Macron by nyní porazil Le Penovou i v prvním kole, se vším ještě může zamíchat Juppé

Nezávislý centristický kandidát na francouzského prezidenta Emmanuel Macron by se stal vítězem obou kol nadcházejících voleb. Vůbec poprvé to ukázal jeden z předvolebních průzkumů, podle něhož by Macron porazil kandidátku krajní pravice Marine Le Penovou i v prvním kole. Dosud přitom sondáže prezentovaly Le Penovou jako vítězku úvodního volebního souboje, která však prohraje druhé kolo s jakýmkoli soupeřem. S dosavadními kalkulacemi však může zamíchat Alain Juppé, který by mohl mezi kandidáty nahradit zdiskreditovaného Francoise Villona.

Macron, který v posledních dnech získává podporu voličů tradičních politických stran v zemi, by podle ankety výzkumné agentury Odoxa získal v dubnovém prvním kole hlasy 27 procent voličů, zatímco političku stavějící svou kampaň na odporu k imigraci a Evropské unii by podpořilo 25,5 procenta voličů.

Na třetím místě by zůstal kandidát republikánské pravice Francois Fillon, jehož chce volit 19 procent lidí.

Pokud by však místo expremiéra Fillona, zasaženého aférou s problematickými odměnami pro manželku, kandidoval jeho zvažovaný náhradník Alain Juppé, skóre by podle průzkumu bylo zcela jiné a mnohem těsnější. První kolo by vyhrál právě on s 26,5 procenta hlasů, za ním by skončil Macron s 25 procenty. Le Penová by byla o bod zpět a do druhého kola by se vůbec nedostala.

Dosavadní průzkumy většinou ukazují, že Le Penová by jako vítězka prvního kola v rozhodujícím souboji 7. května výrazně prohrála jak s Macronem, tak s Fillonem.

Juppé je připraven vstoupit do boje

Jméno bývalého premiéra Alaina Juppého se začíná stále častěji objevovat jako možná náhrada za Francoise Fillona, jehož spolustraníci vnímají aféru kolem odměn pro rodinné příslušníky jako nepřekonatelnou překážku.

Podle listu L'Opinion už republikáni zahájili „operaci Juppé“, která má vést k výměně kandidátů. Deník informuje o kolektivním požadavku 17 starostů zastupujících stranu ve francouzských regionech, kteří vyzvali Fillona k odstoupení. Jiná média píší o dalších vlivných postavách pravice, které během posledních hodin stáhly svou podporu bývalému premiérovi. K odstoupení jej vyzvala například europoslankyně a někdejší ministryně jeho vlády Nadine Moranová či bývalý šéf kampaně exprezidenta Nicolase Sarkozyho Gérald Darmanin.

obrázek
Zdroj: ČT24

AFP citovala zdroj blízký Juppému, podle něhož je politik poražený v primárkách Fillonem připraven kandidovat při splnění dvou podmínek: Fillon musí dobrovolně odstoupit a republikáni se jednoznačně postavit za Juppého.

Splnění té první se podle hlasů z Fillonova tábora zdá zatím  nepravděpodobné. Fillon, který označuje načasování aféry za útok médií a politické konkurence proti jeho osobě, svolal na neděli shromáždění svých stoupenců na ikonické pařížské prostranství Trocadéro poblíž Eiffelovy věže. „Uvidíte, že tam budou desetitisíce lidí. Neděle bude významným mezníkem,“ řekl rozhlasové stanici Europe 1 senátor Bruno Retailleau, podle něhož má Fillon mezi spolustraníky stále silnou podporu.

Skandál kolem Fillona propukl koncem ledna, kdy týdeník Le Canard enchaîné začal zveřejňovat informace, podle nichž Penelope Fillonová jako asistentka svého manžela a pak jeho kolegy v letech 1988 až 2013 od státu neoprávněně získala celkem 831 440 eur (22,5 milionu Kč). Podobné zaměstnávání není ve Francii trestné, ale je podezření, že tato práce byla fiktivní, což trestné je. Fillon tvrdí, že žena pro něj vykonávala skutečnou práci.