Kanada během tří let přijme milion přistěhovalců. V rozmanitosti je naše síla, prohlásil Trudeau

Kanada chce do konce roku 2021 přijmout milion přistěhovalců. Ve výroční zprávě to parlamentu oznámil kanadský ministr pro imigraci Ahmed Hussen. Pokud bude chtít tradičně vůči imigrantům vstřícná Kanada svému závazku dostát, měla by počínaje letoškem přijmout každým rokem kolem 350 tisíc přistěhovalců.

„Z velké části díky nově příchozím, které jsme v průběhu naší historie přivítali, se Kanada k užitku nás všech rozvinula v silnou a živou zemi,“ míní ministr Hussen. „Přistěhovalci a jejich potomci jsou pro Kanadu nesmírným přínosem a budoucí úspěch závisí na tom, že budou přivítáni a dobře integrováni,“ dodal.

Kanadský ministr pro imigraci Ahmed Hussen
Zdroj: Chris Wattie/Reuters

Přistěhovalcem je i sám Hussen, který do Kanady přišel jako 16letý z válčícího Somálska.

Kanada má necelých 37 milionů obyvatel. Plánované přijímání imigrantů by tak pro kanadskou populaci znamenalo každoroční nárůst o jedno procento.

„Kanada je světovým lídrem v oblasti řízené migrace. Náš imigrační program je založen na nediskriminačních zásadách, kde jsou cizinci hodnoceni bez ohledu na rasu, národnost, etnický původ, barvu nebo pohlaví,“ zdůraznil ministr Hussen.

Podle výroční zprávy je nyní jeden z pěti Kanaďanů přistěhovalec a jen od roku 1990 přišlo do země šest milionů lidí. Pro srovnání, v USA se podle údajů ze sčítání obyvatel narodil v zahraničí zhruba každý sedmý Američan.

Počet přistěhovalců do Kanady v letech 2000 až 2017 (v tisících)
Zdroj: statista.com

Premiér Trudeau: Síla Kanady je v její rozmanitosti

Kanadský premiér Justin Trudeau
Zdroj: Chris Wattie/Reuters

Zastáncem vstřícné imigrační politiky je i předseda kanadské vlády Justin Trudeau. Během předvolební kampaně v roce 2015 se zavázal k přijetí 25 000 uprchlíků ze Sýrie, první z nich přišel na letiště přivítat osobně. Jeho liberální vláda dokonce spustila kampaň #WelcomeRefugees, ve které vyzývala občany k finančním darům či dobrovolnictví ve prospěch nově příchozích.

Debatu o imigraci v Kanadě rozvířila vražda 13leté dívky z roku 2017, ze které byl minulý týden obviněn syrský uprchlík. Trudeau ale ve středu během debaty s občany ve městě Kamloops zdůraznil, že v první řadě jde o „ohromnou tragédii“, kterou vyřeší kanadský soudní systém. Dávat tuto vraždu do souvislosti s imigrací odmítl. Síla Kanady je v její rozmanitosti, obzvlášť v době, kdy svět „zatvrzuje srdce vůči přistěhovalectví“.

I když čekají v říjnu Kanaďany federální volby, zásadní politické změny se podle aktuálních průzkumů veřejného mínění nečekají. Trudeauova liberální strana si stále drží náskok několika procentních bodů na druhé konzervativce. Vstřícná imigrační politika Ottawy se tak podle všeho v nejbližší době nezmění a plány ministra pro migraci Hussena budou naplněny.