Konzervativci tratili v místních volbách. Labourista Khan potřetí povede Londýn

Nahrávám video
Události: Labouristé slaví úspěchy v britských místních volbách
Zdroj: ČT24

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan. Volby dokázal vyhrát potřetí v řadě, což se dosud nikomu jinému nepodařilo, informoval server BBC News. Podle oficiálních výsledků voleb získal téměř 44 procent hlasů a porazil svou soupeřku z Konzervativní strany Susan Hallovou. Khan se stal v roce 2016 prvním muslimem, který kdy stanul v čele západní metropole.

Khan získal něco málo přes milion hlasů, tedy téměř 44 procent, a o více než jedenáct procentních bodů předstihl Hallovou. Dařilo se mu zejména ve vnitřním Londýně, v několika okrajových čtvrtích měl problémy.

V pátek se horečně spekulovalo o tom, že výsledek bude těsnější, než se původně předpokládalo. Khanův náskok ale podle agentury AP ukázal ve srovnání s předchozími volbami v roce 2021 příklon od konzervativců k labouristům.

Třiapadesátiletý syn pákistánských přistěhovalců díky dnešnímu výsledku předstihl svého předchůdce a bývalého premiéra Borise Johnsona, který byl ve funkci dvě volební období.

Konzervativci dál oslabují

Miliony Angličanů hlasovaly ve čtvrtek v komunálních volbách, které byly pro největší část Spojeného království posledním řádným hlasováním před parlamentními volbami. Vládní Konzervativní strana se připravovala na výrazné ztráty, které zřejmě dál oslabí pozici premiéra Rishiho Sunaka.

Volby do místních zastupitelstev i do radnic velkých měst tento dlouhodobý trend potvrdily: opozice dokázala vládnoucí konzervativce porazit na hlavu.

Angličané volili přes 2500 členů obecních zastupitelstev. Kolem dnešních 17:00 SEČ měla levicová opozice zajištěných 1140 míst, čímž si polepšila o 185 křesel proti minulým volbám. Konzervativci naopak 473 křesel ztratili a připsali si zatím pouze 513 zvolených zastupitelů. Polepšili si také liberální demokraté s 521 křesly i nezávislí kandidáti se 228 křesly.

Podle opozice se jedná o jasný vzkaz premiérovi, jehož konzervativci pravděpodobně nemohou počítat s tím, že sestaví příští vládu. „Toto bylo pro Rishiho Sunaka. Přímo jemu říkáme: máme dost tvého úpadku, chaosu a nejednoty. Chceme změnu,“ vzkázal předseda Labouristické strany Kier Starmer.

Premiér zklamání neskrýval, rezignaci však zatím nezvažuje. „Samozřejmě je to zklamání, když ztratíte tvrdě pracující konzervativní radní. A já jsem vděčný za veškerou práci, za to, že drželi nízké obecní daně a poskytovali místním lidem služby,“ uvedl Sunak.

Jedna věc ale opozici přece jen zaskočila. I přes celkový úspěch přešla řada původních voličů strany nakonec k nezávislým kandidátům. A to nikoli kvůli domácí politice, ale kvůli situaci v Gaze. Byli to především muslimští voliči, kteří nesouhlasí s podporou Izraele, což je výstražný signál pro všechny politiky v Londýně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rozpolcená EU řeší úpravy systému emisního obchodování

Systém emisního obchodování v Unii čeká po dvou dekádách revize. Víc povolenek má zůstávat v rezervě, což má zvýšit stabilitu a předvídatelnost cen. S komplexním návrhem by měla Evropská komise přijít v létě. Na změny tlačí deset států včetně Česka, další jsou ale proti.
před 16 mminutami

Vietnamským prezidentem bude generální tajemník komunistické strany To Lam

Vietnamským prezidentem bude v příštích pěti letech generální tajemník tamní komunistické strany To Lam. Rozhodl o tom v úterý jednomyslně vietnamský parlament. Osmašedesátiletý Lam se tak stane nejmocnějším vietnamským vůdcem za několik desetiletí, píše agentura Reuters.
před 30 mminutami

Mise Artemis překonala rekordní vzdálenost lidí od Země

Posádka mise Artemis II zlomila dosavadní rekord v největší dosažené vzdálenosti lidí od Země. Potvrdil to americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Čtyři astronauti v kosmické lodi Orion v pondělí překonali hranici 400 171 kilometrů od Země, kam se dostala posádka mise Apollo 13 v roce 1970. Maximální vzdálenosti od Země dosáhla posádka mise Artemis II v noci na úterý – dle NASA šlo o 406 771 kilometrů.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Trump: Při záchranné misi v Íránu použily USA více než 170 letounů a helikoptér

USA použily při pátrání po posádce Íránem sestřeleného letounu F-15E více než 170 letounů a helikoptér. Uvedl to americký prezident Donald Trump, podle kterého nebyl při záchranné misi zraněn žádný příslušník amerických ozbrojených sil. Šéf Bílého domu zároveň pohrozil vězením pracovníkům média, které zveřejnilo zprávu, že na území Íránu se stále nachází jeden člen posádky. Podle prezidenta tím ohrozili život tohoto vojáka i všech, kteří se podíleli na záchranné misi.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Orbán viní Ukrajinu za výbušniny nalezené v Srbsku. Opozice mluví o záměrné propagaci

Předvolební dění v Maďarsku zasáhla kauza kolem údajných výbušnin v Srbsku. Tamní úřady v neděli ohlásily nastražené nálože v blízkosti společných hranic. Maďarská vláda to označila za sabotáž a naznačuje zapojení Ukrajiny. Opozice zas hovoří o záměrné provokaci s cílem ovlivnit závěr kampaně. Budapešť stejně jako Bělehrad posílila vojenskou ostrahu plynovodů.
před 9 hhodinami

Agentura AP propustí až pět procent zaměstnanců, píše Reuters

Americká tisková agentura Associated Press (AP) propustí až pět procent zaměstnanců v globálním zpravodajství. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na interní memorandum, které zaměstnancům AP rozeslala šéfredaktorka a viceprezidentka Julie Paceová.
před 10 hhodinami

Írán čeká nejhorší bombardování od začátku války, vzkázal Hegseth

Americký ministr obrany Pete Hegseth vzkázal Teheránu, že zemi čeká nejrozsáhlejší bombardování od začátku války a že úterý bude ještě horší. Šéf Bílého domu Donald Trump na stejné tiskové konferenci zopakoval svou výhrůžku, že USA zničí všechny íránské elektrárny a mosty, pokud Teherán do úterka nepřijme dohodu, která bude Washingtonu vyhovovat.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Izrael udeřil na íránský petrochemický komplex Jižní Pars

Izraelské letectvo zaútočilo na íránský petrochemický komplex Jižní Pars v Asalúji. Podle agentury AP to uvedl izraelský ministr obrany Jisra'el Kac. Podle íránské agentury Tasním nebylo petrochemické zařízení zasaženo, ale je bez přívodu proudu. Íránské revoluční gardy tvrdí, že zaútočily na americkou výsadkovou loď USS Tripoli (LHA-7) a donutily ji k ústupu směrem do jižního Indického oceánu, uvedla agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...