Beaty Szydlové se pokusila prosadit téměř úplný zákaz potratů, což se jí nepodařilo. Opozice také několik týdnů blokovala parlament kvůli způsobu, jakým PiS schvalovala rozpočet. 

Účastníci protivládních demonstrací jsou vyšetřováni, ministr vnitra jim veřejně vyhrožuje desetiletými tresty. Za mříže chtějí poslanci PiS poslat také své kolegy z opozice.