KLDR vylepšuje své jaderné zařízení v Jongbjonu, ukazují satelitní snímky

Nahrávám video
Koreanista Chlada: Jiný zdroj zprávy o pracích v Jongbjonu nemám, objevily se ale informace o nové zakázané zóně
Zdroj: ČT24

Nové satelitní snímky ukazují, že Severní Korea rychle pokročila se zlepšením infrastruktury ve svém jaderném vědeckém výzkumném středisku v Jongbjonu. Toto středisko KLDR využívala k produkci štěpného materiálu vhodného pro zbrojní účely. Vyplývá to z analýzy, kterou zveřejnila skupina 38 North sledující severokorejské aktivity, a o níž informoval zpravodajský server CNN.

Fotografie pořízené 21. června ukazují úpravy na reaktoru produkujícím plutonium a také výstavbu několika podpůrných zařízení. Jde o dlouho plánovaná vylepšení, na nichž se už pracovalo v době, kdy se tento měsíc severokorejský vůdce Kim Čong-un a americký prezident Donald Trump sešli na summitu v Singapuru.

Podle zprávy 38 North sice „pokračující práce na jaderném zařízení v Jongbjonu nemusí mít žádný vztah k severokorejskému slibu denuklearizace“, nicméně pořízené fotografie naznačují, že pokud jde o údržbu a vylepšování svých jaderných zařízení, Pchjongjang v nich i po summitu nadále pokračuje.

„Žádná změna v obvyklém stavu je ve skutečnosti dost významnou informací… v Severní Koreji je stále aktivní středisko produkující pro ni plutonium,“ uvedl Jeffrey Lewis, profesor Institutu mezinárodních studií v Middlebury.

CNN: Trump nesprávně popisuje dohodu s Kimem

Nové snímky jsou v ostrém kontrastu k nedávným Trumpovým prohlášením, že severokorejský režim už nepředstavuje žádnou hrozbu. S tímto tvrzením americký prezident přišel navzdory tomu, že jeho setkání s Kim Čong-unem nepřineslo žádný ověřitelný důkaz, že Severní Korea nebude nadále pokračovat ve svém jaderném programu, připomněla CNN.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo ve středu prohlásil, že Severní Korea zůstává jadernou hrozbou, ale přesto hájil Trumpovo prohlášení. „Věřím, že tím mínil, že jsme dosáhli zmírnění hrozby,“ uvedl Pompeo. „A nemyslím si, že v tomto ohledu panují nějaké pochybnosti. Snížili jsme úroveň napětí,“ dodal.

Trump ovšem podle CNN opakovaně nesprávně popisuje povahu své dohody s Kimem. Například minulý týden trval na tom, že severokorejský diktátor souhlasil, že okamžitě zahájí „naprostou denuklearizaci“, uvedla CNN. Ve skutečnosti dokument, který s Kimem podepsal během jejich summitu 12. června v Singapuru, jen zopakoval předchozí závazek „usilovat o úplnou denuklearizaci Korejského poloostrova“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Agentury: Hnutí premiéra Goloba zřejmě zvítězilo ve slovinských volbách

Hnutí Svoboda premiéra Roberta Goloba zřejmě zvítězilo v nedělních slovinských parlamentních volbách, uvedly agentury DPA a APA. Před půlnocí bylo sečteno 99,85 procenta hlasů. Svoboda podle průběžných výsledků získala 28,62 procenta hlasů a 29 mandátů, následuje uskupení Slovinská demokratická strana (SDS) trojnásobného expremiéra Janeze Janši s 27,95 procenta hlasů a 28 mandáty. Vláda by podle průběžných výsledků ztratila většinu.
00:38Aktualizovánopřed 40 mminutami

Starostou Paříže bude socialista Grégoire, ukazují odhady

Socialista Emmanuel Grégoire v neděli s přehledem porazil konzervativní protikandidátku Rachidu Datiovou v soupeření o funkci pařížského starosty. Vyplývá to podle agentury Reuters z odhadů na základě částečných výsledků druhého kola komunálních voleb. Volební místnosti se zavřely ve 20:00. První kolo voleb se uskutečnilo před týdnem.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Orbán krátce před volbami mění taktiku, více vyjíždí mezi lidi

Maďarský premiér Viktor Orbán v závěru kampaně výrazně mění dosavadní taktiku. Vedle tradičních uzavřených akcí nově vyráží i na veřejné mítinky v několika městech, podle kritiků i médií kvůli silné opozici reprezentované stranou Pétera Magyara. Ta dle průzkumů vede.
před 3 hhodinami

Mnichov bude mít poprvé v historii primátora ze strany Zelených

Bavorské hlavní město Mnichov bude mít poprvé v dějinách primátora ze strany Zelených. Bude jím 35letý Dominik Krause, vyplývá z výsledků nedělního druhého kola komunálních voleb. Současný primátor města Dieter Reiter uznal porážku. Jeho sociální demokracie (SPD) vládla z radnice bavorské metropoli nepřetržitě od roku 1984. Lokální média označují výsledek za senzaci.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Slovinci volili parlament, výsledek bude těsný

V nedělních slovinských parlamentních volbách vede večer opoziční uskupení Slovinská demokratická strana (SDS) trojnásobného expremiéra Janeze Janši s 29,02 procenta hlasů, následovaná liberálním Hnutím svoboda dosavadního premiéra Roberta Goloba s 27,97 procenta hlasů. Vyplývá to z částečných výsledků, které zveřejnila volební komise po sečtení 60 procent hlasů. V přepočtu na mandáty jde o poměr 29 ku 28 poslancům. V zemi také v neděli začalo platit omezení při tankování na benzinkách.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Izrael nařídil urychlit demolice libanonských domů na frontě, zmizet mají i mosty

Izrael nařídil armádě, aby urychlila demolici libanonských domů v takzvaných frontových vesnicích. Ministr obrany židovského státu Jisra'el Kac v neděli dle agentury Reuters uvedl, že příkaz vydali on a premiér Benjamin Netanjahu. Cílem je podle něj ukončit nebezpečí, které odtud hrozí izraelským obcím. Zlikvidovány mají být i některé mosty. Náčelník generálního štábu izraelské armády později řekl, že Izrael zintenzivní cílené pozemní operace v Libanonu.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Volby v Porýní-Falci dle prognóz vyhrála Merzova CDU, AfD mocně posílila

Volby v německé spolkové zemi Porýní-Falc v neděli vyhrála Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléře Friedricha Merze, dle prognóz veřejnoprávních stanic ARD a ZDF získala 30,5 procenta hlasů. Dosud vládní sociální demokracie (SPD) skončila druhá se ziskem kolem 27 procent. Před pěti lety přitom volby jasně vyhrála s 35,7 procenta hlasů. Alternativa pro Německo (AfD), kterou zemská tajná služba hodnotí jako podezřelou z krajně pravicových aktivit, získala dle prognóz pětinu hlasů. Výsledek z voleb před pěti lety tak více než zdvojnásobila. V Bavorsku se pro změnu konaly komunální volby.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Szijjártó během pauz při jednáních EU volal do Moskvy, tvrdí WP. Politik to popřel

Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó o přestávkách pravidelně telefonicky informoval Rusko o průběhu vyjednávání na zasedáních členských zemí Evropské unie, tvrdí s odkazem na unijního bezpečnostního úředníka deník The Washington Post (WP). Dlouho jsme měli podezření, reagoval na zprávu polský premiér Donald Tusk. Szijjártó takové nařčení odmítl a označil ho za fake news. Český ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) považuje článek spíš za pokus poškodit vládnoucí maďarskou stranu Fidesz těsně před volbami. Tuzemští opoziční politici jsou zprávou WP naopak znepokojeni.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...