„Lepší než minule.“ Americký ministr jednal se severokorejským diktátorem o odzbrojení KLDR

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo se během asijského turné sešel se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, s nímž se dohodl na co nejrychlejším sjednání Kimovy druhé schůzky s prezidentem Donaldem Trumpem. Uvedl to úřad jihokorejského prezidenta Mun Če-ina, se kterým Pompeo jednal po návštěvě KLDR. Podle šéfa americké diplomacie se pohnula kupředu jednání o jaderném odzbrojení severokorejského režimu navazující na červnovou dohodu podepsanou lídry obou zemí na singapurském summitu. Výsledek setkání Pompea s Kimem ocenil i Trump.

Pompeo vyrazil na třídenní východoasijské turné v době, kdy Trump usiluje o uspořádání druhé vrcholné schůzky s diktátorem, jehož se snaží přesvědčit o jaderném odzbrojení KLDR. Zásadním cílem Trumpovy politiky je dosáhnout úplné denuklearizace nevyzpytatelné země, za niž nabízí bezpečnostní záruky a možnost rušení sankcí.

„Ministr Pompeo měl dnes v Pchjongjangu dobrou schůzku s předsedou Kimem. V dohodách ze singapurského summitu byl učiněn pokrok! Těším se na opětné shledání s Kimem, v blízké budoucnosti,“ zareagoval Trump na sociální síti Twitter na zprávy o jednání Pompea s Kimem v severokorejské metropoli.

Podle Soulu Pompeo s Kimem jednal o krocích k postupné denuklearizaci poloostrova a kontrolách jejich plnění, o něž Washington usiluje. Obě strany se rovněž dohodly na vytvoření pracovní skupiny dohlížející na postup v odzbrojení a přípravu nového summitu.

„Dosáhli jsme dalšího pokroku ve věci dohody uzavřené na singapurském summitu. Díky, že jste přijali mě i můj tým,“ komentoval návštěvu KLDR na sociální síti Twitter sám Pompeo bez dalších podrobností.

Mluvčí jeho ministerstva Heather Nauertová k tomu později v prohlášení uvedla, že Kim Čong-un pozval inspektory, aby navštívili jadernou střelnici Ri Pchung-kje a utvrdili se, že byla nevratně zlikvidována.

V prohlášení se rovněž bez bližších podrobností uvádí, že Pompeo s Kimem hovořili mimo jiné i o možném konkrétním místu a datu konání druhé vrcholné schůzky amerického prezidenta s nejvyšším severokorejským představitelem.

Lepší než minule

Podle nejmenovaného představitele americké delegace citovaného agenturou Reuters byla jednání „lepší než minule“, ale ke konečné shodě zbývá ještě dlouhá cesta. Trump byl po červnovém summitu během prázdnin rozladěn malým pokrokem v jednáních a koncem srpna zrušil předchozí plánovanou cestu svého ministra zahraničí do KLDR, což vyvolalo kritiku ze strany Pchjongjangu. 

S prezidentem Munem jednal Pompeo po přesunu z KLDR. Podobně jako v sobotu v Japonsku i s dalším americkým spojencem ladil společné postoje k vyjednávání se severokorejským režimem.

Svou asijskou cestu ukončí Pompeo v pondělí v Pekingu, kde se vedle severokorejského tématu očekává hlavně výbušné jednání o probíhající obchodní válce mezi USA a Čínou.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Velvyslanci EU se sešli kvůli celním hrozbám USA ohledně Grónska

V Bruselu začalo narychlo svolané jednání velvyslanců států Evropské unie konané v reakci na oznámení prezidenta USA Donalda Trumpa o zvýšení cel vůči několika evropským zemím jako součásti jeho snahy získat pro Spojené státy Grónsko. Pokud se potvrdí zvýšení cel, francouzský prezident Emmanuel Macron požádá o aktivaci nástroje protiekonomického nátlaku (ACI), který EU nikdy nepoužila. Nástroj schválený teprve před dvěma lety Bruselu umožňuje sáhnout k odvetným opatřením vůči třetím státům, které vyvíjejí na členské země ekonomický tlak.
14:25Aktualizovánopřed 18 mminutami

Při lesních požárech v Chile zemřelo nejméně patnáct osob

Při lesních požárech na jihu Chile zemřelo nejméně patnáct lidí. Více než 50 tisíc osob muselo být evakuováno. Oznámila to podle agentury AFP tamní vláda. Chilský prezident Gabriel Boric vyhlásil v neděli brzy ráno ve dvou regionech na jihu země stav katastrofy.
před 1 hhodinou

Státy by měly přispět miliardu dolarů za stálé členství v Radě míru, žádá Trump

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa žádá příspěvek ve výši nejméně jedné miliardy amerických dolarů (20,9 miliardy korun) od každé země, která se chce stát stálým členem jeho nové Rady míru, píše agentura Bloomberg s odvoláním na návrh charty organizace. Trump by se stal jejím prvním předsedou a rozhodoval by o zemích, které do ní budou přizvány. Kritici mají obavy, že se Trump snaží vytvořit konkurenci Organizace spojených národů (OSN), kterou dlouhodobě kritizuje, informuje Bloomberg.
00:48Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Syrská vláda uzavřela příměří s Kurdy vedenou aliancí

Damašek uzavřel na všech frontách příměří s koalicí Syrské demokratické síly (SDF), uvedla podle agentury Reuters tamní státní média. Syrská armáda o víkendu pokračovala v ofenzivě proti kurdským jednotkám na severu a východě země. Síly Damašku ovládly klíčové ropné pole a také největší přehradu v zemi, píše agentura AFP. Zdroj ze syrských kmenů spřízněných s vládou v Damašku potvrdil televizi al-Džazíra, že bojovníci převzali kontrolu nad některými oblastmi ve městě Rakká.
14:54Aktualizovánopřed 1 hhodinou

V rakouských Alpách vyprostili těla tří Čechů, které v sobotu zabila lavina

Rakouští záchranáři vyprostili v neděli těla tří Čechů, které v sobotu odpoledne zabila lavina ve spolkové zemi Štýrsko u obce Pusterwald. Informovala o tom agentura APA s tím, že v sobotu tuto operaci znemožnilo nepříznivé počasí. Úmrtí tří Čechů v rakouských Alpách v neděli potvrdilo tuzemské ministerstvo zahraničí. APA také napsala, že rakouská policie neštěstí vyšetřuje a vyslechla přeživší ze skupiny, kterou lavina zavalila.
11:55Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Ruský dronový úder si v noci na neděli vyžádal dvě oběti, uvedl Zelenskyj

Ruský dronový úder na Ukrajinu v noci na neděli zabil dva lidi a desítky dalších kvůli němu utrpěly zranění, oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dříve v neděli informoval starosta Charkova Ihor Terechov o zabité dvacetileté ženě a několika zraněných. Další čtyři lidé utrpěli zranění při ruských útocích v Sumské oblasti. Poškozeno bylo přinejmenším patnáct obytných budov.
před 4 hhodinami

Propuštěný Čech je na cestě z Venezuely, uvedl Macinka

Letadlo s propuštěným Čechem Janem Darmovzalem je na cestě z Venezuely, ve večerních hodinách by mohlo přistát v Praze. V Otázkách Václava Moravce to uvedl ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé). Česko je podle něj připraveno začít s obnovou diplomatických vztahů s Caracasem.
13:15Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Při protestech v Íránu zemřelo nejméně pět tisíc lidí, píše Reuters

Při protivládních protestech v Íránu, které začaly koncem prosince, zemřelo nejméně pět tisíc lidí včetně asi pěti set členů bezpečnostních složek, píše agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného íránského činitele. Lidskoprávní organizace tento týden uváděly nejméně 3400 obětí. Podle svědků se na zabíjení odpůrců režimu podílely kromě íránských revolučních gard i milice z Iráku, Afghánistánu či Pákistánu.
11:29Aktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...