Walesa: V Polsku je co měnit. Ale ne tak, jak to dělá vláda

4 minuty
Walesa pro ČT: V Polsku je co měnit. Ale ne tak, jak to dělá vláda
Zdroj: ČT24

Vraťte nám demokracii, konec devastace země – tato hesla byla slyšet nejen ve Varšavě, ale i v sedmdesáti polských městech. Parlamentní opozice i občanská hnutí už poněkolikáté v uplynulých měsících vyzvala Poláky, aby současné vládě Beaty Szydlové řekli, že se jim nelíbí kurz země. Opozici podporuje i bývalý polský prezident Lech Walesa. V rozhovoru pro ČT mluvil o tom, co mu na vládě vadí i co by řekl Jaroslawu Kaczynskému.

„Situace není až tak špatná, ale je dobře, že společnost reaguje a je aktivní. Dříve se většina lidí ničím nezabývala, nechodila k volbám, což bylo špatné. Teď prožíváme období velkých reforem, proto je nutné, aby se jich prakticky každý občan účastnil. Pak se nám bude dařit plány realizovat. Takže situace, která nyní v zemi panuje, je dobrým budíčkem,“ domnívá se bývalý prezident. 

Walesa podporuje opoziční Občanskou platformu a Výbor na obranu demokracie, který už několik měsíců organizuje protestní demonstrace v celé zemi. Opozice odmítá snahy zpřísnit zákon o potratech anebo zákon o shromažďování.

Exprezident kritizuje vládní stranu Právo a spravedlnost za uzurpování moci, zásah do armádních struktur anebo za připravovanou reformu školství. „Samozřejmě je co měnit, ale přece ne tímto způsobem. Souhlasím, že jsou věci, které je třeba změnit k lepšímu, jen ne takto. Oni se totiž snaží všechno, co jim stojí v cestě, likvidovat anebo aspoň obejít, přičemž v demokratické zemi je například Ústavní soud nezbytný,“ stěžuje si Walesa.

Bývalý polský prezident kritizuje především předsedu strany Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczynského. Tvrdí, že sice není členem vlády, ale ve skutečnosti řídí nejen ji, ale i prezidenta Dudu. Kaczynského považuje za svého největšího protivníka, přičemž kdysi šlo o největší spojence. Na přelomu 80. a 90. let Walesa s Kaczynským úzce spolupracoval. Dnes spolu nemluví. Co by mu ale řekl?

„Řekl bych mu, že jsem se v něm spletl, že díky mně udělal kariéru a že podle mě opravdu dělá zlé věci. Vyvolává emoce a konflikty se všemi, a to není pro Polsko dobré. Prostě není dobře, že jsem mu pomohl dostat se kariérně tak daleko,“ litoval Walesa.

„Problém je totiž v tom, že ti lidé, kteří dnes mají moc, nedokáží nic vytvářet, a jít tak vpřed. Chybí jim nápady, a tak bojují s minulostí. Bojují s heslem, že oni by to dokázali lépe, že někdo udělal něco špatně. Jenže to je projev slabosti a intelektuální prázdnoty. Zabývají se jen tím, co bylo,“ dodal exprezident.

Polsko si připomíná výročí vyhlášení výjimečného stavu

Před 35 lety polští komunisté vyhlásili výjimečný stav. Tehdejší opozice v čele se Solidaritou byla nucena přejít do ilegality, tisíce lidí skončily za mřížemi a právě Walesa byl jedním z prvních vězňů výjimečného stavu. V komunistickém vězení strávil jedenáct měsíců.

Legendární vůdce Solidarity považuje výjimečný stav jako největší zločin komunismu v Polsku. „Tehdy jsem stál v čele opozice a obával se, že k výjimečnému stavu dojde. Pro nás bylo hlavní, abychom nebyli zcela poraženi, abychom se do boje mohli znovu vrátit a pak zvítězit. Je to významné datum pro celou společnost,“ vzpomínal.

„Pravdou je, že se na ty události jinak dívají ti, kteří stáli v čele odporu, i mezi nimi jsou různé pohledy, a jinak to hodnotí i společnost jako taková. Přece jen to bylo omezení svobody, rána pro rodící se demokracii, bylo to velmi odporné a zaplatili jsme za to velkou cenu. Přišli jsme o čas,“ konstatoval Walesa.

Polská opozice právě v den výročí vyhlášení výjimečného stavu uspořádala v celé zemi protesty namířené proti vládě. „Vláda musí slyšet, že je nutné vrátit se k hodnotám, za něž jsme bojovali, že je třeba vážit si toho, čeho jsme dosáhli, a že je nutné se ptát lidí na změny, které chtějí uskutečnit. Pokud ne, pak bude - bohužel pro ně - docházet k protestům, které povedou k tomu, že se svých stanovisek vzdají,“ uzavřel bývalý polský prezident. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Celá země podporuje válku na Ukrajině,“ prohlásil Putin na přehlídce v Moskvě

Ruský vládce Vladimir Putin při projevu na Rudém náměstí v Moskvě prohlásil, že ruská společnost pevně podporuje ty, kteří bojují ve válce, kterou Rusko vede proti Ukrajině. Vojenské přehlídky k 80. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem se účastní čínská hlava státu Si Ťin-pching, přiletěl také slovenský premiér Robert Fico nebo český europoslanec Ondřej Dostál (Stačilo!). Naprostá většina evropských představitelů ale na protest proti ruské agresi vůči Ukrajině chyběla.
10:30Aktualizovánopřed 3 mminutami

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
před 33 mminutami

Pákistán po indickém ostřelování Kašmíru hlásí mrtvé

AFP s odkazem na pákistánské představitele píše, že při pátečním indickém ostřelování Kašmíru v blízkosti faktické hranice s Pákistánem zahynuli čtyři lidé, včetně jednoho dítěte. Indická armáda zase dle Reuters tvrdí, že pákistánské ozbrojené síly podnikly v noci na pátek a v pátek brzy ráno „několik útoků“ pomocí bezpilotních letounů a dalších zbraní podél celé západní hranice Indie.
07:49Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Rusko navzdory slovům o příměří udeřilo na ukrajinské obce

Rusko přes jím vyhlášené třídenní příměří více než dvě stě krát zasáhlo osm ukrajinských osad poblíž fronty v Záporožské oblasti, uvedlo Reuters s odvoláním na šéfa oblastní správy Ivana Fedorova. Podle serveru Ukrinform útočilo také v Nikopolu v Dněpropetrovské oblasti a v Chersonské oblasti, kde si úder vyžádal jednu oběť. Rusko zase tvrdí, že Ukrajina dronem zasáhla budovu místní správy v ruském Bělgorodu.
před 2 hhodinami

Ukrajinská tajná služba odhalila maďarské špiony

Ukrajinská tajná služba SBU podle svého pátečního prohlášení odhalila maďarskou špionážní síť, která pracovala proti zájmům Ukrajiny. Shromažďovala prý zpravodajské informace o ukrajinských obranných kapacitách a protivzdušné obraně na jihozápadě této země, která se už čtvrtým rokem brání ruské agresi. Dva agenti byli zatčeni, oznámila SBU.
před 2 hhodinami

Vítězstvím nad nacismem Kreml ospravedlňuje válku proti Ukrajině

Rusko si osmdesáté výročí konce druhé světové války připomíná ve velkém stylu, vůdce Vladimir Putin vyhlásil letošek „Rokem obránce vlasti“. Oslavy Dne vítězství mají v zemi velký význam, neboť vítězství v druhé světové válce, respektive v ruském pojetí ve Velké vlastenecké válce, je zásadní součástí tamní kolektivní paměti. Hrdost na porážku nacismu sjednocuje společnost, zároveň ji však režim využívá k politickým účelům, v posledních letech především k ospravedlňování agrese proti Ukrajině, což je také ústředním tématem letošních oslav.
před 6 hhodinami

Pákistán udeřil v indickém Kašmíru

Série nových výbuchů otřásla letištěm ve městě Džammú a dalších oblastech v indické části Kašmíru, kde se rozezněly sirény a vypadl proud. Píše to agentura AFP. Pákistánská armáda tvrdí, že ve čtvrtek sestřelila pětadvacet indických dronů. Podle armádního mluvčího Ahmada Šarífa Čaudhrího v důsledku útoku zahynul jeden civilista a čtyři vojáci byli zraněni.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Zlo nepřeváží, zdůraznil v prvním proslovu nový papež Lev XIV.

Konkláve ve čtvrtek odpoledne zvolilo novou hlavu římskokatolické církve. Stal se jí 69letý americký kardinál Robert Francis Prevost, který si zvolil jméno Lev XIV. V prvním vystoupení kladl důraz na mír. Bůh vás všechny miluje, zlo nepřeváží, vzkázal. Nástupce zesnulého papeže Františka vybíralo 133 kardinálů-volitelů od středy.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...