Jourová chce osekat unijní peníze zemím, které nedodržují základní hodnoty

Eurokomisařka Věra Jourová zvažuje spojit vyplácení evropských peněz s dodržováním základních práv a svobod v jednotlivých státech. Uvedla to s odkazem na situaci v Polsku a Maďarsku pro německý magazín Der Spiegel. Polsko je nyní největším takzvaně čistým příjemcem v Unii. Navrhované opatření by mohlo začít platit až po roce 2020, kdy skončí stávající rozpočtové období.

Jak v Maďarsku, tak v Polsku dochází podle Bruselu k oslabení právního státu. Vládní konzervativci z polské strany Právo a spravedlnost (PiS) zasahují do činnosti médií i ústavního soudu.

Jourová nyní zvažuje návrh, aby unijní peníze, které jsou pro Polsko a Maďarsko klíčové, byly vypláceny státům podle toho, zda dodržují základní hodnoty. Spiegelu to řekla v souvislosti s pravicově-populistickými stranami, které už mají v Evropě vliv, případně usilují o politické body v nadcházejících volbách.

„Každý, kdo žije v Evropě, musí přijmout základní hodnoty. Ty zahrnují právní stát, rovnoprávnost mužů a žen a nediskriminaci náboženských a jiných menšin. Ten, kdo nechce respektovat zákony nebo náš demokratický způsob života, by neměl žít v Evropě,“ konstatovala eurokomisařka. 

Evropské komisi se situace kolem polské justice nezamlouvala natolik, že vůbec poprvé spustila mechanismus na ochranu právního státu. Varšava kritiku opakovaně odmítá.

„Vyčerpali jsme všechny možnosti, jak tuto záležitost vyřešit prostřednictvím přátelského dialogu. Pravděpodobně požádáme členské státy, aby se zapojily do dialogu s Polskem. Tento případ nemůže zůstat navždy u Komise. Už to trvá déle než rok,“ podotkla Jourová.

Dalším krokem bude zřejmě aktivace článku 7 Smlouvy o EU, která v extrémních případech může vést až k pozastavení hlasovacích práv Poláků.

Spiegel ale připomíná, že je velice nepravděpodobné, že k tomu dojde, protože by o tom musely rozhodnout jednomyslně členské státy EU. Budapešť přitom už dala na vědomí, že by návrh vetovala.

Brusel ale může Varšavu zasáhnout i jinak. „Je tu možnost, že by finanční prostředky EU závisely na právním státu a dodržování základních práv,“ uvedla Jourová. Týkalo by se to ale až dalšího rozpočtového období – tedy od roku 2021. Podpora ze strukturálních fondů byla až dosud závislá jen na ekonomických a technických faktorech. 

Polsko je zdaleka největším čistým příjemcem v EU. Země obdrží téměř čtvrtinu prostředků ze všech fondů EU, což představuje 2,3 procenta jeho HDP. Pro polskou ekonomiku by to byl obrovský zásah, upozorňuje Spiegel.

Podle Jourové lze také očekávat „přinejmenším změny“ v kohezní politice, která slouží k vyrovnávání rozdílů mezi bohatými a chudými regiony v EU. Je prý otázkou, jaká suma se na tyto účely vyhradí v příštím rozpočtovém období od roku 2020. „Pokud ještě vůbec nějaká kohezní politika bude,“ poznamenala.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Při výbuchu v íránském přístavu zemřelo čtrnáct lidí, přes sedm set osob se zranilo

Mohutný výbuch, který v sobotu zasáhl přístav u íránského města Bandar-Abbás, má čtrnáct obětí. Vzrostl také počet zraněných, íránská státní televize informovala o více než 750 lidech. Výbuch, který nastal v den třetího kola jednání o jaderném programu Teheránu mezi Spojenými státy a Íránem, podle úřadů zřejmě zapříčinily špatně skladované chemikálie. Státní televize večer uvedla, že požár dál sílí.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, oznámil Vatikán. Neveřejný obřad následoval po dopolední asi dvouhodinové mši na Svatopetrském náměstí. Pontifik zemřel v pondělí ve věku 88 let. Na rozloučení s papežem dorazila celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko zastupoval premiér Petr Fiala (ODS).
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Evropské zbrojovky zvyšují produkci munice, popsala Zóna ČT24

Rusko-ukrajinská válka poukázala na slabý bod v evropské obraně. Jedná se o nedostatek munice. Evropská komise v roce 2024 vyčlenila na investice do výroby výbušnin, střelného prachu, nábojů a střel 500 milionů eur (12,5 miliardy korun). Z dotací těžil například německý Rheinmetall i české zbrojovky Explosia a STV Group, přiblížil pořad Zóna ČT.
před 8 hhodinami

Zelenskyj a Trump se setkali poprvé od hádky. Šéf Bílého domu pak pohrozil sankcemi Moskvě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v Římě krátce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednání, které bylo prvním osobním od únorové vážné roztržky obou politiků ve Washingtonu, činitel Bílého domu podle agentury Reuters označil za velmi produktivní, ukrajinská prezidentská kancelář hovoří o „první konstruktivní výměně názorů“. Trump posléze pohrozil Moskvě sankcemi, zatímco Kreml tvrdí, že Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Pokus, který se vymkl kontrole. Sovětské úřady se explozi v Černobylu snažily utajit

Před devětatřiceti lety došlo k největší jaderné havárii v dějinách. V tehdejším Sovětském svazu explodoval čtvrtý blok Černobylské jaderné elektrárny. Po výbuchu se do atmosféry uvolnil radioaktivní mrak. Sovětské úřady se nejprve snažily tragédii utajit. To se ovšem nepodařilo, jelikož radioaktivní kontaminace byla ekvivalentem čtyř set jaderných bomb svržených na Hirošimu. Poškozený reaktor byl pak postupně zakryt ochranným sarkofágem.
před 12 hhodinami

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Obrazem: Jak vypadalo poslední rozloučení s papežem Františkem

Tělo papeže Františka bylo uloženo do baziliky Panny Marie Sněžné v Římě. Posledního rozloučení se zúčastnilo dvanáct monarchů a 54 hlav států. Mezi nimi byli například i prezidenti Spojených států, Francie či Ukrajiny Donald Trump, Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj. Celkem do Říma přijelo 164 zahraničních delegací. Desítky tisíc lidí přihlížely jak ceremonii na Svatopetrském náměstí, tak i převozu pozůstatků. Sobotní dění přibližuje fotogalerie.
před 12 hhodinami

Kyjev popřel, že by ruští vojáci vytlačili všechny Ukrajince z Kurské oblasti

Kyjev popřel tvrzení Moskvy, že by se jejím silám podařilo z ruské Kurské oblasti vytlačit všechny zbývající ukrajinské vojáky. Vedení ukrajinské armády uvedlo, že její jednotky dál operují na některých územích západoruské oblasti, kterou částečně obsadili loni v létě. Šéf Kremlu Vladimir Putin uvedl, že ukrajinské dobrodružství v kurském regionu zcela ztroskotalo, a tak se prý otevírá cesta k dalším úspěšným krokům ruských ozbrojených sil.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...