Katar zneužil stovky tisíc dělníků na stavbách pro fotbalový šampionát, FIFA chystá odškodňovací fond

3 minuty
Horizont ČT24: Katar zneužívá dělníky na stavbě pro fotbalové MS
Zdroj: ČT24

Zástupce světové fotbalové asociace FIFA v principu souhlasí se zřízením mezinárodního fondu pro zahraniční dělníky v Kataru. Měsíc před vypuknutím prvního mistrovství světa v arabské zemi čelí organizace kritice Rady Evropy i lidskoprávních agentur. Dle britského tisku zahynulo na stavbě stadionů v bohatém emirátu za posledních jedenáct let šest a půl tisíce dělníků, desítky tisíc utrpěly zranění. Odškodňovací fond by měl mít 440 milionů dolarů.

Na mistrovství světa ve fotbale má přijet přes milion dvě stě tisíc diváků a Katar na pompézní akci nešetří. Buduje sedm stadionů, stovku hotelů, letiště i nové metro. Luxus je ale vykoupený utrpením. Dělníci se při stavbě zázemí nezastaví, pracují v úmorných teplotách, ve dne i v noci.

Jako elektrikář při výstavbě infrastruktury pracoval i Birendra z Nepálu. Měsíčně dostával výplatu v přepočtu necelých sedm tisíc korun. „Zaměstnavatel mi neplatil, když měl. Někdy uplynuly dva tři měsíce, aniž by mi něco dal.“ 

Birendra pracoval takřka bez pauzy, utrpěl několik vážných zranění. Když už nebyl schopný pracovat, zaměstnavatel ho vyhodil. „Veškeré peníze, které jsem vydělal v Kataru, jsem utratil za léčbu. Můj bratr utratil všechny své úspory, je na mizině.“

AI: Katar zneužil stovky tisíc dělníků

Podle Amnesty International Katar během dvanácti let připrav zneužil na stavbě podobně jako Birendru stovky tisíc dělníků. Britský deník The Guardian ze statistiky velvyslanectví v Kataru zjistil, že za jedenáct let na stadionech zemřelo přes šest a půl tisíce pracovníků z jižní a jihovýchodní Asie.

Katar během slyšení v Radě Evropy tvrdil, že pracovní podmínky neustále zlepšuje. „Náš svědomitý proces zahrnuje úzkou spolupráci s firmami, implementace standardů. Poučujeme je o povinnostech v oblasti lidských práv,“ prohlásil poradce katarské komise pro práva pracovníků Mahmúd Qutub.

Západ to ale odmítá. Podle Parlamentního shromáždění Rady Evropy je situace v zemi Perského zálivu stále alarmující. „Počet tragických nehod se stále pohybuje v řádu stovek. Prosazování nových pravidel není efektivní. Pracovníci nemají právo se shromažďovat,“ upozornil předseda jednání Parlamentního shromáždění rady Evropy o situaci v Kataru George Foulkes.

Režim se snaží realitu skrýt

Podle organizace Human Rights Watch Katar jen v srpnu deportoval šedesát zahraničních dělníků, protože protestovali proti špatným podmínkám. Na veřejnost se dostaly záběry z jedné z ubytoven, kde jsou tmavé malé ložnice pro velké množství lidí i špinavé umývárny.

Jde o vzácné svědectví o kruté realitě, kterou se Dauhá snaží skrýt, neboť novinářům i odborům v kontaktu s dělníky brání. „Brání nám bezpečně cestovat na stavbu nebo do ubytoven. I kdybych se s lidmi snažil mluvit a propašovali nás, říkají, že je to riskantní,“ uvedl lídr odborového svazu Světové organizace stavařů Gunde Odgaard. 

Kritika dopadá i na mezinárodní fotbalovou asociaci FIFA, že režim podporuje. Některé norské a anglické fotbalové hvězdy vyzývaly k bojkotu šampionátu. FIFA teď slíbila, že zřídí fond pro zraněné dělníky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Počet obětí vlakové nehody ve Španělsku vzrostl na 43, pátrání pokračuje

Počet obětí nedělní srážky vlaků na jihu Španělska vzrostl na 43 poté, co záchranáři ve středu odpoledne v troskách nalezli další tělo. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na andaluské úřady. Zásah na místě nadále pokračuje i s využitím těžké techniky.
13:09Aktualizovánopřed 2 mminutami

Většina Kyjeva zůstává kvůli ruským útokům bez elektřiny

V Kyjevě je po ruských útocích nadále šedesát procent města bez elektřiny a čtyři tisíce budov bez tepla, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Po místních úřadech žádá větší úsilí. Ukrajina kvůli intenzivním ruským útokům na energetický systém čelí v současné době mimo jiné dlouhým výpadkům v dodávkách proudu, což nutí podniky fungovat na generátorech deset i více hodin.
14:36Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Šéf Ryanairu vyloučil, že by firmu mohl koupit Musk, kterého nedávno urazil

Americký miliardář Elon Musk nemůže koupit irskou nízkonákladovou leteckou společnost Ryanair, ačkoli by to pro něj byla lepší investice než převzetí sociální sítě X, uvedl ve středu šéf Ryanairu Michael O'Leary. Pokračoval tak ve slovní přestřelce s Muskem, jehož nedávno počastoval vulgarismem, jímž komentoval miliardářovy (nízké) intelektuální schopnosti. Musk následně navrhl, že by mohl Ryanair koupit, připomíná agentura Reuters.
před 2 hhodinami

Agentury: Izraelská armáda zabila v Gaze jedenáct lidí

Počet obětí středeční izraelské palby při několika různých incidentech v Pásmu Gazy stoupl na jedenáct, mezi zabitými jsou také dvě děti, jedna žena a tři novináři včetně spolupracovníka agentury AFP, informovaly tiskové agentury s odvoláním na zdravotníky v Gaze. Izraelská armáda ohledně úmrtí novinářů uvedla, že byli podezřelí z obsluhy dronu napojeného na teroristické hnutí Hamás. Už dříve sdělila, že zabila osobu, kterou označila za teroristu a která podle ní vstoupila na území pod její kontrolou a představovala pro izraelské vojáky hrozbu.
16:46Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Jen USA mohou ochránit Grónsko, řekl Trump v Davosu

Pouze Spojené státy americké mohou ochránit Grónsko, řekl prezident USA Donald Trump ve svém projevu na Světovém ekonomickém fóru (WEF) v Davosu. Grónsko je autonomním územím Dánska. A zatímco zástupci dánské vlády vůbec nedorazili na WEF, pozornost na konferenci přilákala početná americká delegace. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý podmínil svou účast na WEF podpisem bezpečnostních záruk ze strany USA. Trump se s ním setká ve čtvrtek.
13:19Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Europarlament podpořil půjčku Ukrajině, dohodu s Mercosurem poslal k soudu

Evropský parlament (EP) schválil první návrh nutný pro spuštění půjčky Ukrajině za devadesát miliard eur (2,2 bilionu korun). Peníze bude moci Ukrajina použít na financování svých potřeb v letošním a příštím roce. Poskytnutí půjčky dojednali unijní lídři na prosincovém summitu EU v Bruselu. Europoslanci také chtějí, aby obchodní dohodu s uskupením Mercosur přezkoumal Soudní dvůr EU. Evropští zákonodárci rovněž pozastavili projednávání návrhů k loňské obchodní dohodě s USA.
15:04Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Vojenský soud uložil Uzbekovi doživotí za atentát na významného ruského generála

Doživotí vyměřil ve středu ruský vojenský soud muži z Uzbekistánu, kterého uznal vinným z atentátu na náčelníka sil radiační, chemické a biologické ochrany ruské armády Igora Kirillova z roku 2024. Další tři obžalovaní v případu dostali tresty od 18 do 25 let vězení, informovaly tiskové agentury AFP a Interfax.
před 3 hhodinami

Svět čelí nevratnému vyčerpání zásob vody, varují vědci z OSN

Změny v nedostatku vody, které vypadaly dříve jako přechodné nebo dočasné, se mění na trvalé a nevratné. Konstatuje to rozsáhlá zpráva, která ale navrhuje také možná řešení.
před 3 hhodinami
Načítání...