Kyjev: Vojáci bojují u hranic s kolonou ozbrojenců

Mariupol - Ukrajinská armáda tvrdí, že hranici s Ruskem přejela kolona s ozbrojenci. Vojáci s nimi nyní bojují. Podle Kyjeva mířila kolona k městu Mariupol na jihovýchodě země. Armáda ji zastavila poblíž Novoazovsku. Jeden z vojenských velitelů prohlásil, že se vzbouřenci možná pokoušejí otevřít novou jižní frontu.

„Dnes ráno se ruští vojáci, zamaskovaní jako separatisté, pokusili vytvořit novou oblast ozbrojeného odporu na jihu Doněcké oblasti,“ řekl mluvčí ukrajinské bezpečnostní rady Andrij Lysenko novinářům. „Neslyšel jsem o tom, ale je spousta dezinformací o našich 'invazích',“ odpověděl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov na tiskové konferenci v Moskvě na dotaz ohledně ukrajinských zpráv o průniku ruské kolony.  

Podle Lysenka kolona složená z deseti tanků, dvou bojových vozidel pěchoty a dvou kamionů přejela okolo 5:20 (04:20 SELČ) hranice u Novoazovsku. Ukrajinští pohraničníci ale zahájili s útočníky boj a přivolali posily. Postup hlavní části kolony se podařilo zastavit - silnici mezi Novoazovskem a Mariupolem ovládá armáda. Z Ruska ovšem prý pokračuje ostřelování okolí Novoazovsku. 

Dříve média citovala jiné velitele, kteří odhadovali počet obrněnců v ruské koloně na desítky tanků a obrněných vozů, raketometů a kamionů se žoldnéři. Objevily se i zprávy, že ruská invaze začala. „Vypuklo to okolo osmé ráno. Objevilo se nejméně sedm tanků, raketomety a obrněné vozy,“ sdělila agentuře Reuters Ljudmila z Novoazovksku. Na některých tancích prý byly vlajky se znakem separatistické jednotky, která si říká Pravoslavná osvobozenecká armáda. Lidé v Novoazovsku se raději poschovávali do sklepů a z radnice stáhli ukrajinskou vlajku.  

O invazi nejde, uklidňuje armádní analytik

Armádní analytik Dmytro Tymčuk, citovaný agenturou Interfax-Ukrajina, ale ujistil, že ukrajinští vojáci zabránili koloně z Ruska v průniku do hloubi země. „Přátelé, nejde o otevřenou invazi Ruska. Kolona se pokoušela prorazit, ale obklíčili ji, proniklo jen pár kusů vojenské techniky,“ uvedl obvykle poměrně dobře informovaný Tymčuk na Facebooku.   

O pronikání ruské vojenské techniky přes rusko-ukrajinské hranice se spekuluje neustále. V posledních dnech se na Ukrajině hovořilo o údajném proniknutí nejméně dvou kolon obrněnců z Ruska na ukrajinské území, mluvčí bezpečnostní rady Lysenko ale nakonec zprávy o údajném průniku kolony obrněnců až do Luhansku nepotvrdil. Moskva podobné informace odmítá jako nepravdivé.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Kyjev po ruských úderech hlásí nejméně 19 zraněných

Ukrajinské hlavní město Kyjev hlásí po ruských úderech nejméně devatenáct zraněných, jedenáct z nich skončilo v nemocnici. Letecký útok zasáhl šest městských částí. Rusko v noci na sobotu zaútočilo na Ukrajinu s pomocí téměř 500 dronů a 40 raket, přičemž cílilo na energetickou a civilní infrastrukturu, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Kvůli ruským úderům na Ukrajině vzlétly i polské stíhačky.
01:54Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Zemřel kytarista a klávesista skupiny The Cure Perry Bamonte

Britská alternativní hudební skupina The Cure v pátek oznámila, že zemřel její kytarista a klávesista Perry Bamonte. Hudebník byl členem kapely od roku 1990. Po krátké nemoci zemřel během vánočních svátků ve věku 65 let.
před 2 hhodinami

Ekonomická situace v Sýrii se zlepšuje s návratem uprchlíků

Ekonomika Sýrie v roce 2025 poprvé po letech znovu rostla. Přispěl k tomu návrat uprchlíků do zdevastovaných měst a bude tomu pomáhat i pracovní nasazení žen. Damašek začne mimo to 1. ledna měnit staré bankovky za nové, oznámila tamní centrální banka. Stažením oběživa z doby Bašára Asada chce podpořit hodnotu měny.
před 4 hhodinami

Britská královská rodina je otevřenější, podle kritiků ale bohatne

Britský král Karel III. a jeho syn William se snaží být v moderním světě více otevření ohledně zdraví a dalších osobních záležitostí týkajících se královské rodiny. Ta přesto čas od času čelí kritice části společnosti – i kvůli jejímu enormnímu bohatství.
před 6 hhodinami

Thajsko a Kambodža podepsaly novou dohodu o příměří

Zástupci Thajska a Kambodži podepsali novou dohodu o okamžitém příměří, oznámili po třídenním jednání ministři obrany obou států. Předchozí dohoda o klidu zbraní platila od léta. Přeshraniční konflikt, který se opět rozhořel na začátku prosince, si už vyžádal desítky obětí. V neděli a v pondělí o něm mají dál jednat vysocí představitelé obou zemí a Číny.
05:08Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Útočník pobodal tři ženy v pařížském metru

Útočník v pátek v několika stanicích metra v centru Paříže nožem zranil tři ženy. Z míst činů uprchl, uvedla agentura AFP s odvoláním na dopravní podnik francouzské metropole. List Le Figaro napsal, že policie podezřelého zadržela v Sarcelles na severním předměstí Paříže.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Palestinec přejel muže a ubodal ženu na severu Izraele

Dva životy si v pátek vyžádal útok Palestince, který na severu Izraele najel do davu lidí, přejel jednoho muže a pak ubodal mladou ženu. S odvoláním na izraelskou policii to napsala agentura AP. Izrael už zakročil v obci na Západním břehu, odkud podle něj útočník pocházel, a chystá se zbourat jeho dům.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Venezuela propustila desítky lidí uvězněných po prezidentských volbách

Venezuelské úřady propustily šest desítek oponentů režimu autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, kteří byli uvězněni po loňských široce zpochybňovaných prezidentských volbách. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AFP s odvoláním na venezuelskou nevládní organizaci zabývající se situací politických vězňů v zemi. Vládní úřady tvrdí, že propustily 99 lidí.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...