Kimova velká blamáž? Severní Korea podle satelitů rozšiřuje závod na výrobu raket

Severní Korea dokončuje zásadní rozšíření klíčového závodu na výrobu balistických raket ve městě Hamhung. S odvoláním na analýzu satelitních snímků to napsal list The Wall Street Journal. Továrna podle něj vyrábí rakety na pevné palivo schopné zasáhnout s jadernou náloží americké základny v Asii, případně i přímo území USA.

Satelitní snímky, které pořídila společnost Planet Labs Inc., analyzovali výzkumníci Middleburského ústavu mezinárodních studií v kalifornském Monterey. Je z nich patrné, že KLDR dokončuje stavbu budovy v okolí vlastního závodu. Děje se tak v době, kdy Washington a Pchjongjang dojednávají ukončení severokorejského jaderného a raketového programu.

Nová budova podle washingtonského listu ještě nestála v době dubnového setkání severokorejského diktátora Kim Čong-una s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem. Většina stavebních prací se odehrála v květnu a v červnu. Podle amerických expertů to potvrzuje, že Kim se svého vojenského programu nehodlá vzdát.

Minulý týden americká skupina 38 North, která v rámci Univerzity Johnse Hopkinse sleduje severokorejské aktivity, po analýze satelitních snímků uvedla, že KLDR rychle pokročila se zlepšením infrastruktury ve svém jaderném vědeckém výzkumném středisku v Jongbjonu. Centrum využívá k produkci štěpného materiálu vhodného pro zbrojní účely.

NBC: KLDR zvýšila produkci materiálu pro jaderné zbraně

Televize NBC také o víkendu s odvoláním na nejmenované činitele amerických zpravodajských služeb uvedla, že Severní Korea v uplynulých měsících zvýšila produkci materiálu pro výrobu jaderných zbraní. Podle NBC zpravodajci nesdílejí názor prezidenta Trumpa, že jaderná hrozba ze strany KLDR po jeho nedávné schůzce s Kimem pominula.

Podle amerických tajných služeb se severokorejský režim snaží získávat od Trumpovy administrativy ústupky, jaderných zbraní se však nevzdává, protože je považuje za nezbytné pro své přetrvání.

Washington a Pchjongjang sice v uplynulých měsících zahájily diplomatické rozhovory, KLDR však zároveň posílila výrobu obohaceného uranu potřebného pro jaderné zbraně. Severokorejci prý sice zastavili raketové a jaderné zkoušky, ale „neexistuje důkaz, že by omezovali počet a výrobu jaderných zbraní“.

„Existuje naprosto jasný důkaz o tom, že se (Pchjongjang) snaží Spojené státy oklamat,“ cituje NBC News nejmenovaného činitele obeznámeného s nejnovějšími poznatky zpravodajských služeb.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ruský nálet zabil v Dněpropetrovské oblasti dvanáctiletého chlapce

Dvanáctiletého chlapce zabil a další tři lidi zranil nálet ruských dronů na Dněpropetrovskou oblast na jihovýchodě Ukrajiny, sdělil předseda oblastní správy Vladyslav Hajvanenko. Ukrajinské drony během noci opět útočily v hloubi Ruska, informují média a místní úřady. Rusko tvrdí, že dobylo další ves na východě Ukrajiny, Bezimjane v Doněcké oblasti.
před 45 mminutami

Němečtí poslanci schválili novou podobu vojenské služby

Němečtí poslanci schválili novou podobu vojenské služby. Zákon zavádí plošné odvody a stanovuje také cíle počtů nových rekrutů. Pokud se jich nepodaří v daném roce dosáhnout, budou moci poslanci Spolkového sněmu odhlasovat takzvanou povinnou vojenskou službu z potřeby. Školáci a studenti na řadě míst Německa proti zákonu protestují.
před 1 hhodinou

Čtyři země odstupují z Eurovize kvůli účasti Izraele

Španělsko, Nizozemsko, Irsko a Slovinsko odstupují ze soutěže Eurovize. Reagují tak na čtvrteční hlasování Evropské vysílací unie (EBU), díky němuž se bude moci i příštího ročníku této mezinárodní písňové soutěže účastnit Izrael. Informují o tom agentury. Izraelský prezident Jicchak Herzog rozhodnutí EBU uvítal.
před 2 hhodinami

Americká ministryně spravedlnosti nařídila posílit vyšetřování Antify

Americká ministryně Pam Bondiová nařídila posílit vyšetřování aktivit organizace Antifa (antifašistická akce) a dalších podobných skupin, které označila za extremistické, uvedla agentura Reuters, která se seznámila s nařízením ministryně. V září americký prezident Donald Trump označil Antifu za teroristickou organizaci.
před 5 hhodinami

Paleodieta je pohádka, člověk se jen masem nikdy neživil, tvrdí výzkum

Rozsáhlá analýza zbytků lidské potravy z období pravěku přinesla silné argumenty pro vyvrácení hypotéz o tom, že se v době kamenné konzumovalo hlavně maso.
před 6 hhodinami

Polsko posiluje obranu i na moři

Polsko posiluje námořnictvo. Od Švédska si objednalo tři nové ponorky, které by mohlo dostat za pět let. Podle ministra obrany Wladyslawa Kosiniaka-Kamysze země vytváří v Baltském moři novou bezpečnostní architekturu. Varšava tak pokračuje ve výrazných investicích do obrany. Už teď na ni dává téměř pět procent HDP, nejvíce ze všech zemí NATO.
před 6 hhodinami

„Chameleon“ Šará čistí Sýrii od asadovské korupce a sní o jednotě

Rok od pádu diktátora Bašára Asada se nová syrská vláda potýká s celou řadou výzev, včetně pokračující fragmentace země a sektářského násilí. Podle expertů je ale namístě mírný optimismus, jelikož válkou zbídačená země zažívá přechodné období. Dočasný prezident Ahmad Šará boduje na diplomatickém poli, kde se bývalému džihádistovi daří budovat obraz světového státníka.
před 7 hhodinami

Americká armáda v Tichomoří zničila další plavidlo údajných pašeráků drog

Americká armáda v noci na pátek oznámila, že provedla další útok na plavidlo, které podle ní sloužilo pro pašování drog. Úder zabil čtyři lidi, uvedla armáda na sociální síti X. V uplynulých měsících americké ozbrojené síly provedly řadu podobných úderů, které vláda odůvodňuje snahou zastavit pašování omamných látek do Spojených států.
před 8 hhodinami
Načítání...